Kserokopia #14: przegląd linków o prawie autorskim (23 lipca 2015)
Witajcie znów – dłuższa przerwa była spowodowana sezonem urlopowym. W tym czasie zapadały w Sejmie kluczowe decyzje dotyczące kształtu reformy prawa autorskiego. Postulaty nasze i 150 innych organizacji edukacyjnych nie zostały przez posłów uwzględnione. Cała nadzieja w Senacie – mamy nadzieje, że senatorowie uznają, że edukacja zasługuje na przyjazne prawo autorskie. Miłej lektury!
Reforma prawa autorskiego już w Senacie
10 lipca 2015 roku Sejm przegłosował projekt nowelizacji prawa autorskiego. Uchwalony projekt nie przewiduje jednak postulowanego przez nas i 150 innych organizacji rozszerzenia dozwolonego użytku edukacyjnego. W związku z tym, Koalicja Otwartej Edukacji wystosowała do senackiej Komisji Kultury i Środków przekazu petycję, w której zwraca się do senatorów o wprowadzenie zmian niezbędnych, by prawo autorskie było przyjazne dla edukacji. O tym, dlaczego dozwolony użytek edukacyjny dla archiwów, muzeów, bibliotek i organizacji pozarządowych jest tak ważny, można przeczytać w opinii Katarzyny Rybickiej na naszym blogu.
Jednolity Rynek Cyfrowy i otwarta nauka
Projekt flagowy przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jeana-Clauda Junckera, czyli wprowadzenie w UE jednolitego rynku cyfrowego, jest szansą dla wolnego dostępu w nauce. W dniach 22-23.07.2015 odbywa się, pod przewodnictwem Komisarza Oettingera, konferencja “Opening up to an ERA of innovation” – poświęcona możliwościom, jakie dają otwarte standardy prawnoautorskie w nauce. Więcej o konferencji i idei otwartej nauki pisze sam Oettinger na swoim blogu.
Jednolity Rynek Cyfrowy i muzycy
Pracami nad JRC zainteresowane jest również środowisko artystów-muzyków. Organizacja zrzeszająca muzyków i managerów na świecie, International Music Managers Forum (IMMF) wystosowała list otwarty do Komisarzy Ansipa i Oettingera, w którym apeluje o zapewnienie na jednolitym rynku cyfrowym większej transparentności kontraktów zawieranych przez wielkie wytwórnie muzyczne z twórcami oraz zasad wynagrodzenia twórców.
Zwycięska walka o wolność panoramy w Parlamencie Europejskim
Wolność panoramy to prawo do fotografowania siebie na tle utworów chronionych prawem autorskim, znajdujących się w przestrzeni publicznej ( np. rzeźb, obrazów lub budynków). Kontrowersyjna propozycja Komisji ds. Prawa w Parlamencie Europejskim zmierzała do ograniczenia wolności panoramy. Ostatecznie europosłowie zagłosowali przeciwko tej propozycji. Dużą rolę odegrała tu europosłanka Julia Reda, o czym pisze na swojej stronie. Przeciwko ograniczeniu wolności panoramy wypowiadał się również min. Michał Boni w wypowiedzi dla Dziennika Internautów.
W USA trwa walka z TPP, kuzynem ACTA
Trwa walka przeciwko propozycji wydłużenia czasu ochrony praw autorskich o kolejne 20 lat, w tym również do utworów, które przeszły już do domeny publicznej. Taką regulację przewiduje porozumienie międzynarodowe TPP (Trans-Pacific Partnership), pomiędzy USA a jej partnerami wokół Pacyfiku. Po raz kolejny – jak przy ACTA – porozumienia handlowe są wykorzystywane by narzucić państwom rygorystyczną politykę prawnoautorską. W Ameryce Electronic Frontier Foundation wzywa do nacisków nad rząd – my przyglądamy się TPP, bo zasady przyjęte w porozumieniach handlowych mają tendencję, by następnie rozprzestrzeniać się po świecie. Więcej na temat szkodliwości wydłużania czasu ochrony praw autorskich można przeczytać na blogu EFF.