Dołącz do nas na Copyright Action Week

Zapraszamy Was do dołączenia do międzynarodowego Copyright Action Week - aż do samego głosowania 12 września wraz z innymi organizacjami będziemy pokazywać Wam, jak reforma wpłynie na różne grupy użytkowników: naukowców, twórców, startupy, twórców otwartego oprogramowania  - a także każdego z Was!

Wbrew temu, do czego próbują przekonać nas niektórzy, europejska reforma prawa autorskiego nie dotyczy tylko wielkich artystów o znanych nazwiskach, ale wszystkich twórców, wszystkich użytkowników – czyli naprawdę nas wszystkich. Oczywiście, należy szukać takich rozwiązań, które zagwarantują możliwość zarabiania na twórczości, ochrony praw twórców, ale nie kosztem praw podstawowych w internecie. Dlatego, żeby odmienić tę narrację, zapraszamy Was do dołączenia do międzynarodowego Copyright Action Week – aż do samego głosowania 12 września wraz z innymi organizacjami będziemy pokazywać Wam, jak reforma wpłynie na różne grupy użytkowników: naukowców, twórców, startupy, twórców otwartego oprogramowania  – a także każdego z Was!

 

Zapraszamy do dołączenia do naszego wydarzenia “Internet jest dla ludzi”, gdzie każdego dnia znajdziecie nowe nagranie. Nie zapominajcie by używać #internetjestdlaludzi i #saveyourinternet

 

Copyright Action Week
Tytuł: Copyright Action Week
ccby
Autor: Marta Białostocka

Jest to dla nas bardzo ważne działanie – bo niektóre strony zainteresowane reformą (np. Kreatywna Polska, na której konferencji prasowej byliśmy wczoraj) zdają się sugerować, że reformą można interesować się tylko z biznesowych pobudek, a indywidualni użytkownicy nie powinni zabierać głosu. Użytkownikom odmawia się prawa do poglądów nt. internetu, do troski o przestrzeganie wartości dla nich ważnych, do dyskusji nad tym, jak powinien wyglądać internet – przestrzeń, w której wszyscy już żyjemy na co dzień. Pojawiają się głosy, że zagrożenia, o których mówimy jako Centrum Cyfrowe są „bezsprzecznie bezzasadne”, a wysyłka maili do europosłów to „sterowana kampania”. Takie podejście długofalowo może naszym zdaniem doprowadzić do przekonania, że dla obywateli (zarówno twórców, jak i użytkowników) nie ma miejsca w sporach politycznych – bo przecież w nich chodzi tylko o pieniądze…

Żeby przeciwdziałać takiemu myśleniu, wraz z rzeszą innych organizacji z całej Europy postanowiliśmy zorganizować Copyright Action Week. Chcemy promować rozsądne przepisy, które nie ograniczają dostępu do wiedzy, wolności słowa i innowacji w Internecie. Chcemy dyskusji o kształcie praw autorskich i praw użytkowników w internecie. Zrównoważone podejście do reformy prawa autorskiego ma znaczenie dla nas wszystkich i zachęcamy do przyłączenia się do nas w przekonywaniu posłów do Parlamentu Europejskiego, że internet jest dla ludzi.