Chcemy wiedzieć więcej o e-wypożyczaniu zbiorów w Waszych Bibliotekach!
Zapraszamy pracowników i pracowniczki polskich bibliotek do wypełnienia ankiety dotyczącej wyzwań prawnych, technicznych i operacyjnych w przyjęciu modelu (niezależnego) Bezpiecznego Użyczenia Cyfrowego.
Nasza ankieta jest realizowana w ramach inicjatywy Knowledge Rights 21 (KR21), która ma na celu zebranie informacji od bibliotek we Włoszech, Polsce i Hiszpanii na temat (niezależnego) Bezpiecznego Użyczenia Cyfrowego (independent Secure Digital Lending – (i)SDL)*.
iSDL to forma e-wypożyczania oparta na zdigitalizowanych egzemplarzach papierowych książek znajdujących się w zbiorach bibliotek, przy zastosowaniu środków ochrony zapobiegających nieuprawnionemu wykorzystaniu (np. ograniczenie czasu wypożyczenia, blokada pobierania plików itp., często określane jako DRM – Digital Rights Management Systems). Ankieta bada bariery prawne, technologiczne i inne czynniki wpływające na możliwość szerszego wdrożenia (i)SDL.
Projekt ma na celu określenie kluczowych wyzwań i potencjalnych korzyści związanych z wdrożeniem (i)SDL. Wyniki badania mogą posłużyć jako podstawa do opracowania strategii eliminowania przeszkód oraz wsparcia misji bibliotek w świecie cyfrowym.
Ankieta składa się z ośmiu sekcji i zawiera 36 pytań, a wypełnienie jej może zająć ok. 20 minut. Odpowiedzi zbieramy do 26 lutego.
Państwa opinia ma dla nas ogromne znaczenie – z góry dziękujemy za poświęcony jej czas oraz przesłanie informacji o badaniu znajomym bibliotekarzom i bibliotekarkom!
Partnerzy badania: DDA–CLAKP IGSG/CNR (Włochy), Fundacja Centrum Cyfrowe (Polska), FESABID (Hiszpania).
*E-wypożyczanie w modelu (i)SDL zostało opracowane w ramach raportu „eBooks and Secure Digital Lending in European Libraries”, który planujemy opublikować w lutym 2025 roku. E-wypożyczanie w modelu (i)SDL charakteryzuje się następującymi cechami:
-
Wypożyczenia są realizowane wyłącznie przez ściśle określone podmioty – instytucje dostępne publicznie (np. biblioteki), które nie czerpią bezpośrednich ani pośrednich korzyści ekonomicznych lub handlowych z działalności wypożyczalniczej (wymóg dla uzasadnienia wyjątku prawnego).
-
Wypożyczenie dotyczy cyfrowej kopii książki.
-
Wypożyczenia odbywają się w modelu jedna kopia – jeden użytkownik.
-
Wypożyczanie może mieć charakter mimetyczny (tzn. umożliwiający użytkownikom pobieranie elektronicznych kopii książek) lub quasi-mimetyczny (tzn. umożliwiający korzystanie z elektronicznych kopii książek w trybie strumieniowym).
-
Wypożyczenie jest ograniczone czasowo.
-
Po upływie okresu wypożyczenia użytkownik traci dostęp do e-booka.
-
Cyfrowa kopia książki musi pochodzić z legalnego źródła, jednak biblioteka ma prawo do stworzenia elektronicznej kopii legalnie posiadanej książki papierowej; e-wypożyczanie w modelu (i)SDL daje prawo do wynagrodzenia z tytułu użyczeń publicznych (PLR) zgodnie z dyrektywą UE w sprawie najmu i użyczeń.
-
Nie dochodzi do przekazywania żadnych danych, w tym danych osobowych użytkowników biblioteki, wydawcom ani innym podmiotom trzecim.