10 lat Koalicji Otwartej Edukacji

W Koalicji Otwartej Edukacji jest 39 organizacji zajmujących się różnymi aspektami otwartości w edukacji. W czasie urodzin świętowaliśmy dziesięć lat wspierania dobrych praktyk związanych z otwartymi zasobami edukacyjnymi.

W Koalicji Otwartej Edukacji jest 39 organizacji zajmujących się różnymi aspektami otwartości w edukacji.  W czasie urodzin świętowaliśmy dziesięć lat wspierania dobrych praktyk związanych z otwartymi zasobami edukacyjnymi.

Podróż na planetę Ziemię, czyli 10 lat KOED

Przez subtelne zagęszczenie próżni, nazywane Lokalnym Obłokiem Międzygwiazdowym, mknie Słońce — kula wodoru i helu o masie dwóch biliardów kilogramów, zapadająca się nieustannie pod własnym ciężarem w procesie syntezy jądrowej. W każdej sekundzie cztery miliony ton materii zamieniają się w energię ponad 384 jottadżuli, wypromieniowywaną równomiernie w rozciągającą się na bilion kilometrów niemal doskonałą pustkę. “Jotta” oznacza, że po jedynce stoją dwadzieścia cztery zera. W naszym języku nie ma większych liczb.

Sto pięćdziesiąt milionów kilometrów dalej, wśród wielu innych kamyków i kosmicznego kurzu, krąży wirująca, oblana wodą skała, otoczona cieniutką warstwą wiecznie wzburzonego gazu. Powierzchnia tej skały — delikatna błonka o grubości najwyżej kilkunastu kilometrów — to biosfera: jedyne w znanym nam Wszechświecie miejsce, w którym istnieje życie.

Piotr Czerski, Niepewność, http://piotrczerski.pl/

 

Takim oto mottem Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska rozpoczął świętowanie 10 rocznicy istnienia Koalicji Otwartej Edukacji.

Cytat dość ważny i nie tak bardzo abstrakcyjny, jak mogłoby się wydawać. Przypomina nam, że jesteśmy wyjątkowi. I chociaż Koalicja nie zajmuje się ochroną środowiska, to dba o inny aspekt ludzkiego życia, jakim jest wiedza.

Czym zajmuje się Koalicja Otwartej Edukacji

W Koalicji Otwartej Edukacji jest 39 organizacji zajmujących się różnymi aspektami otwartości w edukacji. Wspólnie wspieramy dobre praktyki związane z wykorzystaniem otwartych zasobów edukacyjnych.

Przez te 10 lat Koalicja odniosła wiele sukcesów (prace przy e-podręcznikach, upowszechnienie pojęcia “domena publiczna” i dozwolonego użytku, opinie i analizy prawne Koalicja stworzyła też ogromną bazę materiałów (http://koed.org.pl/pl/publikacje-koed/).

Koalicja to też działania poszczególnych instytucji, o których można poczytać tutaj: http://koed.org.pl/pl/projekty-koalicjantow/ oraz praca konkretnych ludzi, którym zależy na budowaniu dobra wspólnego i wspieraniu edukacji, kultury i nauki.

Centrum Cyfrowe na Zjeździe KOED i plany na przyszłość

Centrum Cyfrowe w czasie zjazdu postawiło na rozmowy o otwartości. Dlatego też pierwszego dnia Karolina Szczepaniak i Aleksandra Czetwertyńska zaprosiły na warsztat dotyczący metod pracy z otwartymi zasobami, wypracowanych w projektach Pracowni Otwierania Kultury i Spółdzielni Otwartej Edukacji a Alek Tarkowski w swoim wystąpieniu opowiadał między innymi o tym, jak reforma prawa autorskiego może mieć wpływ na otwartą edukację.

Drugiego dnia zjazdu Karolina z Grzegorzem Stunżą poprowadzili dyskusję dotyczącą realnych zmian systemowych w edukacji szkolnej, które mogą wspierać otwartość.

Zjazd to świetny czas na podsumowanie działań i zwiększania kompetencji, ale również na planowanie kolejnego roku działalności. Już teraz zapraszamy na Dzień Domeny Publicznej, Tydzień Otwartej Edukacji i Tydzień Otwartej Nauki, czyli trzy flagowe wydarzenia organizowane przez KOED.

Jesteśmy pewni, że przed Koalicją Otwartej Edukacji jeszcze wiele lat aktywnego działania. A z nową energią będzie znacznie łatwiej realizować wspólne plany.

Serdecznie dziękujemy za gościnę Bibliotece Politechniki Łódzkiej oraz wszystkim, którzy brali udział w organizacji zjazdu.