Warsztaty 25 marca

Warsztaty stacjonarne

1) Cyfrowy ślad węglowy – jak sprawić by nasze działania online były bardziej ekologiczne? 🌳

Cały sektor ICT (czyli urządzenia cyfrowe, telewizory, serwery, smartfony i sieci komórkowe) odpowiada za ponad 3,6% globalnych emisji dwutlenku węgla. To stawia ślad węglowy branży ICT na równi z emisją przemysłu lotniczego. Przewiduje się również, że emisje te podwoją się do 2025 roku. Do tego należy dodać również ogromne koszty środowiskowe potrzebne do produkcji, używania i utylizacji sprzętu cyfrowego…

Podczas spotkania dowiesz się:

  • jak rosną środowiskowe koszty technologii, których używamy codziennie? 📱
  • co to jest cyfrowy ślad węglowy?
  • w jaki sposób można go redukować na swoich stronach WWW, poczcie e-mail, planując zakupy sprzętu dla Twojej instytucji?
  • jak projektować lepiej sprzęt i usługi cyfrowe z myślą o środowisku?

Prowadząca: Kamil Śliwowski
Czas trwania: 2h

Kamil Śliwowski
Tytuł: Kamil Śliwowski

Kamil Śliwowski – trener kompetencji cyfrowych. Ponad dekadę działał w ruchu na rzecz otwartych zasobów wiedzy Creative Commons, prowadząc działania edukacyjne zarówno w Polsce, jak i międzynarodowo. Współpracuje z fundacjami Panoptykon i Szkoła z Klasą, blogiem Sektor 3.0, tworzy newsletter poświęcony trendom i technologiom w edukacji. Najbardziej lubi uczyć się poprzez uczenie innych.

2) Klocki w bibliotece: budowanie pomysłów

Zadaniem podczas tego warsztatu jest wniknięcie w esencje materiału jakim są klocki LEGO i eksplorowanie ich możliwości w kontekście bibliotek.
Uczestnicy będą pobudzać swoją wyobraźnie za pomocą zabawy i opowiadać historie poprzez swoje budowle. Zapoznamy się również z darmowym programem do budowania z klocków na komputerze.

Prowadząca: Ola Mirecka
Czas trwania: 2h

Ola Mirecka
Tytuł: Ola Mirecka

Ola Mirecka – absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Royal College of Art w Londynie. Od 2014 roku jest projektantką marki LEGO, czemu zawdzięcza także obecność w składzie jury w telewizyjnym programie LEGO Masters.

3) Noc Bibliotek 2022 – i wszystko gra! 📚

Praktyczny warsztat o tym, jak zorganizować w swojej bibliotece wyjątkowe wydarzenie w ramach ogólnopolskiej Nocy Bibliotek z wykorzystaniem narzędzi grywalizacyjnych. Uczestnicy poznają różne formy gier wykorzystywane w akcji, w tym doroczną grę biblioteczną online z mapą i ścieżkami tematycznymi. Pod kierunkiem ekspertów popracują twórczo nad swoimi pomysłami na działania z wykorzystaniem gier w bibliotece podczas 8. edycji akcji, która odbędzie się jesienią.

Prowadzenie: Katarzyna Sołtan-Młodożeniec i Marcin Mitzner
Czas trwania: 2h

Kasia Sołtan
Tytuł: Kasia Sołtan

Katarzyna Sołtan-Młodożeniec – krajowa koordynatorka akcji Noc Bibliotek od pierwszej edycji, trenerka, autorka projektów społecznych i kulturalnych oraz materiałów edukacyjnych, ekspertka Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wierzy, że twórczy udział w kulturze zmienia ludzi i świat na lepsze.

Marcin Mitzner
Tytuł: Marcin Mitzner

Marcin Mitzner – twórca gier, animator i trener, od 15 lat tworzy gry i projekty społeczne dla instytucji kultury, organizacji pozarządowych i biznesu. Łączy świat edukacji nieformalnej z mechanizmami gier, żeby skutecznie uczyć, integrować i animować społeczności oraz zespoły.

Warsztaty online

1) Wizualizacja danych jak pomóc liczbom wyrazić to, co chcemy przekazać 🔢

Liczby nie mówią same siebie, należy pomóc im wyrazić to, co chcemy, żeby przekazały. Ta sama liczba w zmieniającym się kontekście znaczyć będzie coś zupełnie innego. Czerwony napis „5%” zwiastuje spadek lub niebezpieczny wzrost, ta sama wartość na zielono uspokaja. Podczas warsztatu opowiem o tym, jak pokazywać dane, żeby były czytelne, lektura naszych analiz była przyjemna, a informacje, które chcemy przekazać, utkwiły w pamięci odbiorczyń i odbiorców.

Prowadzący: Kuba Piwowar
Czas trwania: 2h

Kuba Piwowar
Tytuł: Kuba Piwowar

Kuba Piwowar – socjolog kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w społeczno-kulturowych aspektach technologii, nowych mediach i badaniach rynku. Od 2008 roku w Google, gdzie jest analitykiem i doradcą kluczowych partnerów biznesowych. Od 2017 roku wykładał, a od 2021 roku pracuje jako adiunkt w Katedrze Kultury i Mediów na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

2) Cyberbezpieczeństwo

Kiedyś mówiło się o cyberzagrożeniach, dziś mówi się o cyberbezpieczeństwie. Ta zasadnicza zmiana optyki na przestrzeni ostatnich kilku lat spowodowana jest między innymi dużą liczbą cyberataków, przed którymi nie możemy się całkowicie uchronić. Dziś już wiemy, że nikt nie jest do końca bezpieczny w sieci. Jednak zachowanie pewnych nawyków z zakresu tzw. higieny informacyjnej realnie wzmacnia nasze bezpieczeństwo. I o tych podstawowych nawykach oraz zasadach bezpieczeństwa porozmawiamy podczas warsztatu.

