Otwarty rząd – linki – 21.01.2011
Na naszym blogu będziemy regularnie publikować co ciekawsze z linków, na jakie trafiamy pracując nad projektem „Otwarty rząd w Polsce”.
Oto pierwszy zestaw.
Otwarty rząd:
- Amerykańska Sunlight Foundation we współpracy z Participatory Politics Foundation uruchomiła wersję beta portalu opengovernment.org, pozwalającego na śledzenie legislacji, informacji i aktualności dotyczących administracji stanowej i lokalnej. Portal to klon opencongress.org, który stanowi źródło wiedzy na temat prac Kongresu USA. Przy okazji warto odwiedzić theyworkforyou.com, brytyjskie narzędzie o podobnej funkcjonalności.
- Administracja Obamy podejmie współpracę z Indiami w zakresie wprowadzania modelu otwartego rządu, jak donosi blog Białego Domu.
- Open Knowledge Foundation uruchomiło portal getthedata.org, który ma być platformą wspomagającą wyszukiwanie źródeł danych. Sprowadza się do prostego modelu, w którym jedna osoba zadaje pytanie, a społeczność na nie odpowiada.
- Na blogu OKF pojawił się też krótki post omawiający temat otwartych danych w Rosji – tutaj link do postu, stamtąd polecam odnośnik do portalu poświęconego budżetowi Rosji.
- Krótka wypowiedź Tima O’Reilly’ego na temat przyszłości rozwoju inicjatyw open government – na tych stronach.
- Rząd Brytyjski, jak donoszą na swoim blogu, powołał Public Data Corporation, ciało które ma zajmować się otwieraniem danych publicznych i ogólnie realizacją celów modelu open government. Na razie zakres odpowiedzialności i aktywności PDC jest jednak dość tajemniczy, jak pisze Guardian, pojawiły się też głosy krytykujące sensowność istnienia takiej instytucji.
- Pozostając w Wielkiej Brytanii – podcast z wypowiedzią Nigela Shadbolta na temat opendata skierowaną do urzędników. Dość długi, ale bardzo ciekawy. Omawia najpierw doświadczenia brytyjskie, prezentując korzyści dla różnych poziomów government (centralny, lokalny), odnosząc się do wartości (efektywność, transparentność) i kontekstu światowego (amerykańskiego data.gov), potem przedstawia aktualne działania Brytyjczyków i plany na przyszłość, namawiając do publikowania danych w formule Linked Data. Do odsłuchania tutaj.
- W powyższym materiale brakuje niestety obrazu. Jeden z wątków dotyczy rozwoju Linked Data. Pod tym adresem prosta wizualizacja wzrostu ilości danych publikowanych w tym modelu pod tym adresem.
… i okolice:
- Pew Research Center opublikowało raport „The Social Side of the Internet”, w którym pokazuje twarde ilościowe dane wskazujące, że osoby korzystające z sieci częściej angażują się w życie społeczne. Raport do pobraniapod tym adresem.
- Komisja Europejska wydała raport w którym postuluje tworzenie cyfrowych bibliotek, w imię digitalizacji kultury państw członkowskich (tu do pobrania); ogólnie wyraża obawę, że tematu nie można pozostawić firmom i podmiotom komercyjnym. Tutaj jeden wpis komentujący raport, a tu drugi.
- Niedawne wydarzenia w Tunezji ponownie pokazały rolę mediów społecznościowych (Twittera i Facebooka) w organizacji działań społecznych. Dla zewnętrznego obserwatora ogrom informacji przez te serwisy przepuszczanych jest przytłaczający – co rodzi potrzebę moderacji wiadomości – tu komentarz na ten temat.
- Często jestem pod wrażeniem wizualizacji przygotowanych przez zespół Guardiana – do znalezienia zawsze na ich datablogu. Tym razem polecam obrazek porównujący Chiny z USA pod różnymi względami, w nawiązaniu do spotkania liderów obydwu tych państw. Do znalezienia tu.