Podsumowanie naszych działań w 2013 roku
Styczeń
Jak co roku, styczeń rozpoczęliśmy obchodami Dnia Domeny Publicznej.
Kilka dni później odbyła się premiera raportu “Tajni Kulturalni”, podsumowującego badanie przeprowadzone wśród osób, które pośredniczą w oddolnej dystrybucji treści kultury.
Luty
Na początku miesiąca przedstawiliśmy nasze uwagi do projektu założeń ustawy o otwartości zasobów publicznych.
Rozpoczęliśmy też akcję informacyjną “Możesz skserować całą książkę”, przypominającą o prawie do skserowania/zeskanowania publikacji w ramach dozwolonego użytku.
Marzec
Naszym gościem był Richard Stallman, twórca projekt GNU i prekursor otwartości w oprogramowaniu.
Opublikowaliśmy też pełną wersję “Analizy prawnej przepisów prawa autorskiego dotyczących bibliotek”, która powstała w oparciu o warsztaty eksperckie “Reforma prawa autorskiego dla bibliotek”, prowadzone w zespole bibliotekarzy. Raport zawiera najważniejsze problemy bibliotek związane z obecnym kształtem prawa autorskiego oraz propozycje ich rozwiązań. Projekt realizowany był we współpracy z Poznańską Fundacją Bibliotek Naukowych i wsparciu Electronic Information for Libraries (EIFL).
Kwiecień
W kwietniu ruszył pełną parą nasz główny projekt edukacyjny adresowany do organizacji pozarządowych, instytucji kultury i edukacji pt. Spółdzielnia Wiedza. Dzięki finansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej uruchomiliśmy cykl szkoleń i konsultacji dla organizacji pozarządowych i instytucji publicznych na temat otwierania zasobów tworzonych lub finansowanych ze środków publicznych. Więcej o projekcie na stronie www.otwartawiedza.centrumcyfrowe.pl.
Maj
We współpracy z BazHum Muzeum Historii Polski przy okazji intensyfikacji prac związanych z projektem Biblioteka Otwartej Nauki uruchomiliśmy specjalny program stażu dla 6 osób zainteresowanych otwieraniem zasobów nie tylko nauki, ale również edukacji i kultury. W ramach stażu jego uczestniczki i uczestnicy uczyli się prawa autorskiego, metod prowadzenia szkoleń i negocjacji z autorami oraz wydawcami.
Swoją premierę miała Kultura Ponad Prawem, czyli seria dokumentalnych wywiadów z twórcami i twórczyniami kultury przeprowadzonych przez Cezarego Ciszewskiego (Miasta w Komie) dla Centrum Cyfrowego. Wywiady m.in. z Tymonem Tymańskim, Sylwią Chutnik, Zygmuntem Baumanem i Gabą Kulką prezentowaliśmy w Bunkrze Sztuki w Krakowie, podczas koncertu Tymona w klubie Sztuki i Sztuczki w Warszawie, debaty w Łodzi i oczywiście w sieci!
Druga połowa maja obfitowała w wydarzenia związane z projektem Otwarte Zabytki. We współpracy z lokalnymi bibliotekami zorganizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań i szkoleń dotyczących serwisu otwartezabytki.pl. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Projekt: Polska odbyła się też “Noc Otwartych Zabytków” – seria spacerów zabytkoznawczych połączonych z grą miejską.
Czerwiec
Na początku czerwca część naszego zespołu wzięła udział w wizycie studyjnej w Barcelonie. W jej trakcie uczestniczyliśmy w warsztatach organizowanych przez Platoniq, dotyczących crowdfundingu i budowania społeczności dookoła otwartych projektów oraz spotkać się z ekspertami i działaczami na rzecz Otwartych Zasobów Edukacyjnych i licencji Creative Commons w Katalonii i Hiszpanii.
W ramach projektu BON, wspólnie z BazHum, na podsumowanie stażu, zorganizowaliśmy pierwsze seminarium o zagadnieniach prawnych w publikowaniu prac naukowych i booksprint. Jako efekt zaprezentowaliśmy publikację: „Wolne licencje w nauce. Instrukcja”. Z jej pomocą każdy autor może samodzielnie przystąpić do negocjacji swojej umowy z wydawnictwem.
W czerwcu świętowaliśmy 8. urodziny Creative Commons Polska, w ramach których przygotowaliśmy mnóstwo niespodzianek. Wieczór rozpoczął się na folkowo, debatą „Prawo autorskie a sztuka ludowa”, w której wzięli udział prawnicy, muzycy i specjaliści zajmujący się tematyką kultury tradycyjnej. W czasie imprezy przyznaliśmy tradycyjne nagrody dla osób i organizacji najaktywniej działających na rzecz otwartości.
