Otwarty rzÄ…d – linki – 21.01.2011

Na naszym blogu bÄ™dziemy regularnie publikować co ciekawsze z linków, na jakie trafiamy pracujÄ…c nad projektem „Otwarty rzÄ…d w Polsce”.
Oto pierwszy zestaw.
Otwarty rzÄ…d:

  • AmerykaÅ„ska Sunlight Foundation we współpracy z Participatory Politics Foundation uruchomiÅ‚a wersjÄ™ beta portalu opengovernment.org, pozwalajÄ…cego na Å›ledzenie legislacji, informacji i aktualnoÅ›ci dotyczÄ…cych administracji stanowej i lokalnej. Portal to klon opencongress.org, który stanowi źródÅ‚o wiedzy na temat prac Kongresu USA. Przy okazji warto odwiedzić theyworkforyou.com, brytyjskie narzÄ™dzie o podobnej funkcjonalnoÅ›ci.
  • Administracja Obamy podejmie współpracÄ™ z Indiami w zakresie wprowadzania modelu otwartego rzÄ…du, jak donosi blog BiaÅ‚ego Domu.
  • Open Knowledge Foundation uruchomiÅ‚o portal getthedata.org, który ma być platformÄ… wspomagajÄ…cÄ… wyszukiwanie źródeÅ‚ danych. Sprowadza siÄ™ do prostego modelu, w którym jedna osoba zadaje pytanie, a spoÅ‚eczność na nie odpowiada.
  • Na blogu OKF pojawiÅ‚ siÄ™ też krótki post omawiajÄ…cy temat otwartych danych w Rosji – tutaj link do postu, stamtÄ…d polecam odnoÅ›nik do portalu poÅ›wiÄ™conego budżetowi Rosji.
  • Krótka wypowiedź Tima O’Reilly’ego na temat przyszÅ‚oÅ›ci rozwoju inicjatyw open government – na tych stronach.
  • RzÄ…d Brytyjski, jak donoszÄ… na swoim blogu, powoÅ‚aÅ‚ Public Data Corporation, ciaÅ‚o które ma zajmować siÄ™ otwieraniem danych publicznych i ogólnie realizacjÄ… celów modelu open government. Na razie zakres odpowiedzialnoÅ›ci i aktywnoÅ›ci PDC jest jednak dość tajemniczy, jak pisze Guardian, pojawiÅ‚y siÄ™ też gÅ‚osy krytykujÄ…ce sensowność istnienia takiej instytucji.
  • PozostajÄ…c w Wielkiej Brytanii – podcast z wypowiedziÄ… Nigela Shadbolta na temat opendata skierowanÄ… do urzÄ™dników. Dość dÅ‚ugi, ale bardzo ciekawy. Omawia najpierw doÅ›wiadczenia brytyjskie, prezentujÄ…c korzyÅ›ci dla różnych poziomów government (centralny, lokalny), odnoszÄ…c siÄ™ do wartoÅ›ci (efektywność, transparentność) i kontekstu Å›wiatowego (amerykaÅ„skiego data.gov), potem przedstawia aktualne dziaÅ‚ania Brytyjczyków i plany na przyszÅ‚ość, namawiajÄ…c do publikowania danych w formule Linked Data. Do odsÅ‚uchania tutaj.
  • W powyższym materiale brakuje niestety obrazu. Jeden z wÄ…tków dotyczy rozwoju Linked Data. Pod tym adresem prosta wizualizacja wzrostu iloÅ›ci danych publikowanych w tym modelu pod tym adresem.

… i okolice:

  • Pew Research Center opublikowaÅ‚o raport „The Social Side of the Internet”, w którym pokazuje twarde iloÅ›ciowe dane wskazujÄ…ce, że osoby korzystajÄ…ce z sieci częściej angażujÄ… siÄ™ w życie spoÅ‚eczne. Raport do pobraniapod tym adresem.
  • Komisja Europejska wydaÅ‚a raport w którym postuluje tworzenie cyfrowych bibliotek, w imiÄ™ digitalizacji kultury paÅ„stw czÅ‚onkowskich (tu do pobrania); ogólnie wyraża obawÄ™, że tematu nie można pozostawić firmom i podmiotom komercyjnym. Tutaj jeden wpis komentujÄ…cy raport, a tu drugi.
  • Niedawne wydarzenia w Tunezji ponownie pokazaÅ‚y rolÄ™ mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych (Twittera i Facebooka) w organizacji dziaÅ‚aÅ„ spoÅ‚ecznych. Dla zewnÄ™trznego obserwatora ogrom informacji przez te serwisy przepuszczanych jest przytÅ‚aczajÄ…cy – co rodzi potrzebÄ™ moderacji wiadomoÅ›ci – tu komentarz na ten temat.
  • CzÄ™sto jestem pod wrażeniem wizualizacji przygotowanych przez zespół Guardiana – do znalezienia zawsze na ich datablogu. Tym razem polecam obrazek porównujÄ…cy Chiny z USA pod różnymi wzglÄ™dami, w nawiÄ…zaniu do spotkania liderów obydwu tych paÅ„stw. Do znalezienia tu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Komentarz zostanie dodany po zatwierdzeniu przez administratora