Warsztaty 24 marca

Warsztaty stacjonarne

1) Uczenie się dorosłych a nowe technologie

Podczas warsztatu porozmawiamy o tym, jak działa uczenie się i dlaczego bardziej przypomina abstrakcyjny obraz niż prosty wykres. Przyjrzymy się, co w kontekście nowych technologii sprzyja uczeniu się, a co nie. Spróbujemy odpowiedzieć na kilka pytań, m.in.:

  • Czy Google zastąpi pamięć człowieka? 🤖
  • Czy wszyscy musimy korzystać z elektronicznych kalendarzy?
  • Czy wielozadaniowość to nasza przyszłość?
  • A warsztaty powinny już tylko odbywać się online?

Prowadząca: Katarzyna Pijanowska
Czas trwania: 2h

Kasia Pijanowska
Tytuł: Kasia Pijanowska

Katarzyna Pijanowska – filolożka, trenerka kompetencji cyfrowych, edukatorka, nauczycielka języka polskiego jako obcego. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych o efektywnych metodach uczenia się. W Centrum Edukacji Obywatelskiej koordynuje działania „Odpornej szkoły”

2) Klocki w bibliotece: budowanie pomysłów

Zadaniem podczas tego warsztatu jest wniknięcie w esencje materiału jakim są klocki LEGO i eksplorowanie ich możliwości w kontekście bibliotek.
Uczestnicy będą pobudzać swoją wyobraźnie za pomocą zabawy i opowiadać historie poprzez swoje budowle. Zapoznamy się również z darmowym programem do budowania z klocków na komputerze.

Prowadząca: Ola Mirecka
Czas trwania: 2h

Ola Mirecka
Tytuł: Ola Mirecka

Ola Mirecka – absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Royal College of Art w Londynie. Od 2014 roku jest projektantką marki LEGO, czemu zawdzięcza także obecność w składzie jury w telewizyjnym programie LEGO Masters.

3) Co biblioteka może zrobić dla klimatu i ochrony przyrody? 🌻 Zachęcać do refleksji, edukować, zwiększać świadomość

Spotkanie podzielone będzie na trzy części: Gdzie jesteśmy? Co możemy zrobić? Jak to zrobić? Na początku przyjrzymy się aktualnej sytuacji klimatycznej i zrobimy przegląd wartościowych źródeł wiedzy o klimacie. Sprawdzimy też jakiego typu działania na rzecz klimatu promowane są przez czołowe organizacje zajmujące się kryzysem klimatycznym. Następnie zapoznamy się z materiałami edukacyjnymi “SpołEd dla klimatu”, stworzonymi przez nauczycielki i nauczycieli podczas projektu Centrum Cyfrowego i zastanowimy się, w jaki sposób korzystać z nich w środowisku bibliotecznym.

Prowadząca: Maria Mirecka
Czas trwania: 45 minut

Maria Mirecka
Tytuł: Maria Mirecka

Maria Mirecka – specjalistka ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w Centrum Cyfrowym. Współpracuje z bibliotekarkami, trenerkami, edukatorami przy organizacji warsztatów i szkoleń. Angażuje się w działania zwiększające umiejętności cyfrowe wśród osób dorosłych, promujące równy dostęp do edukacji i zwiększanie świadomości klimatycznej. W 2021 roku realizowała w Centrum projekt “SpołEd dla klimatu”.

4)  Wikipedia i jej projekty. Nieoczywiste, choć znane narzędzia i inspiracje dla bibliotekarzy i bibliotekarek

W tym roku polskojęzyczna społeczność Wikipedii zdobyła 3. miejsce w światowym rankingu tradycyjnej noworocznej kampanii uźródławiania artykułów największej encyklopedii świata. Rok wcześniej również stanęliśmy i stanęłyśmy na wirtualnym podium – z drugą nagrodą! Co przyciąga do Wikipedii bibliotekarzy i bibliotekarki i czemu Wikipedia kocha osoby pracujące w bibliotekach? 😻 Na spotkaniu poznać będzie można zaprezentować narzędzia i możliwości, dzięki którym Wikipedia i jej siostrzane projekty włączają bibliotekarzy i bibliotekarki we wspólne budowanie zasobów wolnej wiedzy.

Prowadząca: Klara Sielicka-Baryłka
Wsparcie: Wioletta Matusiak
Czas trwania: 45 minut

Klara Sielicka
Tytuł: Klara Sielicka

Klara Sielicka-Baryłka – specjalistka ds. edukacji w Wikimedia Polska. Organizuje i prowadzi projekty edukacyjne, w tym ogólnopolski program Wikiszkoła. Wprowadza też wikiedukację na uniwersytety i do bibliotek oraz wspiera projekty GLAM-wiki dla instytucji kultury. Działa w Koalicji Otwartej Edukacji.

Wioletta Matusiak
Tytuł: Wioletta Matusiak

Wioletta Matusiak – specjalistka ds. szkoleń edukacyjnych w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska. Od lat angażuje się w wolontariat w projektach min. takich jak: CoderDojo, Mobilni Doradcy, Szlachetna Paczka, Latarnicy Polski Cyfrowej. Wierzy, że działania społeczne mają moc zmieniania świata.

Warsztaty online

1) Storytelling – opowiadanie historii z wykorzystaniem technologii

Podczas spotkania zostaną przedstawione narzędzia ułatwiające opowiadanie historii w cyfrowym świecie.

