Widzimy się na CopyCampie
W Centrum Cyfrowym zajmujemy się wpływem prawa autorskiego na wiele sfer naszego życia – edukację, naukę, kulturę, rozwój nowych technologii, innowacje, zmiany społeczne. Dlatego też nie mogło nas zabraknąć na tegorocznym CopyCampie – wydarzeniu, które ma na celu stymulowanie dyskusji o społecznych i ekonomicznych aspektach prawa autorskiego w Europie. Stowarzyszenie Communia, którego jesteśmy aktywnym członkiem, jest również oficjalnym partnerem wydarzenia.
CopyCamp odbędzie się w Warszawie w dniach 28-29 września. Udział jest bezpłatny, jednak wymagana jest rejestracja.
Prelegenci na CopyCampie przedstawiają 10 minutowe prezentacje, które w tym roku dotyczyć będą takich tematów jak:
-
- modele biznesowe, digitalizacja dziedzictwa, remiks
- zdrowie, żywność, bezpieczeństwo
- maszynowa analiza tekstów i danych, uczące się maszyny, edukacja zdalna
- Internet Rzeczy: autonomiczne samochody, inteligentne domy, elektronika ubieralna
- hakowanie danych publicznych, zamówienia publiczne, pomoc publiczna w kulturze
Szczególnie zapraszamy na wystąpienia członkiń naszego zespołu. Anna Mazgal w swojej prezentacji „Paradigm lost? How Our Freedoms are Weaponized Against Us and What We Can Do About It” przedstawi reformę prawa autorskiego w szerszej perspektywie. Reforma ta zdecyduje o kształcie świata, w którym będziemy funkcjonować w przyszłości. W czasie wystąpienia Anna Mazgal będzie również szukała odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zainteresować opinię publiczną trwającymi zmianami i jaką przyjąć narrację.
Natomiast Natalia Mileszyk futurystycznie podejdzie do tematu zbiorowego zarządzania prawami autorskim w swoim wystąpieniu „Collective Management Organisations – quo vadis?”. Jakie zmiany należy wprowadzić, aby rozwiązać problemy artystów i użytkowników, a cały system uczynić bardziej przyjaznym? Czy blockchain może służyć do rozwiązania wyzwań technologicznych? Temat tym bardziej ciekawy, że w Europie mamy nareszcie dyrektywę regulującą działalność organizacji zbiorowego zarządzania, ale wiadomo, że reguluje ona jedynie minimalne standardy.
Poza tym Natalia Mileszyk będzie współprowadziła (wraz z EDRi i Wikimedią) warsztat na temat europejskiego procesu legislacyjnego. Uczestnicy warsztatu poprzez interaktywną grę poznają sekrety tego, w jaki sposób tworzone jest prawo w Brukseli – wiedza przydatna dla każdego, nawet tych niekoniecznie zainteresowanych prawem autorskim.