Tytuł: ST_landingpage_baner1450x750
ccby
Autor: Alicja Kobza

Technologie cyfrowe wpędzają nasze społeczeństwo w stan ciągłej zmiany. Dlatego przyszłość potrzebuje przyjaciół, którzy upomną się o społeczny wymiar technologii.

 

Wizja SpołTech

SpołTech to przestrzeń do namysłu i rozmowy o technologii, przyszłości i Polsce. Stworzyliśmy zespół analityczny badający społeczny i kulturowy wpływ technologii cyfrowych. Jednocześnie sieciujemy ekspertki i ekspertów, dla których ważny jest społeczny wymiar technologii. Osoby wierzące, że technologie powinny służyć społeczeństwu.

Nie chcemy, by narracja o cyfrowej przyszłości, była opowieścią tylko o problemach społecznych, nowych formach wykluczenia czy niedostosowaniu instytucji publicznych do zmiany. Zależy nam na szukaniu rozwiązań i pozytywnych sposobów korzystania z technologii dla dobra społecznego. Chcemy wreszcie rozmawiać o rozwoju technologii w Polsce, uwarunkowanym naszym lokalnym kontekstem.

Mówiąc „SpołTech”, przyjmujemy wizję świadomego i zrównoważonego rozwoju technologii opartą na następujących założeniach:

  • Każda zmiana technologiczna jest zmianą społeczną.
  • W Polsce większość dyskusji koncentruje się na rozwoju gospodarki lub infrastruktury cyfrowej. My chcemy mówić o rozwoju społeczeństwa cyfrowego.
  • Zbyt wiele debat skupia się na określonej technologii, stawianej w centrum uwagi. Dla nas najważniejsze są wartości i cele, którym technologie mogą służyć.

 

Poprzez projekt SpołTech chcemy osiągnąć trzy cele:

  1. zrozumieć, jak społeczeństwo zmienia się pod wpływem technologii.
  2. definiować podejścia, dzięki którym technologie będą dla społeczeństwa, a nie na odwrót.
  3. sieciować osoby i organizacje, które razem działają na rzecz tej pozytywnej zmiany.

Zespół

""

Kierownik merytoryczny projektu SpołTech.

Prezes Zarządu Fundacji Centrum Cyfrowe. Z wykształcenia socjolog. Zajmuje się tworzeniem cyfrowych strategii i polityk publicznych, rzecznictwem oraz badaniem społeczeństwa cyfrowego. Jest współtwórcą Creative Commons Polska, Koalicji Otwartej Edukacji (KOED) oraz europejskiego stowarzyszenia Communia. Członek Zarządu amerykańskiej fundacji Creative Common. Kontakt: atarkowski@centrumcyfrowe.pl

""

Koordynatorka projektu, odpowiada za budowę sieci ekspertów i ekspertek SpołTech.

Ekspertka Pracowni Otwierania Kultury, prawniczka oraz trenerka w obszarze nowych technologii. Przez kilka lat związana z Fundacją Panoptykon. Wykładowczyni na School of Ideas na Uniwersytecie SWPS. Kontakt: kszczepaniak@centrumcyfrowe.pl

""

Redaktorka Biuletynu SpołTech

Specjalistka ds. komunikacji w Centrum Cyfrowym. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego związana z instytucjami kultury. Realizowała projekty z pogranicza historii i kultury, odpowiadała za komunikację, copywriting i działania promocyjne.

""

Ekspertka projektu SpołTech. Realizuje projekt: wyzwania związane z upowszechnieniem technologii XR (rozszerzonej rzeczywistości) oraz transferem komunikacji społecznej do pełnej immersji.
Reżyserka i producentka filmów dokumentalnych i doświadczeń XR. Jest wykładowczynią Uniwersytetu SWPS i Szkoły Filmowej w Łodzi oraz europejską przedstawicielką i członkinią komisji selekcyjnej międzynarodowej sieci Kaleidoscope.

