Przesłuchaj to jeszcze raz! Zapis webinaru „Znalezione, nie kradzione” z okazji Dnia Domeny Publicznej

Rozmawialiśmy o projektach kreatywnych wykorzystujących otwarte cyfrowe zbiory kultury.

Znalezione, nie kradzione! O domenie publicznej w projektach kre
Tytuł: Znalezione, nie kradzione! O domenie publicznej w projektach kre

Co roku tysiące dzieł sztuki, książek, filmów i piosenek trafia do domeny publicznej, co daje artystom, instytucjom kultury i twórcom z całego świata możliwość w pełni legalnego, swobodnego wykorzystywania, przekształcania i udostępniania ich. To wyjątkowy moment, aby porozmawiać o tym, jak można korzystać z tych bogatych zasobów!

W czasie rozmowy sięgnęliśmy po inspirujące case study prac ceramicznych Magdaleny Gazur – głównej projektantki ikonicznej Manufaktury w Bolesławcu, z kolei Agata Jabłońska przedstawiła kulisy powstawania dodatku do gry karcianej „Dixit” z dziełami z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wraz z Michałem Piernikowskim (Łódź Design Festival) i Moniką Głowacką (Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych) zastanawialiśmy się nad wyzwaniami i możliwościami związanymi z korzystaniem z zasobów domeny publicznej, z kolei dr hab. Ksenia Kakareko podzieliła się swoją ekspertyzą z zakresu prawa autorskiego. Rozmowę poprowadziła Natalia Cetera – kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury w Centrum Cyfrowym.

 

 

Webinar został zorganizowany we współpracy z Łódź Design Festival.

 


O prelegentach i prelegentkach

Monika Głowacka, zastępczyni dyrektorki ds. programu i rozwoju w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.

Menadżerka z wieloletnim doświadczeniem w obszarze kultury i biznesu, propagatorka zrównoważonego rozwoju. Zarządzała projektami z obszaru kultury, strategii i rozwoju miasta. Tworzy stabilne relacje biznesowe, potrafi angażować ludzi z różnych środowisk w realizację wspólnych przedsięwzięć. Od 2007 roku związana z sektorem audiowizualnym. Zbudowała profesjonalnie działającą, silną i rozpoznawalną w Polsce jednostkę Łódź Film Commission, która odpowiada na potrzeby branży, buduje standardy rynkowe i promuje miasto jako ciekawą lokalizację zdjęciową.

 

Magdalena Gazur, Manufaktura w Bolesławcu.

Jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, dyplom uzyskała w 2006 r. w I Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej prowadzonej przez prof. Lidię Kupczyńską-Jankowiak. W latach 2005-2006 studiowała również na University of Wolverhampton (Wlk. Brytania) na Wydziale Ceramiki (2006) i na Wydziale Komunikacji Graficznej (2005-2006). W 2010 roku ukończyła studia podyplomowe „Projektowanie wzornicze w zarządzaniu rozwojem nowego produktu” realizowane przez Instytutu Wzornictwa Przemysłowego we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Od 2013 pracuje w Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” w Bolesławcu jako główny projektant i członek zespołu odpowiedzialnego za budowanie marki zakładu.

Agata Jabłońska, Dział Marketingu (sekcja Komunikacji) Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pisze i opracowuje materiały informujące o działaniach MNK. Opiekuje się m.in. cyfrową obecnością muzeum na platformach Wikimedia, Google Arts&Culture i działaniami komunikacyjnymi w ramach misji społecznej odpowiedzialności MNK Muzeum, Ludzie, Przyszłość. Jest współautorką wyboru ilustracji do talii Dixit MNK (Libellud, Rebel, MNK, 2023).

Dr hab. Ksenia Kakareko, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor habilitowana nauk prawnych, doktor nauk prawnych i nauk społecznych w zakresie nauki o polityce, pracownik naukowy w Katedrze Prawa Mediów na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą prawa autorskiego, prawa własności intelektualnej, wolności słowa, prawa mediów

Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

Entuzjasta działań miejskich i projektowania. Inicjator i współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi, m.in.: konkursu make me! i konferencji BiznesUP. Współtwórca World Design Weeks, Inkubatora Sztuki, fundacji Łódź Art Center i Fotofestiwalu. Członek zespołu realizującego w Łodzi działania popularyzujące szeroko rozumiane odpowiedzialne wzornictwo. Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Kategorii Dizajn, członek Rady Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Moderacja:

Natalia Cetera, Centrum Cyfrowe (kierowniczka Pracowni Otwartej Kultury).

Project managerka obszarze transformacji cyfrowej instytucji kultury, trenerka w obszarze nowych technologii, historyczka sztuki. Od ponad 10 lat zajmuje się wsparciem procesu digitalizacji zbiorów muzealnych, tworzenia cyfrowych kolekcji, angażujących wystaw online oraz narzędzi technologicznych służących kreatywnemu udostępnianiu dziedzictwa kulturowego. Współtworzyła cyfrowe zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Słowacji czy National Gallery w Bułgarii na miedzynarodowej platformie Google Arts & Culture.

 


 

W grafice wykorzystaliśmy zdjęcie kart z dodatku do gry „Dixit”, który powstał we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Fot. Mykyta Platonov, dzięki uprzejmości MNK.