Open Education Policy Forum – zapraszamy na warsztaty i spotkania
W dniach 15 i 16 października w Warszawie już po raz trzeci odbędzie się Open Education Policy Forum. Forum to wydarzenie, które skupia aktywistów, ekspertów, decydentów politycznych, edukatorów, nauczycieli zaangażowanych w rozwój otwartej edukacji. Weź udział w warsztatach i rozmowach o otwartej edukacji "Open break".
O Forum
W dniach 15 i 16 października w Warszawie już po raz trzeci odbędzie się Open Education Policy Forum. Forum to wydarzenie, które skupia aktywistów, ekspertów, decydentów politycznych, edukatorów, nauczycieli zaangażowanych w rozwój otwartej edukacji.
Hasło tegorocznej edycji brzmi: “Cooperation Changes Everything”. Zdecydowaliśmy się na to hasło, by podkreślić, że otwarta edukacja opiera się nie tylko na otwartych zasobach edukacyjnych. Otwartości potrzebujemy także we wzajemnej współpracy. Zarówno na poziomie lokalnym jak i międzynarodowym. W ramach społeczności pojedynczej szkoły jak i w relacjach pomiędzy rządem, ekspertami a przedstawicielami nauczycieli.
Open Education Policy Forum ma być przestrzenią dzielenia się wzajemnymi inspiracjami, pomysłami i doświadczeniem w budowaniu otwartej edukacji. Cieszymy się, że swój udział w wydarzeniu potwierdzili tacy eksperci jak chociażby Cable Green (Creative Commons), Nicole Allen (SPARC), Paul Stacey (Open Education Consortium).
Lista ekspertów, których będzie można spotkać na Forum cały czas się powiększa i jest dostępna na stronie razem z programem Forum: https://oerpolicy.eu/events/open-education-policy-forum-2018/
Istotnym elementem tegorocznego Forum będą warsztaty dla nauczycieli zainteresowanych otwartą edukacją prowadzone przez uczestników programu Spółdzielnia Otwartej Edukacji oraz specjalna sesja wieczornych rozmów o otwartej edukacji “Open break”.
Open break - rozmowy o otwartej edukacji
W czasie poniedziałkowej sesji “Open break – rozmowy o otwartej edukacji” – goście Forum będą mieli możliwość wysłuchania serii krótkich, inspirujących prezentacji poświęconych otwartej edukacji i współpracy. Spotkanie ma charakter otwarty. Ze względu na międzynarodowy charakter wydarzenia wszystkie wystąpienia będą w języku angielskim.
Swoje prezentacje przedstawią:
Maren Deepwell – dyrektorka Association for Learning Technologies z Wielkiej Brytanii. Podzieli się ona swoimi doświadczeniem w budowaniu społeczności praktyków wokół idei otwartych zasobów edukacyjnych
Alex Grech – członek Grupy Roboczej zajmującej się technologią blockchain powołanej przy Komisji Europejskiej. Na zlecenie rządu Malty, Alex Grech koordynuje również pilotażowy projekt certyfikacji opartej na blockchainie. W swojej prezentacji opowie więcej o zmianach, które technologia blockchain może wnieść do edukacji.
Øivind Høines – były dyrektor Norwegian Digital Learning Arena (NDLA) – jednego z największych na świecie repozytoriów otwartych zasobów edukacyjnych. Opowie on o kluczowych wyzwaniach, z którymi NDLA musiało się zmierzyć przez 10 lat swojego istnienia. Przedstawi on również obecną sytuację i rolę otwartych zasobów edukacyjnych w kontekście norweskiego systemu edukacji.
Marek Mansell – wiceprzewodniczący słowackiej grupy użytkowników Pythona. Od lat prowadzi projekty edukacyjne z zakresu nauki programowania i systemów komputerowych. Istotną rolę w jego działaniach edukacyjnych pełni tłumaczenie, tworzenie i upowszechnianie otwartych zasobów edukacyjnych – w ich tworzeniu i udostępnianiu współpracuje także z nauczycielami.
