Black mirror – czy to już się dzieje? Spotkaj się z nami, by porozmawiać o algorytmach
Jak algorytmy wpływają na nasze życie? W grudniu dyskutujemy o zautomatyzowanych systemach podejmowania decyzji.
Do stworzenia autonomicznej sztucznej inteligencji jeszcze daleko, jednak algorytmy mają coraz większy wpływ na nasze życie. Zamiast mówić o dalekiej przyszłości, porozmawiajmy więc o już istniejących systemach zautomatyzowanego podejmowania decyzji.
Wraz z Klubem Jagiellońskim przygotowaliśmy raport „AlgoPolska” (premiera już w poniedziałek – koniecznie zajrzyjcie na naszego bloga), w którym pokazujemy, jak rozpowszechnione na świecie są systemy automatycznego podejmowania decyzji: zaczynając od sektora finansowego, na medycynie kończąc.
Jakie szanse, a jakie zagrożenia, niesie ze sobą delegowanie decyzji na algorytmy? Jak możemy zapewnić społeczną kontrolę nad podejmującymi decyzję systemami?

Początek grudnia należy do algorytmów. Przed nami trzy dni wypełnione rozmowami. Spotkamy się w:
PONIEDZIAŁEK | 9 grudnia | Forum Zarządzania Internetem
W poniedziałek widzimy się na FZI.
11:30 W sesji „Open data i civic tech w służbie samorządom i mieszkańcom – internetowe narzędzia partycypacji i kooperacji” weźmie udział Katarzyna Werner-Mozolewska.
13:00 Dyskusję „ADM – automatyczne podejmowanie decyzji w polskim biznesie i administracji” moderować będzie Natalia Mileszyk.
15:00 W dyskusji „Digital Sustainability Forum – co dalej? Rola silnego ekosystemu w budowaniu zrównoważonych polityk cyfrowych” udział weźmie Alek Tarkowski.
Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja.
WTOREK | 10 grudnia, 19.00 | siedziba Klubu Jagiellońskiego, ul. Andersa 35
„Black Mirror, czy to już się dzieje?” – na spotkaniu dyskutować będziemy o wydanym przez Centrum Cyfrowe i Klub Jagielloński raporcie „AlgoPolska”.
O tym, czy algorytmy już rządzą naszym życiem porozmawiają:
– Fabio Chiusi – autor książki „Black Mirror. Czy to już się dzieje?”, w której analizuje wszystkie odcinki kultowego serialu, by pokazać, że serialowy scenariusz to już mniej fikcja, a bardziej otaczającą nas rzeczywistość;
– Natalia Mileszyk – ekspertka do spraw polityk publicznych w Fundacji Centrum Cyfrowe;
– Ignacy Święcicki – kierownik działu Gospodarka Cyfrowa w Polskim Instytucie Ekonomicznym;
– Artur Kurasiński – autor bloga technologicznego kurasinski.com, komentator, startupowiec.
Wydarzenie organizujemy razem z Klubem Jagiellońskim.
Cześć spotkania odbędzie się w języku angielskim.
Wstęp bezpłatny. Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Społeczny wymiar technologii”. Zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku.
SOBOTA | 14 grudnia, 11:00 | III Kongres Praw Obywatelskich
Skoro oceniamy wpływ społeczny przyjmowanych regulacji prawnych, to czy państwo nie powinno wprowadzić podobnych procedur pozwalających badać wpływ wykorzystywanych algorytmów na prawa człowieka? O tym porozmawiamy w sesji „Algorytmy, Prawa Człowieka i Demokracja” III Kongresu Praw Obywatelskich. W panelu wystąpi Natalia Mileszyk.
Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja.

Dodaj komentarz