Trustable Technology Mark – znak jakości dla urządzeń Internetu Rzeczy, którym możemy zaufać
Czy moja inteligentna lodówka mnie szpieguje? Czy będę mógł naprawić inteligentny głośnik? Na te pytania pozwoli odpowiedzieć nowy znak jakości dla urządzeń Internetu Rzeczy: Trustable Technology Mark. Znak został stworzony przez międzynarodową sieć ThingsCon, by zwiększyć świadomość producentów i użytkowników IoT na temat odpowiedzialnego rozwoju tych rozwiązań.
Zostaliśmy partnerem tego projektu, bo służy on celom, które nam przyświecają: zapewnieniu otwartości technologii, a przez to budowaniu świadomości społecznych skutków technologii wśród ich twórców i użytkowników.
Dyskusje o internecie rzeczy, szczególnie w środowiskach biznesowych, skupiają się na powierzchownych zaletach inteligentnych urządzeń. Jedyne, co nas interesuje, to czy dzięki sprytnej lodówce czy odkurzaczowi będzie nam się lepiej żyć. Zapominamy, że urządzenia te – jak wszystkie inne – powinny być przede wszystkim bezpieczne dla użytkowników (a nie tylko tanie, dobrze zaprojektowane czy funkcjonalne).
Urządzenia internetu rzeczy są coraz częściej obecne wokół nas. Jednocześnie funkcjonują jak “czarne skrzynki” – narzędzia, których nie da się zbadać, zrozumieć jak działają. A to oznacza, że jako użytkownicy nie wiemy, czy możemy im zaufać.
Trustable Technology Mark jest odpowiedzią na te oczekiwania. Znak jakości daje producentom sprzętu IoT pokazania, że dbają o użytkowników i ich zaufanie. Użytkownikom z kolei pozwala zrozumieć, jaki będzie całkowity wpływ danego urządzenia na ich życie. W procesie przyznania znaku jakości ocenie podlega:
- Ochrona prywatności i wykorzystywanie danych – Czy urządzenie korzysta z najwyższych standardów dotyczących wykorzystywania danych, i czy szanuje prawa użytkowników w tym zakresie?
- Transparentność – Czy użytkownicy wiedzą, co robi urządzenie i jak można wykorzystać dane?
- Bezpieczeństwo – Czy produkt korzysta z najnowocześniejszych i najpewniejszych zabezpieczeń?
- Trwałość – Jak solidne jest urządzenie i jak długiego jego funkcjonowania użytkownik może oczekiwać?
- Otwartość – Jak otwarty jest sam produkt, jak i procesy producenta? Czy są wykorzystywane lub generowane otwarte dane?
W projekcie bardzo podoba nam się też otwarty proces certyfikacji – z założenia wszelkie informacje udostępnione na potrzeby przyznania znaku jakości Trustable Technology Mark są dostępne jako otwarte dane.
Jedną z pierwszych firm, która wykorzystała Trustable Technology Mark do certyfikacji swoich urządzeń jest Vai Kai, firma produkująca inteligentne zabawki współtworzona przez Polkę, Justynę Zubrycką.
W przyszłym roku zaprosimy na wydarzenie wokół Trustable Technology Mark i praw użytkowników w produktach IoT. Mamy nadzieję, że dzięki nowemu znakowi jakości użytkownicy będą mogli dokonywać świadomych decyzji konsumenckich zapraszając coraz chętniej technologię do swoich domów.