Kogo pytać o Polskę? Bazy danych z ponad 100 instytucji

Gdzie w Polsce zanurkujesz wokół wraku statku? Czy lekarz do którego chodzisz ma odpowiednie uprawnienia? Skąd czerpać dane do analizy biznesowej? To tylko kilka przykładów pytań, na które odpowiedzi pomoże znaleźć portal dane.gov.pl. Sprawdź, jak przyda ci się w codziennym życiu i biznesie.

Właśnie zakończył się Hackathon Ministerstwa Cyfryzacji Nowa strona danych. Kilkanaście zespołów specjalistów branży IT i data science pracowało nad rozwiązaniami dla portalu Dane.gov.pl. Nagrody o łącznej wartości ponad 30 000 zł wręczyli w imieniu Ministerstwa Cyfryzacji Marek Zagórski i Agata Miazga.

Dane.gov.pl udostępnia w jednym miejscu dane z ponad 100 instytucji publicznych. Znajdziemy tu dane dotyczące tematów: edukacji, środowiska, zdrowia, inwestycji publicznych, biznesu i wielu innych. Odwiedź Dane.gov.pl i korzystaj z danych bez rejestracji i opłat.

Dla kogo są publiczne dane?

Dane dostępne na portalu są dostępne dla wszystkich, bezpłatnie. Można je swobodnie upowszechniać, wykorzystywać do badań czy dla biznesu.

  • Dla przedsiębiorczych

Czy firma z którą współpracujesz faktycznie realizowała podobny projekt dla instytucji publicznej? Jak wygląda sytuacja ekonomiczna mieszkańców twojego regionu? Skąd wziąć dane do stworzenia aplikacji?

Przedsiębiorcy znajdą tu dane pomagające w weryfikacji partnerów biznesowych, tworzeniu analiz rynku lub sprawdzą publiczne plany inwestycyjne ważne dla ich działalności. Firmy mogą budować innowacyjne produkty i usługi oparte na wykorzystaniu danych.

  • Dla ciekawych

Jakie są najpopularniejsze imiona i nazwiska? Jakie produkty regionalne znajdziesz w swoim województwie? Skąd czerpać dane do opracowań naukowych?

Dane.gov.pl to źródło zarówno ciekawostek jak i cennych informacji dla badaczy.

  • Dla zaangażowanych

Jakie są najczęstsze przestępstwa w Polsce? Komu i jakie kwoty dotacji przyznały instytucja państwowe?

Organizacje pozarządowe mogą wykorzystać dane w codziennej pracy i tworzeniu strategii działań. Zainteresowani sprawdzą tu  jakie działania podejmują instytucje publiczne w ich regionie, w jaki sposób współpracują z biznesem lub z jakimi wyzwaniami się mierzą.

Dane.gov.pl to źródło wiedzy dla urzędników przygotowujących raporty i analizy

Projekty zespołów nagrodzonych podczas Hackatonu Nowa strona danych mają szansę wdrożenia na portalu dane.gov.pl.

SLAVIC - Zwycięski zespół podczas Hackathonu
Tytuł: SLAVIC - Zwycięski zespół podczas Hackathonu
ccbysa
Autor: Agnieszka Wanat
Fot. Agnieszka Wanat – Zespół SLAVIC: Michał Skorko, Michał Jadczuk, Piotr Tynecki, Adrian Toczydłowski, Marta Zajkowska.

Zwycięskie pomysły:

Pierwsze miejsce: Slavic (Piotr Tynecki, Michał Skorko, Michał Jadczuk, Marta Zajkowska i Adrian Toczydłowski)

  • Opracowanie i wdrożenie silnika wizualizacji danych geolokacyjnych w kontekście czasu, wartości i kategorii. Przykład: analiza umów publicznoprawnych prezentująca przepływ funduszy publicznych.

Drugie miejsce: Bill Gates Kids: (Ewelina Skłodowska, Agnieszka Urbańska, Jakub Smolaga)

  • Wymyślili intuicyjną wyszukiwarkę, uwzględniającą podpowiedzi i synonimy, a także ułatwienie poruszania się po serwisie użytkowników zgodnie z ich celem korzystania z portalu http://www.dane.gov.pl.

Trzecie miejsce: Appsilon: (Paweł Przytuła, Krystian Igras, Michał Maj)

  • Opracowali proces angażujący społeczność w pisanie walidacji danych portalu http://www.dane.gov.pl w podobny sposób jak na GitHubie, stworzyli pakiet R wspierający pisanie kodu walidacyjnego.

 

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do odwiedzania i angażowania się w ciągłe ulepszanie portalu dane.gov.pl.

 

Hackathon Nowa strona danych to wydarzenie Ministerstwa Cyfryzacji, które zostało zrealizowane przez Centrum Cyfrowe oraz Techsoup Polska.