Spółdzielnia podsumowuje i życzy udanych wakacji!
Trwa właśnie pierwszy tydzień wakacji. To nie był łatwy rok dla nauczycieli i dla uczniów, warto jednak się przyjrzeć co dobrego wydarzyło się w tym czasie i co dobrego jeszcze nas czeka?
Patrząc globalnie wszelkie reformy, zwłaszcza wprowadzane tak gwałtownie osłabiają działania instytucji na długi czas. Dużo energii poświęcane jest na dostosowywanie się do zmian a nie na samych uczniach i uczeniu. Jednak są też tacy, którzy znaleźli w sobie dodatkowe pokłady sił i chęci, aby zrobić coś jeszcze. Centrum Cyfrowe i Spółdzielnia Otwartej Edukacji zwraca szczególnie uwagę na wszelkie inicjatywy związane z otwartością i współpracą i nowoczesnymi technologiami. Nowoczesne technologie w nauczaniu mogą z jednej strony wesprzeć nauczycieli w pracy, z drugiej zachęcić samych uczniów (którzy też mogą mieć problem z motywacją) do uczenia się.
W tym tygodniu została ogłoszona przez Szerokie Porozumienie Umiejętności Cyfrowych „Lista 100” http://umiejetnoscicyfrowe.pl/lista-100/lista-100-2018/ –- jest to 100 osób, które przyczyniły się do podnoszenia umiejętności cyfrowych w Polsce w ostatnim roku. Na liście oprócz naszej fundacyjnej koleżanki Aleksandry Janus (z czego bardzo się cieszymy) znalazło się grono nauczycieli z mniejszych i większych miejscowości, których działania na rzecz wprowadzania nowoczesnych narzędzi do szkół zostały zauważone. To bardzo cieszy. Serdecznie gratulujemy.
W kontekście wprowadzanie Otwartej Sieci Edukacyjnej (szerokopasmowego internetu do każdej z polskich szkół), wsparcie umiejętności cyfrowych nauczycieli wydaje się kluczowe. Między innymi dlatego w tym roku również Centrum Cyfrowe dołączyło do tych, którzy wspierali nauczycieli w zdobywaniu cyfrowych umiejętności.
Nauczyciele i nauczycielki matematyki, którzy przystąpili do projektu Spółdzielnia Otwartej Edukacji mieli szansę zdobyć nowe umiejętności i stworzyć otwarte zasoby edukacyjne. Premiera materiałów odbędzie się we wrześniu, ale już teraz zachęcamy do obejrzenia webinariów, w których brali udział uczestnicy: Projektowanie skierowane na użytkownika; Gry w matematyce; Jak tworzyć edukacyjne video.
Przed nami całe lato, wykorzystajmy je, aby oczyścić umysły, myśleć kreatywnie i twórczo albo nie myśleć wcale. A jak już uzbiera nam się zestaw filmów i zdjęć z kolejnych wakacyjnych przygód, zachęcam do lektury publikacji nt. remiksu filmów, muzyki i video: http://nina.gov.pl/media/951416/reuse-remiks-recycle.pdf
Do zobaczenia w nowym roku szkolnym z nową energią!
Koordynatorka Spółdzielni Otwartej Edukacji wraz z zespołem