Tajni kulturalni – premiera naszego nowego raportu
Zapraszamy na premierę raportu „Tajni kulturalni”, przygotowanego przez dział badawczy Centrum Cyfrowego. Raport jest kontynuacją prowadzonych przez nas badań nowych obiegów kultury. Tym razem przyglądamy się „redystrybutorom”, dzięki którym treści w Sieci cyrkulują. Spotykamy się w Państwomiasto na Andersa 29, w poniedziałek, 14 stycznia o 17:00.
Raport, przygotowany przez Mirka Filiciaka (SWPS, Centrum Cyfrowe), Michała Danielewicza (Centrum Cyfrowe), Annę Buchner (ISNS UW) i Katarzynę Zaniewską (ISNS UW) stanowi podsumowanie badania przeprowadzonego wśród osób, które pośredniczą w oddolnej dystrybucji treści kultury. Wzięli w nim udział twórcy napisów do filmów i seriali, oddolni archiwiści tworzący kolekcje filmowe na Youtube i Chomikuj, administratorzy nieoficjalnych serwerów z grami sieciowymi. To ludzie pełniący ważną rolę w internetowych ekosystemach wymiany treści, a równocześnie – „piraci”. Podstawowe pytanie przyświecające badaniu brzmi: „Dlaczego robią to, co robią?”.
Jak piszą autorzy: „Bohaterowie raportu pełnią rolę – choć zdajemy sobie sprawę z tego, że to porównanie jest z kilku względów kłopotliwe – para-instytucji kulturalnych. Ich działania nierzadko mają znaczący, liczony w dziesiątkach tysięcy i więcej osób zasięg. Być może bez nich część osób z korzystających z nieformalnego internetowego obiegu treści straciłaby dostęp do przynajmniej niektórych elementów swej medialnej diety. Jednocześnie rzucają wyzwanie kategoriom takim jak „produkcja” i „konsumpcja”, czy „nadawcy” i „odbiorcy”.
Podczas spotkania, w którym oprócz autorów wezmą udział komentatorzy – socjolog Alek Tarkowski i antropolog Mateusz Halawa – zastanowimy się, jakie jest znaczenie „tajnych kulturalnych” dla współczesnej kultury oraz jak można opisać ich relacje z tradycyjnymi instytucjami. Jak oceniać tego typu praktyki? Krótka prezentacja raportu będzie punktem wyjścia do wspólnej dyskusji przy kawie i ciastku.
Zapraszamy serdecznie!
Wydarzenie ma też swoją stronę na Facebooku.
Pierwszą część raportu Obiegi kultury możesz przeczytać tutaj.