Nowa strona danych – Hackathon Ministerstwa Cyfryzacji

Zespół projektu: Ewa Majdecka, Aleksandra Janus, Alek Tarkowski

Czas trwania: sierpień-październik 2018

Więcej: http://hackathon.gov.pl/

Ministerstwo Cyfryzacji pokazało nową odsłonę portalu z danymi publicznymi - dane.gov.pl. Masz pomysł jak go ulepszyć? Jak zmienić go w jeszcze bardziej użyteczny? Na takie pytania odpowiadali uczestnicy Hackathonu - Nowa strona danych i stworzyli projekty narzędzi, które ułatwią korzystanie z otwartych danych.

Wyszukiwarki internetowe pokazują mniej niż 10% zawartości Internetu. Ponad 90% danych ukrywa się w tzw. deep web takich jak bazy danych czy archiwa, których wyszukiwarki nie indeksują. Dlatego tak przydatne jest tworzenie portali, które umożliwiają pobieranie w jednym miejscu danych z wielu baz. Taką rolę spełnia portal dane.gov.pl, któremu będzie poświęcony tegoroczny Hackathon.

Hackathon odbył się w weekend 27-28.10.2018 w Warszawie. Zgłoszenia przyjmowane były na stronie hackathon.gov.pl do czwartku 11 października 2018 r.

Wyzwania dla uczestników:

  • Znalezienie najlepszego sposobu na wyszukiwanie danych geolokalizacyjnych – konwertery
    Lokalizacje obiektów zapisywane są w różny sposób. Jak umożliwić jednolite wyszukiwanie uwzględniające wszystkie typy danych, np. wyszukanie wszystkich szkół w danym mieście z oddziałami integracyjnymi?
  • Zaprezentowanie pomysłu na wizualizowanie danych
    „Surowe” dane bywają niezrozumiałe dla obywatela. Wizualizacje danych na portalu, np. nowe animacje i wykresy mogą zaowocować większą transparentnością działań urzędów.
  • Poprawa jakości danych poprzez walidatory
    Jakość zbiorów danych zależy od umiejętności dostawców – urzędników pracujących w publicznych instytucjach. Już ponad 100 instytucji dostarcza dane na portal dane.gov.pl Ministerstwo Cyfryzacji szkoli dostawców danych. Stworzenie automatycznych sugestii poprawiania jakości danych, które dostawcy otrzymają podczas wgrywania nowych danych na platformę, wpłynie na poprawę ich jakości.

Pozostałe wyzwania są dostępne na stronie http://hackathon.gov.pl/. Do udziału zapraszaliśmy specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, np.: UX, UI, design, data science, research. Do udziału mogli się zgłaszać zarówno zespoły z własnym pomysłem (2-5 osób), jak i osoby indywidualne. Oferowaliśmy też pomoc w kompletowaniu zespołu.

Na pomysłach z Hackathonu się nie skończy – zwycięskie projekty zostaną wdrożone przez Ministerstwo Cyfryzacji. Nagrody o łącznej wartości ponad 30 000 zł wręczyli w imieniu Ministerstwa Cyfryzacji Marek Zagórski i Agata Miazga.

Zwycięskie pomysły:

Pierwsze miejsce: Slavic (Piotr Tynecki, Michał Skorko, Michał Jadczuk, Marta Zajkowska i Adrian Toczydłowski)

  • Opracowanie i wdrożenie silnika wizualizacji danych geolokacyjnych w kontekście czasu, wartości i kategorii. Przykład: analiza umów publicznoprawnych prezentująca przepływ funduszy publicznych.

Drugie miejsce: Bill Gates Kids: (Ewelina Skłodowska, Agnieszka Urbańska, Jakub Smolaga)

  • Wymyślili intuicyjną wyszukiwarkę, uwzględniającą podpowiedzi i synonimy, a także ułatwienie poruszania się po serwisie użytkowników zgodnie z ich celem korzystania z portalu http://www.dane.gov.pl.

Trzecie miejsce: Appsilon: (Paweł Przytuła, Krystian Igras, Michał Maj)

  • Opracowali proces angażujący społeczność w pisanie walidacji danych portalu http://www.dane.gov.pl w podobny sposób jak na GitHubie, stworzyli pakiet R wspierający pisanie kodu walidacyjnego.

Hackathon Nowa strona danych jest wydarzeniem Ministerstwa Cyfryzacji realizowanym przez Fundację Techsoup oraz Fundację Centrum Cyfrowe.