Tytuł: ST_landingpage_baner1450x750
ccby
Autor: Alicja Kobza

Technologie cyfrowe wpędzają nasze społeczeństwo w stan ciągłej zmiany. Dlatego przyszłość potrzebuje przyjaciół, którzy upomną się o społeczny wymiar technologii.

 

Wizja SpołTech

SpołTech to przestrzeń do namysłu i rozmowy o technologii, przyszłości i Polsce. Stworzyliśmy zespół analityczny badający społeczny i kulturowy wpływ technologii cyfrowych. Jednocześnie sieciujemy ekspertki i ekspertów, dla których ważny jest społeczny wymiar technologii. Osoby wierzące, że technologie powinny służyć społeczeństwu.

Nie chcemy, by narracja o cyfrowej przyszłości, była opowieścią tylko o problemach społecznych, nowych formach wykluczenia czy niedostosowaniu instytucji publicznych do zmiany. Zależy nam na szukaniu rozwiązań i pozytywnych sposobów korzystania z technologii dla dobra społecznego. Chcemy wreszcie rozmawiać o rozwoju technologii w Polsce, uwarunkowanym naszym lokalnym kontekstem.

Mówiąc „SpołTech”, przyjmujemy wizję świadomego i zrównoważonego rozwoju technologii opartą na następujących założeniach:

  • Każda zmiana technologiczna jest zmianą społeczną.
  • W Polsce większość dyskusji koncentruje się na rozwoju gospodarki lub infrastruktury cyfrowej. My chcemy mówić o rozwoju społeczeństwa cyfrowego.
  • Zbyt wiele debat skupia się na określonej technologii, stawianej w centrum uwagi. Dla nas najważniejsze są wartości i cele, którym technologie mogą służyć.

 

Poprzez projekt SpołTech chcemy osiągnąć trzy cele:

  1. zrozumieć, jak społeczeństwo zmienia się pod wpływem technologii.
  2. definiować podejścia, dzięki którym technologie będą dla społeczeństwa, a nie na odwrót.
  3. sieciować osoby i organizacje, które razem działają na rzecz tej pozytywnej zmiany.

Zespół

""

Kierownik merytoryczny projektu SpołTech.

Prezes Zarządu Fundacji Centrum Cyfrowe. Z wykształcenia socjolog. Zajmuje się tworzeniem cyfrowych strategii i polityk publicznych, rzecznictwem oraz badaniem społeczeństwa cyfrowego. Jest współtwórcą Creative Commons Polska, Koalicji Otwartej Edukacji (KOED) oraz europejskiego stowarzyszenia Communia. Członek Zarządu amerykańskiej fundacji Creative Common. Kontakt: atarkowski@centrumcyfrowe.pl

""

Koordynatorka projektu, odpowiada za budowę sieci ekspertów i ekspertek SpołTech.

Ekspertka Pracowni Otwierania Kultury, prawniczka oraz trenerka w obszarze nowych technologii. Przez kilka lat związana z Fundacją Panoptykon. Wykładowczyni na School of Ideas na Uniwersytecie SWPS. Kontakt: kszczepaniak@centrumcyfrowe.pl

""

Redaktorka Biuletynu SpołTech

Specjalistka ds. komunikacji w Centrum Cyfrowym. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego związana z instytucjami kultury. Realizowała projekty z pogranicza historii i kultury, odpowiadała za komunikację, copywriting i działania promocyjne.

""

Ekspertka projektu SpołTech.
Współautorka raportu Cyfrowe stany przejściowe. Monitoring społeczeństwa cyfrowego marzec-czerwiec 2020. Psycholożka, badaczka i projektantka. Od początku kariery związana z obszarem badawczym, obecnie głównie w ramach dziedzin: human computer interaction, user experience oraz sevice design. Współautorka podejścia i narzędzia Value Match Canvas. Współzałożycielka Agencji Badawczej Selkie. Współorganizuje konferencję World Usability Day Silesia.

""

Ekspertka projektu SpołTech. Realizuje projekt: wyzwania związane z upowszechnieniem technologii XR (rozszerzonej rzeczywistości) oraz transferem komunikacji społecznej do pełnej immersji
Kuratorka i producentka w amerykańskim studio immersyjnym Kaleidoscope. Współpracuje jako ekspertka z funduszami i instytucjami publicznymi w Polsce i zagranicą (Creative Europe MEDIA, PISF, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy).  Jest wykładowczynią uniwersytetu SWPS i szkoły filmowej w Łodzi.

""

Ekspertka projektu SpołTech. Realizuje projekt: praktyki zarządzania prywatnością online przez kobiety.
Doktorka socjologii internetu od ponad dziesięciu lat pracująca w branży IT. Współzałożycielka BalansPL, fundacji działającej na rzecz zwiększenia obecności kobiet w życiu publicznym. Obecnie zarządza zespołem Growth w Monterail, firmie tworzącej oprogramowanie dla klientów z całego świata.

""

Ekspert projektu SpołTech. Realizuje projekt: regulacje fake newsów na platformach internetowych.
Doktor nauk prawnych, pracownik w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant filozofii w Katedrze Historii i Filozofii Nauki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Naukowo zajmuje się wpływem nowych technologii na człowieka i prawo karne.

""

Ekspert projektu SpołTech. Realizuje projekt: banki danych (data trust) jako alternatywne modele zarządzania danymi.
Ekonomista zajmujący się innowacją, cyfrową gospodarką i zrównoważonym rozwojem. Prezes zarządu think-tanku Instrat. Doradza i wspiera w rozwoju kilku projektów technologicznych z pozytywnym wpływem społecznym. Stypendysta G20 Global Solutions i student Szkoły Doktorskiej Akademii Leona Koźmińskiego.

Nasze publikacje

W ramach projektu SpołTech i we współpracy z naszymi ekspertami przygotowujemy serię publikacji na temat społecznego wymiaru technologii. Raport podsumowujący wyniki rocznej pracy zespołu ukaże się w październiku 2020 roku.

 

Biuletyn

""

Przeczytaj archiwalne numery Biuletynu:

Kontakt

Tworzymy interdyscyplinarną sieć ekspertów zainteresowanych społecznym wymiarem technologii. Jeśli ty lub Twoja organizacja chcecie się włączyć w działania SpołTech, napisz do Karoliny Szczepaniak – kszczepaniak@centrumcyfrowe.pl

Kontakt dla mediów: Magdalena Gorlas – media@centrumcyfrowe.pl

banery_loga-1
Tytuł: banery_loga-1