Webinar: Zachowanie praw autorskich oraz praw do wtórnej publikacji

Wierzymy, że otwartość w nauce przynosi korzyści wszystkim. Jak połączyć szerokie udostępnianie z ochroną praw autorów i autorek badań? Zapraszamy na webinar współorganizowany z Konferencją Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich oraz Knowledge Rights 21!

ccby
Autor: Fot. Cottonbro, licencja Pexels

Jak wyniki badań naukowych, często finansowanych ze środków publicznych, mogą stać się szerzej dostępne? Jakimi działaniami możemy sprawić, by twórczynie i twórcy zachowali wpływ na swoje dzieła, jednocześnie dzieląc się nimi ze światem? To kluczowe pytania dla przyszłości otwartej nauki i równego dostępu do wiedzy.

Zapraszamy do dyskusji o:

  • Prawach do wtórnej publikacji (Secondary Publishing Rights) – które odnoszą się do prawa (i obowiązku) do ponownego publikowania badań finansowanych ze środków publicznych w wyszukiwalnym w Internecie repozytorium o otwartym dostępie lub w innym miejscu, równocześnie z ich publikacją w czasopismach naukowych, z gwarancjami dotyczącymi możliwości dalszego wykorzystania danych prac naukowych.
  • Zachowaniu praw autorskich (Rights Retention) – gwarantujące zachowanie przez autorów co najmniej wystarczających praw do udostępniania wyników badań do bezzwłocznego otwartego dostępu i ponownego wykorzystania, niezależnie od miejsca ich pierwotnej publikacji. W przypadku badań finansowanych przez podatników zapewnia to jednocześnie wypełnienie pierwotnego celu spożytkowania funduszy publicznych.

Przed spotkaniem zachęcamy do zapoznaniem się z naszymi najnowszymi publikacjami: Stanowiskem KnowledgeRights21 ws. praw do wtórnej publikacji oraz Stanowiskiem KR21 w sprawie zachowania praw autorskich.

28 maja 2025 (środa)
Program:

11:00 – 11:05 Powitanie
Danuta Szewczyk-Kłos, Dyrektorka Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego
11:05 – 11:25 Wystąpienie wprowadzające
dr Konrad Gliściński, Centrum Cyfrowe, Uniwersytet Jagielloński
11:25 – 12:00 Dyskusja ekspertów:
dr Konrad Gliściński, Centrum Cyfrowe, Uniwersytet Jagielloński
dr hab. Piotr Stec, prof. UO, Uniwersytet Opolski
12:00 – 12:15 Otwarta sesja pytań
Prowadzenie: Danuta Szewczyk-Kłos, Dyrektorka Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego
12:15 Podsumowanie
Maria Drabczyk, Prezeska Zarządu, Centrum Cyfrowe

 

Webinar odbędzie się z wykorzystaniem aplikacji Teams → link do spotkania.

Spotkanie zorganizowane przez Konferencję Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, Centrum Cyfrowe i Knowledge Rights 21.

 


 

Centrum Cyfrowe oraz Knowledge Rights 21 (KR21) wspierają otwarte rozpowszechnianie wiedzy i postrzegają je jako niezbędne w obszarze badań, edukacji, innowacji i uczestnictwa w kulturze. Czytaj więcej o projekcie.