Dyskusja online | Transformacja cyfrowa instytucji kultury. Najlepsze praktyki na 2022 rok

Z okazji tegorocznego Dnia Domeny Publicznej zaprosiliśmy do rozmowy przedstawicielki instytucji, które w ostatnim czasie zmierzyły się z wyzwaniem udostępniania kolekcji w nowoczesny i przyjazny użytkownikom sposób.

DDP 2022
Tytuł: DDP 2022
ccby
Autor: Alicja Kobza/Centrum Cyfrowe

Nowy rok to nowe dzieła w domenie publicznej ❤️. Tysiące niesamowitych obrazów, grafik, kompozycji, tekstów chciałoby się napisać „na wyciągnięcie ręki użytkowników”, ale czy zawsze tak jest?

By możliwe było korzystanie z pełni potencjału dziedzictwa kulturowego, konieczne jest mądre i jakościowe udostępnianie treści. Nie wystarczy nadać dziełom statusu domeny publicznej lub udostępnić je na wolnych licencjach, instytucje kultury muszą zapewnić użytkownikom dostęp do dobrej jakości reprodukcji cyfrowej i danych.

Dlatego z okazji tegorocznego Dnia Domeny Publicznej zaprosiliśmy do rozmowy przedstawicielki instytucji, które w ostatnim czasie zmierzyły się z wyzwaniem udostępniania kolekcji w nowoczesny i przyjazny użytkownikom sposób. Naszymi gośćmi będą też przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sektora  IT.

 

⏰ 31 stycznia (poniedziałek), g. 11:00

💻 Dyskusja odbędzie się na Zoom

✒️ Kliknij, by zarejestrować się na dyskusję

 

Nasi goście i gościnie:

🎤 Agata Krawczyk, radca ministra, koordynatorka Zespołu Kultury Cyfrowej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

🎤 Klaudia Szajkowska z Działu Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej Muzeum Narodowego w Warszawie, które w 2020 roku uruchomiło swoją platformę Cyfrowe MNW, zawierajacą ponad 65 tys. zdigitalizowanych dzieł sztuki

🎤 Olga Wysocka, zastępczyni dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Zachęta razem z Centrum Cyfrowym realizuje jeden z największych w Polsce projektów digitalizacji i udostępniania zbiorów Otwarta Zachęta

🎤 Piotr Zientara, CEO firmy Xfaang, wykonawcy technologicznego systemu udostępniania zbiorów w projekcie “Otwarta Zachęta”

Spotkanie poprowadzi Maja Drabczyk, członkini zarządu oraz kierowniczka działu polityk i rzecznictwa w Fundacji Centrum Cyfrowe.

 

O czym będziemy rozmawiać?

  • Transformacja cyfrowa instytucji kultury – gdzie jesteśmy? Jakiego wsparcia potrzebują lokalne instytucje kultury? Jak w czasie pandemii zmieniły się praktyki wspierania instytucji w udostępnianiu cyfrowych kolekcji?
  • Jak instytucje mogą budować zaangażowanie publiczności przy pomocy narzędzi cyfrowych? I jak mogą radzić sobie z obserwowanym od wielu miesięcy znużeniem kulturą online?
  • Jak wyglądają światowe trendy w rozwiązaniach IT wprowadzanych przez instytucje kultury?
  • Czego potrzeba, by współpraca między sektorem IT a kulturą była udana i pozostawiała obie strony z poczuciem satysfakcji?
  • Jakie są najważniejsze wyzwania stojące aktualnie przed instytucjami kultury starającymi się świadomie wdrażać technologie?

Pracownia Otwierania Kultury

Pracownia Otwierania Kultury w Fundacji Centrum Cyfrowe wspiera instytucje kultury w procesach wymyślania i tworzenia rozwiązań cyfrowych. Promujemy rozwiązania oparte o potrzeby użytkowników, by skutecznie docierać ze zdigitalizowanymi dziełami kultury do osób, które będą z nich korzystać.

2022 rok rozpoczynamy z odświeżoną stroną internetową i nową ofertą współpracy dla instytucji kultury. Zbudowaliśmy dla Was miejsce, gdzie znajdziecie wiedzę o prowadzeniu projektów cyfrowych i wsparcie na wszystkich etapach prowadzenia projektu. Premiera 31 stycznia.

 


Dzieła wykorzystane w grafice pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie: Gitarzysta, Jean-Baptiste Greuze, domena publiczna; Autoportret niedokończony, Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, domena publiczna.