Black mirror – czy to już się dzieje? Spotkaj się z nami, by porozmawiać o algorytmach

Jak algorytmy wpływają na nasze życie? W grudniu dyskutujemy o zautomatyzowanych systemach podejmowania decyzji.

Do stworzenia autonomicznej sztucznej inteligencji jeszcze daleko, jednak algorytmy mają coraz większy wpływ na nasze życie. Zamiast mówić o dalekiej przyszłości, porozmawiajmy więc o już istniejących systemach zautomatyzowanego podejmowania decyzji.

Wraz z Klubem Jagiellońskim przygotowaliśmy raport „AlgoPolska” (premiera już w poniedziałek – koniecznie zajrzyjcie na naszego bloga), w którym pokazujemy, jak rozpowszechnione na świecie są systemy automatycznego podejmowania decyzji: zaczynając od sektora finansowego, na medycynie kończąc. 

Jakie szanse, a jakie zagrożenia, niesie ze sobą delegowanie decyzji na algorytmy? Jak możemy zapewnić społeczną kontrolę nad podejmującymi decyzję systemami?

algopolska baner kwadrat
Tytuł: algopolska baner kwadrat

Początek grudnia należy do algorytmów. Przed nami trzy dni wypełnione rozmowami. Spotkamy się w:

 

PONIEDZIAŁEK | 9 grudnia | Forum Zarządzania Internetem

W poniedziałek widzimy się na FZI.

11:30 W sesji „Open data i civic tech w służbie samorządom i mieszkańcom – internetowe narzędzia partycypacji i kooperacji” weźmie udział Katarzyna Werner-Mozolewska.
13:00 Dyskusję „ADM automatyczne podejmowanie decyzji w polskim biznesie i administracji” moderować będzie Natalia Mileszyk.
15:00 W dyskusji „Digital Sustainability Forum – co dalej? Rola silnego ekosystemu w budowaniu zrównoważonych polityk cyfrowych” udział weźmie Alek Tarkowski.
Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja.

 

WTOREK | 10 grudnia, 19.00 | siedziba Klubu Jagiellońskiego, ul. Andersa 35

„Black Mirror, czy to już się dzieje?” na spotkaniu dyskutować będziemy o wydanym przez Centrum Cyfrowe i Klub Jagielloński raporcie „AlgoPolska”.

O tym, czy algorytmy już rządzą naszym życiem porozmawiają:

Fabio Chiusi – autor książki „Black Mirror. Czy to już się dzieje?”, w której analizuje wszystkie odcinki kultowego serialu, by pokazać, że serialowy scenariusz to już mniej fikcja, a bardziej otaczającą nas rzeczywistość;

– Natalia Mileszyk ekspertka do spraw polityk publicznych w Fundacji Centrum Cyfrowe;

– Ignacy Święcicki kierownik działu Gospodarka Cyfrowa w Polskim Instytucie Ekonomicznym;

– Artur Kurasiński autor bloga technologicznego kurasinski.com, komentator, startupowiec.
Wydarzenie organizujemy razem z Klubem Jagiellońskim.

Cześć spotkania odbędzie się w języku angielskim.

Wstęp bezpłatny. Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Społeczny wymiar technologii”.  Zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

 

SOBOTA | 14 grudnia, 11:00 | III Kongres Praw Obywatelskich

Skoro oceniamy wpływ społeczny przyjmowanych regulacji prawnych, to czy państwo nie powinno wprowadzić podobnych procedur pozwalających badać wpływ wykorzystywanych algorytmów na prawa człowieka? O tym porozmawiamy w sesji „Algorytmy, Prawa Człowieka i Demokracja” III Kongresu Praw Obywatelskich. W panelu wystąpi Natalia Mileszyk.

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja.

banery_loga-szerokość_764px
Tytuł: banery_loga-szerokość_764px