Instytucje kultury mogą już wnioskować o finansowanie z programu Recharge NEXT

recharge
Tytuł: recharge

Fundacja Centrum Cyfrowe wraz z partnerami międzynarodowego projektu RECHARGE ogłaszają rekrutację do nowego programu RECHARGE NEXT. Celem projektu jest wzmocnienie  społecznego zaangażowania i partycypacji jako wartości dodanej w sektorze kultury i dziedzictwa w całej Europie.

W ramach programu instytucje kultury mogą wnioskować o środki na opracowanie modelu biznesowego promującego partycypacyjne podejście w działaniach instytucji, a następnie stworzenie wdrażającego go Living Labu.

  • Wnioski można składać między 19 stycznia 2024 a 29 lutego 2024;
  • Instytucja może otrzymać 10 tysięcy euro dofinansowania;
  • Kliknij, by przejść na stronę Recharge i poznać szczegóły programu oraz wypełnić formularz rekrutacyjny.

Czym są Living Laby?

Living Laby to „strefy innowacji”, a w praktyce interdyscyplinarne zespoły, w ramach których instytucje kultury otwierają swoje działania na współpracę z innymi społecznościami – w tym, badaczami, edukatorami, przemysłami kreatywnymi – oraz lokalną społecznością. To przestrzenie, w których pomysły i rozwiązania mogą być wspólnie tworzone, testowane i doskonalone.

Obecnie w ramach projektu RECHARGE funkcjonują trzy Living Laby. Każdy z nich pracuje nad konkretnym modelem biznesowym opartym na partycypacji:

  • Hunt Museum łączy aktywne, lokalne społeczności z firmami, które pragną osiągnąć znaczące i trwałe rezultaty społecznej odpowiedzialności korporacyjnej, by wspólnie odpowiadać na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem.
  • Prato Textile Museum tworzy nowy model biznesowy e-commerce dla muzeum, tak by generował on wartości wspólne dla lokalnych społeczności projektantów, rzemieślników i artystów, a także pracowników instytucji kultury oraz jednostek badawczych i edukacyjnych.
  • Estonian Maritime Museum eksploruje potencjał instytucji dziedzictwa kulturowego jako silnych i zdolnych partnerów dla społeczności technologicznej, wspólnie tworząc innowacyjną platformę edukacyjną.

Czym jest projekt Recharge?

Projekt RECHARGE wspiera instytucje dziedzictwa kulturowego w dywersyfikacji ich źródeł finansowania poprzez wspólną pracę na rzecz stworzenia propozycji powtarzalnego i zrównoważonego partycypacyjnego modelu biznesowego, by w rezultacie ożywić sektor i wytworzyć narzędzia niezbędne do jego przyszłego rozwoju, zarówno w działaniach online, jak i offline.

Konsorcjum, na którego czele stoi Erasmus University, składa się z 10 instytucji i organizacji partnerskich z 6 krajów europejskich: Centrum Cyfrowe (Polska); Universidad de Valladolid and Goteo (Hiszpania), Netherlands Institute for Sound & Vision and Erasmus University (Holandia); European Fashion Heritage Association and Museo Del Tessuto di Prato (Włochy), Creativity Lab OÜ and Sithasutus Eesti Meremuuseum (Estonia) and The Hunt Museum (Irlandia).