Centrum Cyfrowe wraca z wakacji
Powoli żegnamy się z wakacjami, przed nami zaś nowe wspaniałe odkrycia. Wrzesień to taki mały styczeń, zapisujemy się na kursy językowe i wykupujemy karnety na siłownię. Wysyłamy dzieci do szkoły i rozpoczynamy nowe projekty. Tak jest też w Centrum Cyfrowym. Ruszamy z zupełnie nowymi programami i nowymi tematami, którymi zająć się możemy dzięki organizacjom i instytucjom, które powierzyły nam swoje środki. Przeczytajcie, co przed nami w nadchodzącym roku.
Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece
To zupełnie nowa odsłona naszego projektu SpołEd, który już ma za sobą sukcesy w pracy z nauczycielami. Tym razem wspierać będziemy pracowników bibliotek w tworzeniu otwartych zasobów edukacyjnych i ich wykorzystywaniu. Będziemy zastanawiać się, jak sprawić, aby użytkownicy bibliotek i ich pracownicy mogli w pełni korzystać z możliwości dzielenia się wiedzą, jakie dają nam nowe technologie. Pierwszy kurs rusza na początku 2020 roku. Projekt realizowany jest we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dzięki finansowaniu z POPC przeskalujemy nasze działania, by dotrzeć do kilku tysięcy bibliotekarzy i edukatorów w całej Polsce.
Implementacja dyrektywy prawnoautorskiej
Przyjęcie Dyrektywy prawnoautorskiej przez Parlament Europejski to dopiero pierwszy krok do zmiany prawa w Europie – teraz musi ona zostać implementowana we wszystkich krajach członkowskich. Jest to duże wyzwanie, ale też szansa – poszczególne kraje mogą przy okazji zdecydować się na pozytywne zmiane nieprzewidziane w dyrektywie. Wraz z naszymi partnerami ze stowarzyszenia Communia, sieci Creative Commons oraz niemieckiej Wikimedii postanowiliśmy wspierać aktywistów działających na rzecz otwartości i dostępu do wiedzy w całej Europie dzięki grantowi otrzymanemu z Open Society Foundation.
Measuring the impact of Digital Culture
Od zawsze interesuje nas, jak digitalizacja zmienia branżę kreatywną i instytucje kultury. Od lat myślimy o tym, jak dobra kultury mogą być wykorzystywane w sposób przydatny i innowacyjny. Teraz z 13 partnerami z całej Europy (m.in. z Europeaną, holenderskim Institute for Sound and Vision, czy hiszpańskim Platoniq) rozpoczynamy projekt “Measuring the impact of Digital Culture” (INDICE), finansowany z programu Horyzont 2020.
Społeczny wymiar technologii cyfrowych
Co trzeba zrobić, by w okresie kolejnej, gwałtownej zmiany technologicznej zadbać o jej ludzki wymiar? Na to pytanie odpowie nasz nowy zespół thinktankowy, zajmujący się społecznym wymiarem nowych technologii. Wszystko dzięki grantowi NIW na rozwój think tanków obywatelskich. Na jesieni będziemy rekrutować grupę współpracujących z nami ekspertów, ruszymy też z cyklem comiesięcznych spotkań na temat #SpołTech.
Circulation of Digital Culture
To projekt, który pomoże nam stworzyć narzędzia i metody ułatwiające zrozumienie i wykorzystanie otwartych licencji przez aktywnych uczestników kultury online, głównie młodych użytkowników serwisu YouTube. To właśnie tam treści są produkowane i przetwarzane na masową skalę, a my mamy szansę dotrzeć do osób bezpośrednio zainteresowanych. Cieszymy się na ten projekt, bo od dawna chcieliśmy pracować z Youtuberami. Projekt realizowany będzie dzięki grantowi z European Union Intellectual Property Office.