Future is data – obejrzyj całą konferencję

Konferencja The Future is Data już za nami, ale wszystkie panele dostępne są na stronie wydarzenia. Czy otwarte dane to klucz do stworzenia inteligentnego miasta? Dlaczego warto otwierać dane przez API? Jak wygląda wymiana danych w Europejskiej Strategii Danych?

977A7142
Tytuł: 977A7142

The Future is Data. Przyszłość to dane to konferencja, która odbyła się 19 listopada 2020 roku, a Fundacja Centrum Cyfrowe była patronem społecznym wydarzenia.

Głównym celem konferencji była wymiana wiedzy i doświadczeń na temat szans i wyzwań w zakresie otwierania danych, promocja ich potencjału oraz zachęcenie do ich wykorzystywania w innowacyjnych produktach i usługach.

– Każde nowoczesne i transparentne państwo powinno być innowacyjne w kontekście otwierania danych publicznych – mówił otwierając konferencję „The future is data. Przyszłość to dane” Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pierwsza edycja konferencji zgromadziła niemalże 1000 uczestników, 28 ekspertów oraz 21 partnerów.

Zaproszeni eksperci poszukiwali odpowiedzi na palące pytania związane z tematyką open data. Oto niektóre z nich:

  • Czy otwarte dane to bardziej szansa dla biznesu, czy też zagrożenie prywatności?
  • W jaki sposób udostępniać i wykorzystywać dane miejskie?
  • Czy aktywny biznes przekona administrację do szerokiego otwierania danych?
  • Czy istnieje przestrzeń do współdzielenia danych w nowych modelach, takich jak wspólnice danych?
977A7945
Tytuł: 977A7945

Podczas konferencji odbyły się także cztery debaty eksperckie. Pierwsza dotyczyła ochrony danych osobowych, bardzo ważnej w ramach otwierania danych. Natomiast w drugiej eksperci dyskutowali na temat wymiany danych w kontekście Europejskiej Strategii Danych. W kolejnym panelu uczestnicy zastanawiali się, co tak naprawdę warto otwierać, czy aktywny biznes przekona administrację do szerokiego otwierania danych oraz jakie są główne przeszkody, dla których sektor prywatny nie chce dzielić się danymi. Wreszcie czwarta debata poświęcona była otwartym danym jako jednemu z fundamentów inteligentnego miasta. Paneliści rozmawiali m.in. o tym, w jaki sposób udostępniać i wykorzystywać dane miejskie.

Szczególnie polecamy panel „W stronę europejskiej przestrzeni danych. Wymiana danych w Europejskiej Strategii Danych”, w którym udział wziął m.in. Alek Tarkowski – prezes Fundacji Centrum Cyfrowe.

Konferencja „The future is data. Przyszłość to dane” została zorganizowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Szczegółowe informacje znajdują się są na stronie thefutureisdata.pl, a materiał wideo z całego wydarzenia jest dostępny na profilu Otwarte Dane na Facebooku.

grafika_podsumowanie
Tytuł: grafika_podsumowanie

 


Zdjęcia: materiały promocyjne organizatora