CRE-AI-TIVE: badanie wykorzystania sztucznej inteligencji w przemysłach kreatywnych

Zespół projektu: Maria (Maja) Drabczyk, Kuba Piwowar, Joanna Sanetra-Szeliga (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Anna Szałas
Czas trwania: 04–10.2025
Obszary działań: Społeczny wymiar technologii
Sztuczna inteligencja (AI) ma ogromny potencjał transformacyjny dla sektora kreatywnego. W ramach projektu CRE-AI-TIVE zbadamy w jaki sposób nowe, napędzane AI narzędzia i aplikacje rewolucjonizują branżę architektury, designu, mody, muzyki i gier wideo, oraz jak twórczynie i twórcy podchodzą do wykorzystania AI w swojej pracy. Badanie realizowane jest w ramach programu „Rozwój Sektorów Kreatywnych” Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.
W ramach badania CRE-AI-TIVE sprawdzimy, jak AI jest wykorzystywane w badanych sektorach: czy i jak wspiera ich rozwój, z jakich narzędzi korzystają specjaliści i specjalistki tych dziedzin, dlaczego używają (bądź nie) narzędzi takich, jak ChatGPT, Midjourney, Gemini i wiele innych. Nasze badania obejmą szczegółową analizę sytuacji na rynku polskim, która zostanie uzupełniona o szerszą, europejską perspektywę.
W ramach projektu powstanie raport, w ramach którego stworzymy mapę kompetencji, narzędzi i rozwiązań technologicznych stosowanych w polskich przemysłach kreatywnych. Wyniki dostarczą nową perspektywę na temat odbioru i realnego zastosowania dynamicznie rozwijających się technologii z uwzględnieniem specyfiki tej szczególnej branży. Wiedza ta wesprze rozwój innowacyjności polskich twórców i przedsiębiorców oraz wzmocni ich konkurencyjność na rynku globalnym.
W ramach CRE-AI-TIVE chcemy też stworzyć przestrzeń otwartego, opartego o dane, dialogu na temat wyzwań i korzyści płynących z narzędzi AI – wierzymy, że odpowiedzialna dyskusja wokół etyki i wykorzystania nowych technologii jest fundamentem silnej gospodarki opartej na wiedzy i poszanowaniu pracy osób z branży kreatywnej.
Projekt obejmuje działania badawcze i edukacyjne:
- Badania: Analiza desk research, badanie ankietowe oraz wywiady pogłębione z ekspert(k)ami i prakty(cz)kami z Polski i zagranicy.
- Warsztaty: Projekt zakłada praktyczne warsztaty dla przedstawicieli i przedstawicielek badanych branż kreatywnych, skoncentrowane na badaniu oraz rozwoju kompetencji w zakresie AI, analizie studiów przypadku i kwestiach prawno-etycznych. Szkolenia odbędą się w Warszawie i Łodzi.
- Raport: Wyniki badań i mapa kompetencji, narzędzi i rozwiązań zostaną opublikowane w kompleksowym raporcie w języku polskim i angielskim, w otwartym dostępie.
- Konferencja: Premiera raportu będzie miała miejsce na wydarzeniu podsumowującym projekt. Będzie to też przestrzeń dyskusji panelowej ekspertów i ekspertek oraz osób związanych z sektorem kreatywnym.
Dostępność:
Raport badania w polskiej i angielskiej wersji językowej zostanie udostępniony online w formie odczytywalnej przez czytniki ekranu.
Konferencja odbędzie się w miejscu dostępnym architektonicznie, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, będzie miała formę hybrydową (transmisja online).
Raport, warsztaty, konferencja będą bezpłatne.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.