Prowadząca: Małgorzata Bazan
Czas trwania: 2h

Małgorzata Bazan
Tytuł: Małgorzata Bazan

Małgorzata Bazan – trenerka z zakresu kompetencji cyfrowych i medialnych. Ekspertka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w zakresie działań szkoleniowo-cyfrowych. Metodyczka w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Cybernauci, członkini Komitetu Głównego Olimpiady Cyfrowej. Prowadzi szkolenia w projekcie Biznes w Internecie i zajmuje się facylitacją firm w zakresie rozwiązań cyfrowych.

 

3) Prawo autorskie w bibliotece

Warsztaty będą dotyczyć zagadnień związanych z korzystaniem z praw autorskich lub innych praw własności intelektualnej, przesłankami warunkującymi powstanie ochrony autorsko-prawnej, zasadami odpowiedzialności za naruszenie praw własności intelektualnej, sposobami nabywania praw własności intelektualnej, a także zasadami zawierania umów licencyjnych i przenoszących prawa własności intelektualnej. Warsztaty mają na celu rozwijanie kompetencji w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w zakresie wykorzystania wiedzy w pracy uczestników warsztatów. Poruszana podczas warsztatów tematyka będzie oparta na najnowszym orzecznictwie sądowym i aktualnej praktyce.

Czas trwania: 45 minut
Prowadząca: Milena Bodych-Biernacka

Milena Bodych-Biernacka
Tytuł: Milena Bodych-Biernacka

Milena Bodych-Biernacka – absolwentka m.in. Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Executive Master of Business Administration Polskiej Akademii Nauk. Prawnik i wykładowca akademicki. Współpracowała z NCBiR, PARP, Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Stypendystka Universitetet i Bergen w Norwegii, Åbo Akademi w Finlandii, Labs na Universita di Trento we Włoszech.

4) Cudze chwalicie, swego nie znacie. Archiwum społeczne na przykładzie Pamięci bydgoszczan – Archiwum Historii Mówionej.

Podczas warsztatów zaprezentowana zostanie wiedza teoretyczna dotycząca archiwum społecznego. Słuchacze dowiedzą się czym jest archiwum społeczne oraz kto i w jaki sposób może się włączyć jego tworzenie. Zaprezentowane zostaną zasoby zgromadzone w ramach projektu „Pamięć bydgoszczan – Archiwum Historii Mówionej”. Przedstawione będą kryteria podziału materiałów na stronie, możliwości wyszukiwania. Uczestnicy poznają możliwości promocji zasobów w mediach społecznościowych.

Czas trwania: 45 minut
prowadząca: Paulina Gawrych

Paulina Gawrych
Tytuł: Paulina Gawrych

Paulina Gawrych – bibliotekarz i dydaktyk, absolwentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od blisko 10 lat pracuje w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zajmuje się koordynacją imprez, mediami społecznościowymi Archiwum Historii Mówionej „Pamięć bydgoszczan” oraz prowadzi zajęcia m.in. z Zarządzania projektami na studiach podyplomowych. Interesuje się teatrem improwizowanym.

5) Wykorzystanie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistość na przykładzie istniejących wystaw wirtualnych

Rozwój technologii oferuje nam coraz wierniejsze odwzorowania rzeczywistości, w cyfrowej formie za coraz niższą cenę. Dzięki dostępności technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości choćby na ekranie urządzeń mobilnych, możemy przenosić się w odległe i trudno dostępne zakątki całego świata, a także doświadczać światów, które nigdy nie istniały lub już nie istnieją. Z możliwości jakie oferują te technologie coraz częściej, chętnie korzystają również różne instytucje kultury. W trakcie spotkania poznacie różnicę pomiędzy rzeczywistością wirtualną (VR) i rozszerzoną (AR). Zobaczycie najciekawsze przykłady wykorzystania tych technologii przez instytucje kultury z Polski i ze świata 🦄. Poznacie też darmowe aplikacje, dzięki którym stworzycie własne wystawy z elementami AR i VR.

Czas trwania: 45 minut
Prowadząca: Urszula Kondraciuk

Urszula Kondraciuk
Tytuł: Urszula Kondraciuk

Urszula Kondraciuk– specjalistka ds. digitalizacji i upowszechniania dziedzictwa kulturowego w Regionalnej Pracowni Digitalizacji w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Pasjonatka wykorzystywania technologii do prezentacji dziedzictwa kulturowego oraz twórczego wykorzystywania efektów jego digitalizacji.

6) Komunikacja w internecie

Każde medium ma swoją specyfikę, jeżeli chodzi o komunikację. Internet nie jest wyjątkiem – skuteczne komunikowanie się za jego pośrednictwem wymaga wprawy i stałego trzymania ręki na pulsie. Na spotkaniu porozmawiamy o tym, jak komunikować skutecznie, przystępnie i bez wpadania w pułapkę niezrozumienia, czy… śmieszności.

Prowadząca: Marta Kostecka
Czas trwania: 45 minut

Marta Kostecka
Tytuł: Marta Kostecka

Marta Kostecka – edukatorka, pasjonatka nowych technologii oraz profesjonalna odbiorczyni kultury. Pracuje w bibliotece publicznej, gdzie zajmuje się promocją. Pracowała też w bibliotekach szkolnych i akademickiej oraz uczyła języka polskiego. Interesuje się literaturą i kulturą, nauczaniem i uczeniem się oraz technologiami i nowymi mediami. Specjalizuje się w edukacji cyfrowej i medialnej.

unnamed (5)
Tytuł: unnamed (5)