Jakiej technologii potrzebujemy w 2021?

Raport końcowy projektu SpołTech

Pobierz raport

 

  1. Zadając pytania o technologie, chcemy rozmawiać o społeczeństwie i jego potrzebach. Przed wprowadzeniem nowego rozwiązania technologicznego musimy ocenić jego wpływ społeczny. Porzucane na środku chodników i przed drzwiami sklepów hulajnogi stały się synonimem braku kontroli nad innowacjami, które wkraczają w przestrzeń wspólną.
  2. Konieczne jest zapewnienie cyfrowego dostępu do usług publicznych. Pandemia pokazała jak istotny jest to postulat – czy to w przypadku e-administracji czy e-służby zdrowia. Nie jest to jedynie udogodnienie, ale realne podniesienie standardu życia i bezpieczeństwa społeczeństwa.
  3. Technologie cyfrowe mogą wzmacniać nierówności, ale mogą również im zapobiegać. By to osiągnąć musimy podjąć wysiłek tworzenia zróżnicowanych baz danych, na podstawie których powstaną rozwiązania uwzględniające potrzeby wszystkich członków i członkiń społeczeństwa. Tworząc algorytm usprawniający proces rekrutacji do firmy, twórcy nie mogą korzystać jedynie z łatwo dostępnych danych na temat białych mężczyzn z klasy średniej.
  4. Społeczna kontrola powinna istnieć w obszarze wdrażania rozwiązań technologicznych w sferze publicznej. W raporcie tłumaczymy to na przykładzie Kazimierza Dolnego, który mógł stać się jednym z pierwszych polskich smart city. Zabrakło jednak chęci współpracy, transparentności ze strony firmy proponującej władzom miasta cyfrowe rozwiązania, a przede wszystkim zrozumienia potrzeb lokalnej społeczności.

 

Technologie cyfrowe zmieniają świat na lepszy i pomagają wychodzić z kryzysów. Nawet tych niespodziewanych i o charakterze globalnym. Wiemy to, bo dzięki nim mogliśmy bezpiecznie funkcjonować społecznie i zawodowo przez miesiące pandemii.

2020 rok pokazał nam przede wszystkim, że technologia może służyć nie tylko pomnażaniu zysków, ale i rozwiązywaniu problemów społecznych. Potrzebujemy jednak całkowitej zmiany podejścia do tworzenia rozwiązań cyfrowych. W ostatnich miesiącach w rozmowach o przyszłości jeszcze głośniej przekrzykują się dwa skrajne stanowiska – hiperoptymizm cechujący wiele korporacji i start-upy oraz skrajny pesymizm, który uniemożliwia wyjście poza krytykę technologii.

W raporcie podsumowującym roczny projekt SpołTech proponujemy podejście optymistyczne, ale nie pozbawione ostrożności i konstruktywnej krytyki. Prezentujemy w nim w przystępnej formie inspirujące historie o ludziach, którzy wykorzystują rozwiązania cyfrowe dla dobra wspólnego – od ruchu MyData po koncepcję feminizmu danych. Proponujemy też własną wizję przyszłości technologii – pokazujemy, jak powinna być tworzona i na jakie wyzwania odpowiadać. Jak technologie powinny rozwijać przestrzeń publiczną i dobro wspólne? Jakie wartości powinny wzmacniać wdrażane rozwiązania cyfrowe?
 

""

dr Alek Tarkowski – kierownik merytoryczny projektu SpołTech. Prezes Zarządu Fundacji Centrum Cyfrowe. Z wykształcenia socjolog. Zajmuje się tworzeniem cyfrowych strategii i polityk publicznych, rzecznictwem oraz badaniem społeczeństwa cyfrowego. Jest współtwórcą Creative Commons Polska, Koalicji Otwartej Edukacji (KOED) oraz europejskiego stowarzyszenia Communia. Członek Zarządu amerykańskiej fundacji Creative Commons.

 

""

Aleksandra Janus – antropolożka, badaczka, kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury w Centrum Cyfrowym, kuratorka i współautorka projektu Laboratorium muzeum, współzałożycielka grupy badawczej Kierunek Zwiedzania. Prowadzi badania publiczności instytucji kultury, specjalizuje się w badaniu doświadczenia zwiedzających w muzeach, współpracuje z instytucjami poszukującymi efektywnych sposobów angażowania publiczności i wspiera je w otwartym dzieleniu się zasobami.

 

""

dr Kamil Mamak – ekspert projektu SpołTech. Doktor nauk prawnych, pracownik w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant filozofii w Katedrze Historii i Filozofii Nauki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Naukowo zajmuje się wpływem nowych technologii na człowieka i prawo karne.

 

""

Natalia Mileszyk – prawniczka zajmująca się politykami publicznymi dotyczącymi technologii i cyfryzacji, wcześniej w środowisku pozarządowym (Fundacji Centrum Cyfrowe), teraz w sektorze prywatnym (CEC Government Relations). Fascynuje się interakcją między prawem, technologią i społeczeństwem, szczególnie w kontekście geopolityki.

 

""

dr Marta Klimowicz – doktorka socjologii internetu od ponad dziesięciu lat pracująca w branży IT. Współzałożycielka BalansPL, fundacji działającej na rzecz zwiększenia obecności kobiet w życiu publicznym. Obecnie zarządza zespołem Growth w Monterail, firmie tworzącej oprogramowanie dla klientów z całego świata.

 

Ana Brzezińska -Kuratorka i producentka w amerykańskim studio immersyjnym Kaleidoscope. Współpracuje jako ekspertka z funduszami i instytucjami publicznymi w Polsce i zagranicą (Creative Europe MEDIA, PISF, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy). Jest wykładowczynią uniwersytetu SWPS i szkoły filmowej w Łodzi. W 2020 roku była stypendystką Centrum Cyfrowego, gdzie pracowała nad raportem dotyczącym ryzyka związanego z popularyzacją wirtualnej rzeczywistości.

 

""

Jan Zygmuntowski – ekonomista zajmujący się innowacją, cyfrową gospodarką i zrównoważonym rozwojem. Prezes zarządu think-tanku Instrat. Doradza i wspiera w rozwoju kilku projektów technologicznych z pozytywnym wpływem społecznym. Stypendysta G20 Global Solutions i student Szkoły Doktorskiej Akademii Leona Koźmińskiego.

Dyskusja o raporcie

 

Projekt SpołTech – bo przyszłość potrzebuje przyjaciół

Technologie cyfrowe wpędzają nasze społeczeństwo w stan ciągłej zmiany. Dlatego przyszłość potrzebuje przyjaciół, którzy upomną się o społeczny wymiar technologii.

SpołTech to przestrzeń do namysłu i rozmowy o technologii, przyszłości i Polsce. W Fundacji Centrum Cyfrowe stworzyliśmy zespół analityczny badający społeczny i kulturowy wpływ technologii cyfrowych. Jednocześnie sieciujemy ekspertki i ekspertów, dla których ważny jest społeczny wymiar technologii. Osoby wierzące, że technologie powinny służyć społeczeństwu [dowiedz się więcej o projekcie]

Kontakt dla mediów: media@centrumcyfrowe.pl

Nasze raporty:

banery_loga-1-removebg-preview
Tytuł: banery_loga-1-removebg-preview