Kultura ponad prawem

Czas trwania: 2013

Obszary działań: Otwarta kultura, Prawo autorskie

Więcej: https://kulturaponadprawem.pl

Dług karmiczny, nadużywanie melodii, członkostwo specjalne, prywatyzacja palmy – na czym polega dziś tworzenie? Czy kultura może być nielegalna?

Kto ma większe prawo do dzieła od jego autora? Miasta w Komie i Centrum Cyfrowe Projekt: Polska oddają głos artystom.

Filmy „Kultura ponad prawem” pokazują zawiłą sytuację twórcy w czasach internetu. Ich utwory docierają wieloma, często niekontrolowanymi przez nich, kanałami do użytkowników, a sieciowy obieg regulowany jest przez prawo autorskie sprzed ery internetu. Wchodząc w różne role: twórcy, dziennikarza, użytkownika kultury, artyści stają przed trudnymi wyborami, często nie wiedząc czym się kierować. Filmy pokazują kulisy tworzenia: tantiemy, umowy, licencje to także codzienność pracy artysty.

do it yourself i wolne licencje

Filmy zostały udostępnione na stronie https://kulturaponadprawem.pl na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach. Co to znaczy? Filmy można ściągać, także z torrenta i swobodnie wykorzystywać, publikować na innych stronach internetowych, pokazywać w kawiarniach czy kinach. Można je też przerabiać. Wszystko to pod warunkiem podania autora filmów i udostępniania w ten sam wolny sposób kolejnych utworów. A więc na zasadzie „copyleft” – o której w jednym z wywiadów opowiada Jerzy „Słoma” Słomiński. Logo projektu zaś to gotowy szablon, także do pobierania i wolnego użycia.