Czas trwania: 2h
Prowadzący: Robert Socha

Robert_Socha
Tytuł: Robert_Socha

Robert Socha– dzienikarz śledczy, Google News Lab Teaching Fellow w Europie Środkowo-Wschodniej. Przez kilkanaście lat był związany z TVN, głównie z redakcją „Superwizjer”. Autor dwóch książek: „Piórem i Paragrafem. Praktyczny przewodnik dla dziennikarzy” oraz „Nie chodziło o okup. Kulisy porwania Krzysztofa Olewnika”.

2) Dezinformacja – czym jest i jak się przed nią bronić

Seminarium będzie poświęcone dezinformacji, jej celom, stosowanym technikom i użytecznym narzędziom obrony przed nią. W przystępny sposób, na konkretnych przykładach, pokażemy zagrożenia i sposoby uodpornienia się na nie.

Czas trwania: 2h
Prowadząca: Katarzyna Sadło

katarzyna sadło
Tytuł: katarzyna sadło

Katarzyna Sadło – trenerka i konsultantka organizacji pozarządowych, blogerka i publicystka. W ramach współpracy z Fundacją TechSoup szkoli z rozpoznawania i przeciwdziałania dezinformacji.

3) Jak korzystać z wiedzy i technologii z pożytkiem dla siebie i innych?

Na warsztacie proponuję zrobić krótkie zadania o 3 ważnych rzeczach: CT, OA i CC czyli Critical Thinking (myślenie krytyczne), Open Access i licencje Creative Commons. Będziemy wspólnie znajdować odpowiedzi oraz stworzymy sobie małą pomoc do codziennego korzystania.

Czas trwania: 45 minut
Prowadząca: Ewa Waszut

Ewa Waszut
Tytuł: Ewa Waszut

Ewa Waszut – socjolożka, edukatorka czytelnicza i medialna, bibliotekarka, projektantka. W bibliotekach przepracowała ponad 12 lat w , od 2003 roku działa w organizacjach pozarządowych jako koordynatorka projektów i trenerka. Nagradzana liderka w ogólnopolskich akcjach czytelniczych. Współautorka strategii wizerunkowych i promocyjnych, wydarzeń, reportaży, serii fotografii.

4) Jak korzystać z Canvy w pracy biblioteki

Narzędzie CANVA pomoże Ci w wystąpieniach publicznych, w zajęciach edukacyjnych oraz do promocji działań i wydarzeń realizowanych przez Twoją instytucję lub przez samego Ciebie. CANVA to proste narzędzie, które dostarcza wielu możliwości edycyjnych oraz prezentacji treści w atrakcyjny sposób. Jeśli jeszcze go nie znasz to koniecznie zapisz się na szkolenie. CANVA w pigułce. Szkolenie prowadzone jest na poziomie podstawowym.
Podczas szkolenia:

  • Poznasz podstawy i zasady projektowania wizualnego,
  • Założysz konto i poznasz podstawy pracy z aplikacją CANVA,
  • Omówimy przydatne typy projektów graficznych i zasad korzystania z szablonów.

Prowadząca: Alicja Gryz-Wasil
Czas trwania: 45 minut

Alicja Gryz
Tytuł: Alicja Gryz

Alicja Gryz-Wasil – animatorka kultury, edukatorka, trener/szkoleniowiec. Od ponad 8 lat związana z instytucjami kultury. Od 2017 roku kieruje działem edukacji kulturalnej w Miejskim Ośrodku Kultury „Amfiteatr” w Radomiu. Za największe sukcesy zawodowe uważa powstanie Pracowni Nowych Mediów oraz koordynację projektu Radomskie Kadry Kultury.

5) Gdzie znaleźć i jak wykorzystać darmowe grafiki, obrazy i modele 3D z zasobów instytucji kultury

Dziedzictwo kulturowe to nasze wspólne dobro, o które należy dbać. Jest to też bogactwo, z którego dzięki postępującemu procesowi digitalizacji i rozwojowi technologii możemy czerpać pełnymi garściami, bez ograniczeń czasowych czy przestrzennych. Na jakich zasadach możemy korzystać z różnych form cyfrowych kopii zabytków i gdzie możemy je znaleźć w sieci? W czasie warsztatów poznacie najciekawsze portale z Polski i ze świata udostępniające zabytki dziedzictwa kulturowego w sieci – grafiki, obrazy, rzeźby, modele 3D.

Prowadząca: Urszula Kondraciuk
Czas trwania: 45 minut

Urszula Kondraciuk
Tytuł: Urszula Kondraciuk

Urszula Kondraciuk – specjalistka ds. digitalizacji i upowszechniania dziedzictwa kulturowego w Regionalnej Pracowni Digitalizacji w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Pasjonatka wykorzystywania technologii do prezentacji dziedzictwa kulturowego oraz twórczego wykorzystywania efektów jego digitalizacji.

6) Z-tki w Sieci – o najmłodszym pokoleniu w internecie 👀

Gdzie pokolenie Z, Ź, Ż przebywa w sieci, jak można ich przyciągnąć i czym zainteresować.

Prowadzący: Marcin Karwowski
Czas trwania: 45 minut

Marcin Karwowski
Tytuł: Marcin Karwowski

Marcin Karwowski – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie informatologii, dyplomowany infobroker, coach i trener. Fan Excela, optymalizacji i sensownych rozwiązań. Ma doświadczenie także jako koordynator projektów, menedżer i konsultant biznesowy. Dyrektor biblioteki i koordynator kilkunastu projektów w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Stowarzyszeniu POZYTYWNI.

unnamed (5)
Tytuł: unnamed (5)