Bioróżnorodność i ślad ekologiczny
Infografiki nie muszą być proste. Najczęściej staramy się, żeby wizualnie były jak najmniej skomplikowane, żeby komunikowały prezentowane treści w sposób błyskawiczny, niejako bezpośredni. Co jednak, gdy sam temat jest na tyle skomplikowany, że sam w sobie wymaga poważnego wstępu, by odbiorcy mogli zrozumieć, co wizualizacja pokazuje? Tak jest w przypadku bardzo ciekawego, mocnego w wydźwięku, lecz nienajprostszego w odbiorze plakatu ekologicznej fundacji WWF.
Åšlad ekologiczny to – cytujÄ…c WikipediÄ™ – „szacowana ilość hektarów powierzchni lÄ…du i morza potrzebna do rekompensacji zasobów zużytych na konsumpcjÄ™ i absorpcjÄ™ odpadów”. Znaczy to, że szacuje siÄ™ np. jaka powierzchnia terenów zielonych potrzebna jest na zaabsorbowanie wytworzonego przez dane paÅ„stwo dwutlenku wÄ™gla (wiÄ™cej wyjaÅ›nia inny plakat WWF). Åšlad liczy siÄ™ w tzw. globalnych hektarach. Globalnych, bo czÄ™sto zasoby potrzebne do zrekompensowania zużycia pochodzÄ… spoza paÅ„stwa, które realnie wytwarza ów Å›lad.
Prezentowany plakat jest zestawieniem dwóch wskaźników: poziomu bioróżnorodnoÅ›ci oraz Å›ladu ekologicznego wÅ‚aÅ›nie. Każdy, kto zastanowi siÄ™ choć chwilÄ™ nad tym zjawiskiem, szybko zacznie podejrzewać, że prawdopodobnie istnieje tutaj bezpoÅ›rednia zależność – wiÄ™kszy Å›lad, mniejsza bioróżnorodność. WWF pokazuje, że zależność jest o wiele bardziej subtelna.
Autorzy plakatu dokonujÄ… jednego ruchu: zbierajÄ… paÅ„stwa Å›wiata w trzy grupy ekonomiczne, te o wysokim, Å›rednim i niskim przychodzie. Okazuje siÄ™ po chwili, że w przeciÄ…gu ostatnich czterdziestu lat bioróżnorodność krajów o wysokim przychodzie zwiÄ™ksza siÄ™ odrobinÄ™ choć ich Å›lad ekologiczny – wyjÅ›ciowo zdecydowanie wiÄ™kszy od dwóch pozostaÅ‚ych grup – zdecydowanie roÅ›nie (o okoÅ‚o dwadzieÅ›cia procent). To wbrew naszej wstÄ™pnej intuicji. JeÅ›li Å›lad roÅ›nie, spadać powinna bioróżnorodność.
Sytuacja wyjaśnia się jednak, gdy spojrzymy, jak wygląda zmiana poziomu bioróżnorodności krajów o najniższym przychodzie. Pomimo tego, że ich ślad ekologiczny w ogóle się nie zmienia (pozostając na poziomie poniżej dwudziestu procent śladu krajów bogatych), ich poziom bioróżnorodności dramatycznie opada.
Jak widać to nie przypadek, że miarą śladu ekologicznego są właśnie globalne hektary.
Dodaj komentarz