Tytuł: ST_landingpage_baner1450x750
ccby
Autor: Alicja Kobza

Technologie cyfrowe wpędzają nasze społeczeństwo w stan ciągłej zmiany. Dlatego przyszłość potrzebuje przyjaciół, którzy upomną się o społeczny wymiar technologii.

 

Wizja SpołTech

SpołTech to przestrzeń do namysłu i rozmowy o technologii, przyszłości i Polsce. Stworzyliśmy zespół analityczny badający społeczny i kulturowy wpływ technologii cyfrowych. Jednocześnie sieciujemy ekspertki i ekspertów, dla których ważny jest społeczny wymiar technologii. Osoby wierzące, że technologie powinny służyć społeczeństwu.

Nie chcemy, by narracja o cyfrowej przyszłości, była opowieścią tylko o problemach społecznych, nowych formach wykluczenia czy niedostosowaniu instytucji publicznych do zmiany. Zależy nam na szukaniu rozwiązań i pozytywnych sposobów korzystania z technologii dla dobra społecznego. Chcemy wreszcie rozmawiać o rozwoju technologii w Polsce, uwarunkowanym naszym lokalnym kontekstem.

Mówiąc „SpołTech”, przyjmujemy wizję świadomego i zrównoważonego rozwoju technologii opartą na następujących założeniach:

  • Każda zmiana technologiczna jest zmianą społeczną.
  • W Polsce większość dyskusji koncentruje się na rozwoju gospodarki lub infrastruktury cyfrowej. My chcemy mówić o rozwoju społeczeństwa cyfrowego.
  • Zbyt wiele debat skupia się na określonej technologii, stawianej w centrum uwagi. Dla nas najważniejsze są wartości i cele, którym technologie mogą służyć.

 

Poprzez projekt SpołTech chcemy osiągnąć trzy cele:

  1. zrozumieć, jak społeczeństwo zmienia się pod wpływem technologii.
  2. definiować podejścia, dzięki którym technologie będą dla społeczeństwa, a nie na odwrót.
  3. sieciować osoby i organizacje, które razem działają na rzecz tej pozytywnej zmiany.

Zespół

""

Kierownik merytoryczny projektu SpołTech.

Prezes Zarządu Fundacji Centrum Cyfrowe. Z wykształcenia socjolog. Zajmuje się tworzeniem cyfrowych strategii i polityk publicznych, rzecznictwem oraz badaniem społeczeństwa cyfrowego. Jest współtwórcą Creative Commons Polska, Koalicji Otwartej Edukacji (KOED) oraz europejskiego stowarzyszenia Communia. Członek Zarządu amerykańskiej fundacji Creative Common. Kontakt: atarkowski@centrumcyfrowe.pl

""

Koordynatorka projektu, odpowiada za budowę sieci ekspertów i ekspertek SpołTech.

Ekspertka Pracowni Otwierania Kultury, prawniczka oraz trenerka w obszarze nowych technologii. Przez kilka lat związana z Fundacją Panoptykon. Wykładowczyni na School of Ideas na Uniwersytecie SWPS. Kontakt: kszczepaniak@centrumcyfrowe.pl

""

Redaktorka Biuletynu SpołTech

Specjalistka ds. komunikacji w Centrum Cyfrowym. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego związana z instytucjami kultury. Realizowała projekty z pogranicza historii i kultury, odpowiadała za komunikację, copywriting i działania promocyjne.

""

Ekspertka projektu SpołTech.
Współautorka raportu Cyfrowe stany przejściowe. Monitoring społeczeństwa cyfrowego marzec-czerwiec 2020. Psycholożka, badaczka i projektantka. Od początku kariery związana z obszarem badawczym, obecnie głównie w ramach dziedzin: human computer interaction, user experience oraz sevice design. Współautorka podejścia i narzędzia Value Match Canvas. Współzałożycielka Agencji Badawczej Selkie. Współorganizuje konferencję World Usability Day Silesia.

""

Ekspertka projektu SpołTech. Realizuje projekt: wyzwania związane z upowszechnieniem technologii XR (rozszerzonej rzeczywistości) oraz transferem komunikacji społecznej do pełnej immersji
Kuratorka i producentka w amerykańskim studio immersyjnym Kaleidoscope. Współpracuje jako ekspertka z funduszami i instytucjami publicznymi w Polsce i zagranicą (Creative Europe MEDIA, PISF, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy).  Jest wykładowczynią uniwersytetu SWPS i szkoły filmowej w Łodzi.

""

Ekspertka projektu SpołTech. Realizuje projekt: praktyki zarządzania prywatnością online przez kobiety.
Doktorka socjologii internetu od ponad dziesięciu lat pracująca w branży IT. Współzałożycielka BalansPL, fundacji działającej na rzecz zwiększenia obecności kobiet w życiu publicznym. Obecnie zarządza zespołem Growth w Monterail, firmie tworzącej oprogramowanie dla klientów z całego świata.

""

Ekspert projektu SpołTech. Realizuje projekt: regulacje fake newsów na platformach internetowych.
Doktor nauk prawnych, pracownik w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant filozofii w Katedrze Historii i Filozofii Nauki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Naukowo zajmuje się wpływem nowych technologii na człowieka i prawo karne.

""

Ekspert projektu SpołTech. Realizuje projekt: banki danych (data trust) jako alternatywne modele zarządzania danymi.
Ekonomista zajmujący się innowacją, cyfrową gospodarką i zrównoważonym rozwojem. Prezes zarządu think-tanku Instrat. Doradza i wspiera w rozwoju kilku projektów technologicznych z pozytywnym wpływem społecznym. Stypendysta G20 Global Solutions i student Szkoły Doktorskiej Akademii Leona Koźmińskiego.

Nasze publikacje

W ramach projektu SpołTech i we współpracy z naszymi ekspertami przygotowujemy serię publikacji na temat społecznego wymiaru technologii. Raport podsumowujący wyniki rocznej pracy zespołu ukaże się w październiku 2020 roku.

 

Biuletyn

O naszych działaniach, publikacjach i spotkaniach informujemy w Biuletynie SpołTech. W każdym numerze znajdziecie też dłuższy felieton na temat wybranego aspektu społecznego wymiaru technologii.

Zapraszamy do subskrypcji.

""

Archiwum Biuletynu SpołTech

Kontakt

Tworzymy interdyscyplinarną sieć ekspertów zainteresowanych społecznym wymiarem technologii. Jeśli ty lub Twoja organizacja chcecie się włączyć w działania SpołTech, napisz do Karoliny Szczepaniak – kszczepaniak@centrumcyfrowe.pl

Kontakt dla mediów: Magdalena Gorlas – media@centrumcyfrowe.pl

banery_loga-1
Tytuł: banery_loga-1