""

Ekspertka projektu SpołTech. Realizuje projekt: praktyki zarządzania prywatnością online przez kobiety.
Doktorka socjologii internetu od ponad dziesięciu lat pracująca w branży IT. Współzałożycielka BalansPL, fundacji działającej na rzecz zwiększenia obecności kobiet w życiu publicznym. Obecnie zarządza zespołem Growth w Monterail, firmie tworzącej oprogramowanie dla klientów z całego świata.

""

Ekspert projektu SpołTech. Realizuje projekt: regulacje fake newsów na platformach internetowych.
Doktor nauk prawnych, pracownik w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant filozofii w Katedrze Historii i Filozofii Nauki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Naukowo zajmuje się wpływem nowych technologii na człowieka i prawo karne.

""

Ekspert projektu SpołTech. Realizuje projekt: banki danych (data trust) jako alternatywne modele zarządzania danymi.
Ekonomista zajmujący się innowacją, cyfrową gospodarką i zrównoważonym rozwojem. Prezes zarządu think-tanku Instrat. Doradza i wspiera w rozwoju kilku projektów technologicznych z pozytywnym wpływem społecznym. Stypendysta G20 Global Solutions i student Szkoły Doktorskiej Akademii Leona Koźmińskiego.

Nasze publikacje

W ramach projektu SpołTech i we współpracy z naszymi ekspertami przygotowujemy serię publikacji na temat społecznego wymiaru technologii. Raport podsumowujący wyniki rocznej pracy zespołu ukaże się w październiku 2020 roku.

Dostępne analizy

""

Raport AlgoPolska – zautomatyzowane podejmowanie decyzji w służbie społeczeństwu
Sztuczna inteligencja to algorytmy – które coraz częściej podejmują za nas decyzje. Przedstawiamy raport, w którym opisujemy jak algorytmy są wykorzystywane do automatyzacji wszystkich sfer życia. Kładziemy nacisk na wykorzystanie algorytmów w Polsce oraz na kwestie społeczne: skutki delegowania decyzji z człowieka na algorytm. Raport został przygotowany we współpracy z Klubem Jagiellońskim. Więcej o raporcie przeczytasz tutaj.  Pobierz Algopolska – raport.

""

A Vision for a Shared Digital Europe
W raporcie przedstawiamy nową wizję europejskiej polityki cyfrowej. Wierzymy, że nowe ramy polityk publicznych pozwolą rozwiązać problemy dotyczące internetu i jego społecznych skutków. Nasza koncepcja opiera się na czterech podstawowych zasadach: samostanowieniu użytkowników, wspieraniu dobra wspólnego, decentralizacji infrastruktury oraz rozwoju instytucji publicznych. Raport został opracowany razem z holenderskimi fundacjami Kennisland i Commons Network. Więcej o raporcie przeczytasz tutaj.

Biuletyn

O naszych działaniach, publikacjach i spotkaniach informujemy w Biuletynie SpołTech. W każdym numerze znajdziecie też dłuższy felieton na temat wybranego aspektu społecznego wymiaru technologii.

Zapraszamy do subskrypcji.

""
Ten numer Biuletynu SpołTech tworzyliśmy w naszych domach. Tydzień temu nasza fundacja przeszła na tryb pracy zdalnej. Jednocześnie przyglądamy się uważnie nagłej cyfryzacji, która zachodzi dookoła nas. Jak na dłoni widać szanse, które daje internet – umożliwiając sąsiedzką współpracę czy wymianę wiedzy naukowej. Widać też zagrożenia związane z wykluczeniem cyfrowym, dezinformacją czy działaniem nadzoru w sieci. Przygotowaliśmy dla Was trzy teksty naszego zespołu – felietony o społeczeństwie cyfrowym w czasach pandemii.
""

Archiwum Biuletynu SpołTech

Kontakt

Tworzymy interdyscyplinarną sieć ekspertów zainteresowanych społecznym wymiarem technologii. Jeśli ty lub Twoja organizacja chcecie się włączyć w działania SpołTech, napisz do Karoliny Szczepaniak – kszczepaniak@centrumcyfrowe.pl

Kontakt dla mediów: Magdalena Gorlas – media@centrumcyfrowe.pl

banery_loga-1
Tytuł: banery_loga-1