Domena Kultury – Dzień Domeny Publicznej 2020

Spektakl Klubu Komediowego, rozmowa o kulturze w dobie algorytmów - zapraszamy na Dzień Domeny Publicznej 2020!

Dzień Domeny Publicznej 2020
Tytuł: Dzień Domeny Publicznej 2020
ccbysa
Autor: Alicja Kobza

Na początku każdego roku Centrum Cyfrowe pokazuje, jak wspaniałą sprawą jest swobodny dostęp do kultury. 1 stycznia uwalniane są prawa majątkowe do utworów, których autorzy zmarli 70 lat wcześniej – co oznacza, że możecie korzystać z tysięcy zdjęć, książek, obrazów, grafik i piosenek.

W tym roku razem z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym postanowiliśmy oddać fragmenty polskich filmów w ręce Klubu Komediowego. Porozmawiamy także o samej kulturze w dobie mediów społecznościowych i wszechobecnych algorytmów oraz zobaczymy, jak artyści zmieniają materiały dostępne w zasobach cyfrowych.

  • 3 LUTEGO | 18.00-21:00 | Kino Iluzjon
  • WSTĘP WOLNY NA KAŻDE Z WYDARZEŃ

► 18.00 DYSKUSJA || POLECANE, DAILY MIXY I AUTOODTWARZANIE – KULTURA W CZASACH ALGORYTMÓW

Kultura żyje dziś w sieci. Łapie drugi oddech, zyskując nowe kanały komunikacji z odbiorcami, musi się jednak odnaleźć w kontrolowanej przez algorytmy przestrzeni. Konsumujemy treści podsuwane nam przez platformy internetowe – klikamy w polecane, słuchamy “dostosowanych do naszych gustów” playlist, produkuje się krótsze utwory muzyczne, by lepiej pasowały do serwisów streamingowych.

– co się dzieje z kulturą w rzeczywistości online?
– czy właśnie obserwujemy śmierć kanonu kultury, jaki znamy, i tworzenie się nowego, którego kształt ustalają algorytmy?
– czy zamieniliśmy odkrywanie nieznanego na podążanie za viralami i klikanie w “podobne”?
– czy możliwe jest stworzenie kontrkultury wobec kultury algorytmicznej?

Rozmawiać będą:
– Kaja Klimek – publicystka, wykładowczyni, pisze o filmach i popkulturze;
– Katarzyna Kasia – filozofka, kierowniczka Katedry Teorii Kultury ASP w Warszawie, stała komentatorka “Szkła kontaktowego”;
– Alek Tarkowski – socjolog internetu, prezes zarządu Centrum Cyfrowego;

► 19.00 – zapraszamy na rozmowy przy winie i obejrzenie WYSTAWY POKONKURSOWEJ “(RE)ZASOBY. ZIELONE ARCHIWA CYFROWE”

Zero waste dotyczy także kultury! W ramach Projektu TuEuropeana FINA zaprosiła polskich artystów do stworzenia plakatów o tematyce ekologicznej. Ich zadaniem było wykorzystanie i przetworzenie archiwalnych zasobów dostępnych na polskich i europejskich platformach cyfrowych.

Wśród wyróżnionych prac znajdziecie m.in. “FolioFish”, Pomarańczarkę w nowej odsłonie i zaniepokojoną francuską papugę, której od XVII w. udawało się przetrwać w tropikalnym lesie.

► 19.30 SPEKTAKL || CAŁKIEM PUBLICZNIE – KLUB KOMEDIOWY IMPROWIZUJE DO FILMÓW Z DWUDZIESTOLECIA

Klub Komediowy zaimprowizuje (także muzycznie – będziemy śpiewali!) do fragmentów przedwojennych filmów, które weszły już do domeny publicznej.

Na ekranie zobaczymy m.in.:
– Polę Negri jako rezolutną nastolatkę, która ucieka z domu, by rozpocząć karierę tancerki w kabarecie, a po drodze rozkochuje w sobie kolejnych mężczyzn [“Bestia”, 1917]
– przemytników i podstępnego bosmana Rudolfa, a wraz z nimi Gdynię lat 20. [“Zew morza”, 1927]
– rannego w powstaniu styczniowym księcia Odrowąża zakochanego w zubożałej szlachciance Salomei [“Rok 1863”, 1922]

PARTNERZY:

Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Cyfrowe we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Wikimedia Polska, Koalicja Otwartej Edukacji, Creative Commons Polska