Uwolnij podręcznik

Czas trwania: 2013

Obszary działań: Otwarta edukacja

Więcej: https://uwolnij.podrecznik.org/

„Uwolnij podręcznik” to kampania społeczna na rzecz wprowadzenia nowoczesnych, darmowych i otwartych zasobów edukacyjnych.

Pomysł stworzenia kampanii „Uwolnij podręcznik” pojawił się w odpowiedzi na zaobserwowane przez Centrum Cyfrowe niedoskonałości polskiego rynku książek szkolnych: podręczników i zeszytów ćwiczeń. Mechanizmy funkcjonowania tego rynku nie sprzyjają korzystaniu przez nauczycieli i uczniów z osiągnięć najnowszych technologii w edukacji.

Podręcznik papierowy jest ciężki, kosztowny, obciążony wadami prawnymi, łatwo ulega przedawnieniu i, jako zamknięta całość, przekazuje niewielką wiedzę. Podczas gdy współczesne możliwości technologiczne umożliwiają częściowe wprowadzenie cyfrowych podręczników na wszystkich etapach nauczania – od początkowego do akademickiego.

Na każdą wadę podręcznika papierowego można zatem odpowiedzieć zaletą podręcznika cyfrowego, dostępnego na otwartych licencjach.

Podręcznik cyfrowy nic nie waży (waży tylko tyle, ile nośnik, na którym może zostać odczytany lub tyle, ile zdecyduje użytkownik drukując potrzebną mu liczbę stron), jest darmowy, łatwo można go dostosować do zainteresowań użytkownika i połączony z Internetem daje dostęp do nieograniczonych a co najmniej rozległych źródeł wiedzy.

Zależy nam, żeby dyskusji o wprowadzeniu cyfrowych podręczników towarzyszyła jednocześnie niezbędna dyskusja o zasadach otwartości wiedzy w dziedzinie edukacji. Rozpowszechniając w ramach kampanii „Uwolnij podręcznik” pomysł na wprowadzenie cyfrowych podręczników mamy nadzieję przybliżać jednocześnie ideę otwartych zasobów edukacyjnych.