Klaudia Grabowska – w imieniu Koalicji Otwartej Edukacji podzieli się doświadczeniem upowszechniania idei otwartej edukacji. Koalicja Otwartej Edukacji to porozumienie organizacji pozarządowych i instytucji działających w obszarze edukacji, nauki i kultury. KOED już od 10 lat wspiera tworzenie otwartych zasobów edukacyjnych i promowania związanych z nimi dobrych praktyk i narzędzi.
Christer Gundersen – opowie o potencjale otwartych zasobów edukacyjnych w przezwyciężaniu kryzysu edukacyjnego w krajach rozwijających się. Christer Gundersen jest dyrektorem oraz CTO w Norwegian Digital Learning Arena. Pracuje także w organizacji Global Digital Library.
Aleksandra Czetwertyńska – specjalistka ds. otwartej edukacji w Centrum Cyfrowym, zajmuje się wdrażaniem otwartości w szkołach i wśród nauczycieli. Na Forum opowie o prowadzonej przez siebie Spółdzielni Otwartej Edukacji “SpołEd” – metodologii tworzenia otwartych zasobów edukacyjnych przez nauczycieli.
Agnieszka Bilska – nauczycielka angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach, członkini grupy Superbelfrów RP, autorka licznych publikacji z obszaru edukacji medialnej.
Gdzie i kiedy: „Open break” odbędzie się 15 października, o godz. 18.00, w Centrum Kreatywności Targowa (Targowa 58, Warszawa). Wstęp wolny. Bezpośrednio po wystąpieniach zapraszamy do udziału w mniej formalnych dyskusjach przy lampce wina.
Warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli
Drugiego dnia od rana, równolegle do części międzynarodowej odbywać się będą warsztaty dla nauczycieli (formularz zgłoszeniowy) zainteresowanych otwartą edukacją. Ideą warsztatów, która przyświecała nam w czasie ich tworzenia jest otwartość na współpracę oraz rozmowa nauczycieli z nauczycielami. Dlatego też oprócz spotkania z ekspertami od otwartości i wprowadzenia w tematykę, przewidujemy sesje w małych grupach z praktykami i praktyczkami otwartości w szkole. Warsztaty w grupach prowadzić będą uczestnicy i uczestniczki programu Spółdzielni Otwartej Edukacji. Opowiedzą o swoim szkolnym doświadczeniu i wypracują wraz z uczestnikami pomysły na rozwiązania konkretnych szkolnych problemów z wykorzystaniem otwartych zasobów.
Program:
9.00 – 11.00 Krótka historia otwartości: prowadzące Aleksandra Czetwertyńska, Katarzyna Werner, Kamil Śliwowski
W programie: opowieść o Deklaracji Kapsztadzkiej, przygody z wolnymi licencjami, poszukiwanie otwartych zasobów i prezentacja projektu Spółdzielnia Otwartej Edukacji,
11.00 – 11.30 przerwa na kawę
11.30 – 13.00 Nauczyciele o otwartości dla nauczycieli – praca w grupach.
Tematy:
- Narzędzia TIK w otwartej edukacji – Wojciech Wątor i Ksenia Erdmann
- Otwarta edukacji w edukacji osób niedowidzących/niewidomych – Maria Kaliszan-Kaźmierczak
- Gry w (otwartej) edukacji – Monika Kubica i Agata Dziendziel
- Otwarta edukacja w nauczaniu języków – Karolina Iwaniukowicz
- Otwarta edukacja w nauczaniu zawodowym – Beata Maciej
- Coaching dla nauczycieli – Magdalena Szyposzyńska
13.00 – 14.00 – podsumowanie pracy w grupach i pomysły na realizację
14.00 – obiad
Gdzie i kiedy: 16 października, godz. 9.00-15.00, Centrum Kreatywności Targowa (Targowa 58, Warszawa).
Na warsztaty zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli (niezależnie od stopnia znajomości tematu), udział w warsztatach jest darmowy, wymaga jednak dużej aktywności uczestników. W warsztatach może wziąć udział 25 osób. Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj: https://centrumcyfrowe.pl/zgloszenie-na-warsztaty-open-education-policy-forum/