Zaprezentowaliśmy również spoty, w których ambasadorzy Biblioteki Otwartej Nauki opowiadają m.in o tym, jak internet zmienił ich pracę naukową, dlaczego warto być obecnym w sieci będąc naukowcem. Możecie posłuchać m.in. prof. Marii Poprzędzkiej, prof. Włodzimierza Lengauera i dr. Emanuela Kulczyckiego. Każdy z nich udostępnił w BON cały swój dorobek!
Lipiec
Wakacje były bardzo intensywnym okresem w programie Cyfrowa Szkoła, który przygotowywał się do premiery pierwszych zasobów i platformy dla e-podręczników. Centrum przeprowadziło dla Ośrodka Rozwoju Edukacji i partnerów merytorycznych projektu serię szkoleń na temat otwartych zasobów edukacyjnych. Kamil Śliwowski i Karolina Grodecka opracowali również Mapę otwartych zasobów edukacyjnych dla programu.
Sierpień
Rozstrzygnęliśmy nasz wakacyjny konkurs “Co nas uwiera w prawie autorskim?” na grafiki ilustrujące sytuacje, w których prawo autorskie, w takim kształcie, jak ten obecny, nie spełnia swojej roli. Dostaliśmy ponad 30 prac, spośród których jury wybrało plakat Kasi Augustyniak dotyczący domeny publicznej.
Wrzesień
Z początkiem roku szkolnego wystartowała kampania Uwolnij Podręcznik. Podczas pikniku inaugurującego akcję w ogrodach BUW-u bawiliśmy się z rodzicami i uczniami i prezentowaliśmy zalety cyfrowych podręczników.
Październik
Uruchomiliśmy oficjalnie serwis projektu Biblioteka Otwartej Nauki. Za jego pośrednictwem można dotrzeć do zdigitalizowanych w ramach projektu książek, a także zgłosić publikację do digitalizacji i udostępnienia w sieci. Zachęcaliśmy do tego w trakcie Tygodnia Otwartego Dostępu. Przygotowaliśmy krótki spot o tym jak działa Open Access i skompletowaliśmy zestaw materiałów przybliżających to zagadnienie.
Współorganizowaliśmy pierwszą w Polsce konferencję na temat idei open GLAM. Jej celem była prezentacja najlepszych przykładów inicjatyw już zrealizowanych oraz dyskusja nad zaletami otwartości i stawianymi przez nią wyzwaniami.
Otwarte Zabytki zaistniały w formie aplikacji mobilnej do pobrania w Google Play. Umożliwia ona ocenę materialnego zachowania zabytku. Zachęcamy do przetestowania na najbliższym spacerze!
Stworzyliśmy również serię krótkich filmów, które tłumaczą podstawowe zagadnienia związane z prawem autorskim, czyli: Jak działa prawo autorskie?, Czym są licencje Creative Commons? oraz Na co pozwala dozwolony użytek prywatny? W każdym z nich zwracamy uwagę na to, że prawo autorskie dotyczy dziś każdego, gorąco więc zachęcamy więc do zapoznania się z nimi.
Listopad
Ciągle szukamy i testujemy nowe metody edukowania o prawie autorskim. Z tego powodu zorganizowaliśmy nasze pierwsze webinarium, podczas którego Alek Tarkowski opowiadał o otwartych zasobach i licencjach Creative Commons oraz odpowiadał na pytania blisko pięćdziesięciu uczestników wykładu. Mamy nadzieję niedługo zorganizować kolejne tego rodzaju webinaria.
Współorganizowaliśmy i wzięliśmy udział w debacie “W stronę polityki Otwartych danych” zainicjowanej przez Obywateli Nauki.
Grudzień
16 grudnia świętowaliśmy z przyjaciółmi trzecie urodziny Centrum. Tego samego dnia miała miejsce premiera naszego nowego badania – „Prawo autorskie w czasach zmiany. O normach społecznych korzystania z treści”. Wyniki zaprezentowali jego autorzy – Alek Tarkowski i Michał Danielewicz, a o komentarz poprosiliśmy Joannę Tyrowicz oraz Bartka Chacińskiego.
18 grudnia, podczas konferencji Koalicji na rzecz Otwartego Rządu, swoją premierę miał publikacja „Czekając na otwarte rządy. Raport otwarcia Koalicji na Rzecz Otwartego Rządu”, której współautorami byli Łukasz Jachowicz i Alek Tarkowski.