NetWtorek Pracownia I
W ostatnią sobotę odbył się w siedzibie Centrum Cyfrowego drugi już hakaton otwartych danych. Tym razem temat był ściśle programistyczny: „Projekt i implementacja publicznego API do Raw Salad”.
Raw Salad to internetowa platforma publikacji otwartych danych państwowych, nad którą Laboratorium Centrum Cyfrowego pracuje od kilku miesięcy, a która pozwoli nam już niebawem opublikować sporą kolekcję danych sektora finansów publicznych RP. I choć nasze narzędzie nie jest jeszcze gotowe, a do premiery zostało kilka miesięcy, wiemy, że dane, które posiadamy, mogą przydać się komuś do celów, o których my nie pomyśleliśmy.
Postanowiliśmy zatem zaprosić grupę programistów, by wspólnymi siłami stworzyć tzw. interfejs programistyczny (ang: API, Application Programming Interface) do naszej bazy danych. W praktyce oznacza to, że dowolny programista tworząc stronę internetową, wizualizację czy aplikację na telefon komórkowy, może wykorzystać dane przez nas zebrane (np. budżet środków europejskich) w pewnym sensie bez naszego udziału. Będzie mógł po prostu pobierać je bezpośrednio z miejsca, gdzie są przechowywane – w bazie danych Raw Salad.
Przykładem mógłby być mały programik działający na stronach Wikipedii, dzięki któremu łatwo będzie umieścić tabelę z zebranymi przez nas danymi budżetu państwa pod odpowiednim hasłem encyklopedii (dodajmy, że być może już niebawem będzie on dostępny!).
Ku ogólnemu zaskoczeniu wszystkich prace programistyczne udało się zakończyć jeszcze w sobotę. Teraz zespół Labu dopieszcza API w szczegółach i przygotowuje pełną dokumentację, by programiści nie mieli problemów z „wgryzieniem się w dane”. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego tygodnia opublikujemy pierwszą wersję naszego API.
Był to drugi już hakaton w Centrum Cyfrowym, a zarazem pierwszy z serii NetWtorek Pracownia – cyklu hakatonów organizowanych we współpracy z warszawskim NetWtorkiem, a w całości poświęconych (nie tylko programistycznym) zagadnieniom otwartości danych w Polsce. W lipcu zapraszamy na kolejny!