Europejski Tydzień Kodowania dobiegł końca!
7 dni, ponad 3000 wydarzeń na terenie całej Europy, w tym niemal 300 w Polsce, 87 Ambasadorów z poszczególnych krajów czuwających nad organizacją i koordynacją wydarzeń, setki tysięcy uczestników. Drugi w historii Europejski Tydzień Kodowania dobiegł końca.
Po zakończeniu tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania nie ma wątpliwości, że Polska może stanowić przykład dla innych jeśli chodzi o popularyzację umiejętności programistycznych. Na tle pozostałych państw europejskich wypadliśmy świetnie, plasując się na trzecim miejscu pod względem liczby zgłoszonych wydarzeń. Zwróciła na to uwagę sama Komisarz Neelie Kroes, której Europe Code Week zawdzięcza swoje istnienie. Napisała na Twitterze:
Everybody coding in Poland this wk! Over 260 events from kids to the elderly @CentrumCyfrowe #CodingMasters #codeEU pic.twitter.com/vkjhCN8Fq2
— Neelie Kroes (@NeelieKroesEU) October 16, 2014
Kodowanie to umiejętność nie tylko niezbędna na rynku pracy, lecz także szalenie istotna dla rozwijania logicznego myślenia i kreatywności. Nie ma ograniczeń – w wydarzeniach minionego tygodnia wzięli udział przedstawiciele różnych grup społecznych, zawodowych i wiekowych. Które z nich były najbardziej widoczne podczas Code Week w Polsce?
Dzieci i młodzież
Głównym partnerem w organizacji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce był program Mistrzowie Kodowania, którego celem jest upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. Obejmuje on uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Do wszystkich uczestniczących w projekcie placówek trafiła informacja o inicjatywie, a w konsekwencji wiele spośród nich zgłosiło swoje wydarzenia na oficjalnej stronie codeweek.eu. Nie były to jedynie klasyczne lekcje – podczas wielu z nich starsi uczniowie uczyli kodowania młodszych a nawet nauczycieli. Inni organizatorzy także zrobili wszystko, aby nauka kodowania była jednocześnie świetną zabawą. Niezależnie od przyjętej formuły najważniejszy był wspólny cel – transfer wiedzy i poszerzanie programistycznych umiejętności.
Seniorzy
Kodowania i nowych technologii mogą uczyć się wszyscy, niezależnie od wieku. Dowiodło tego powodzenie, którym cieszyły się podczas ETK wydarzenia skierowane do seniorów. Dancing Międzypokoleniowy zaprosił na warsztaty z nowych mediów, podczas których młode pokolenie dzieliło się wiedzą i umiejętnościami z seniorami. W szkole w Jedlance starsze osoby tworzyły multimedialne kartki okolicznościowe w programie Scratch. To samo narzędzie poznawali seniorzy podczas wydarzenia „Oświęcim koduje” w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu.
Kobiety
To kolejna szalenie istotna grupa, do której skierowane były codeweekowe wydarzenia. Obecnie nikt ze świata programistycznego nie może już powiedzieć, że kodowanie to typowo męskie zajęcie. Wciąż powstają nowe inicjatywy zachęcające kobiety do nauki kodowania. Promowanie obecności kobiet w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn to ważny element idei Code Week. W Polsce odbyły się między innymi warsztaty organizowane przez Rails Girls i Geek Girls Carrots. Pierwsza grupa została zainicjowana w 2010 roku i od tego czasu dąży do ułatwiania dostępu do technologii gla dziewczynek i kobiet. Z kolei zainaugurowane w 2011 roku w Warszawie „karotki” to międzynarodową społeczność kobiet, które kochają nowe technologie. Poza Polską obecne są również m.in. w Niemczech, USA czy Anglii. W ramach ETK ich spotkania odbyły się w Warszawie, Kielcach i Wrocławiu, jak zawsze miały formułę otwartą i były bezpłatne. Jak zwykle również motywowały kobiety do pracy w IT, inspirowały i zachęcały do networkingu.
Choć oficjalny czas trwania Europejskiego Tygodnia Kodowania już za nami, to nie koniec związanych z nim działań. Głównym celem inicjatywy jest podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej kompetencji programistycznych. W ostatnim tygodniu stworzyliśmy ku temu podstawy i pokazaliśmy, że aby kodować, wystarczy chcieć. Trzymamy kciuki, że dotychczasowi i nowi miłośnicy programowania będą dzielić się pasją z innymi, a kodowanie nie będzie domeną jednego tygodnia w roku, ale każdego dnia.
Zobacz: Ambasadorowie Europe Code Week: Coding is fun!
Projekt „Programuj Przyszłość” w ramach którego wspieramy organizację Code Week w Polsce jest finansowany z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.