Kserokopia #9: Przegląd linków o prawie autorskim (4 maja – 10 maja 2015)
W najnowszej Kserokopii piszemy o długo oczekiwanej strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego, która zapowiada reformę prawa autorskiego, apelu o reformę prawa autorskiego dla większego dostępu do wiedzy oraz dalszym ciągu pozwów o muzyczne plagiaty. Zapraszamy do lektury.
Reforma prawa autorskiego w unijnej strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego
W ubiegłą środę została ogłoszona długo oczekiwana strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego. Komisja Europejska określiła w niej 16 działań, które mają zapewnić konsumentom i przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp do usług cyfrowych, zapewnić jednolite zasady prowadzenia działalności dla sieci cyfrowych i innowacyjnych usług oraz zmaksymalizować potencjał wzrostu gospodarki cyfrowej. Jednym z obszarów jest tutaj reforma prawa autorskiego, która zakłada zniesienie różnic między krajowymi systemami prawa autorskiego i zapewnienie szerszego dostępu do treści online. Wśród środków służych realizacji tego celu znajduje się harmonizacja wyjątków prawa autorskiego w takich obszarach jak badania, edukacja czy eksploracja treści i danych. Komisja co prawda nie obiecuje (niezbędnej naszym zadaniem) całkowitej reformy prawa autorskiego, ale zapisy strategii pozwalają mieć nadzieję na dość ambitną nowelizację.
Deklaracja haska – apel o reformę prawa autorskiego dla większego dostępu do wiedzy
Ponad 60 organizacji, naukowców, wydawców i prawników podpisało w ubiegłym tygodniu Deklarację haską, której najważniejszym postulatem jest jasne określenie, że prawa własności intelektualnej nie powinny regulować przepływu danych, faktów i pomysłów. Szeroki dostęp do informacji jest jednym z podstawowych praw człowieka. W praktyce jednak wielu właścicieli praw i wydawców treści dąży do ograniczenia tej możliwości stosując licencje i ograniczenia umowne. Dlatego Deklaracja nawołuje do zniesienia barier prawnych w tym zakresie i zapewnienia, że korzystanie z danych jest możliwe bez obaw przed monitorowaniem naszych działań przez dostawców treści. Natomiast wszelkie licencje i ograniczenia umowne, które ograniczają możliwość eksploracji danych powinny zostać zakazane przez prawo. Tylko w taki sposób będziemy mogli swobodne korzystać z wiedzy milionów ludzi na całym świecie.
Pozwów o plagiaty ciąg dalszy
Po głośnej sprawie dotyczącej plagiatu “Blurred lines”, o którym pisaliśmy w marcowym wydaniu Kserokopii, zarzutach przeciwko “Stay with me”, podobieństwa “Uptown Funk” do “Ooops Upside Your Head” – pora na klasykę rocka. Tym razem sprawa dotyczy utworu “Stairway to heaven”, który wg prawnika reprezentującego zmarłego członka zespołu Spirit narusza prawa autorskie do utworu “Taurus”. Gra jest warta świeczki, bo szacowana wartość przeboju Led Zappelin wynosi 560 mln dolarów.
POLECAMY
„Interesuje mnie tylko to, co nie moje. Prawo autorskie kontra prawo kanibali”
W kontekście coraz częściej pojawiających się sporów o plagiaty polecamy tematyczny spacer po wystawie “Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce”. W czwartek 21 maja o godz.18:00 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki Alek Tarkowski i Aleksandra Janus z Centrum Cyfrowego będą zestawiać ze sobą wybrane praktyki artystyczne i zapisy prawa autorskiego, zastanawiając się czy powszechne dziś sposoby doświadczania sztuki naruszają prawo oraz co z tego, co robimy (nierzadko w ukryciu) w przestrzeni muzeów i galerii jest legalne, a co nie.
Konferencja Europejski Rynek Cyfrowy
Już w najbliższy czwartek w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się konferencja “Europejski rynek cyfrowy – umiejętności, gospodarka, praca”. Punktem wyjścia do dyskusji będzie ogłoszona w ubiegłym tygodniu strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego w Europie, którą przedstawi Andrus Ansip – wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za jednolity rynek cyfrowy. Natomiast w sesji tematycznej poświęconej kluczowym umiejętnościom cyfrowym wystąpi dr Alek Tarkowski – dyrektor Centrum Cyfrowego.