Jedziemy na światowy zjazd Creative Commons

Już w najbliższy czwartek, w Lizbonie, rozpoczyna się trzydniowy zjazd Creative Commons. Co roku społeczność zrzeszona wokół otwartych licencji spotyka się w różnych częściach świata, żeby wymieniać się informacjami i myśleć o przyszłych projektach. Jest to też miejsce zadawania i szukania odpowiedzi na pytanie, gdzie jako ruch jesteśmy, jakie wyzwania stoją przed nami, co powinniśmy zmienić. Będziemy na bieżąco Was informować co się dzieje  w czasie zjazdu przez naszego Twittera.

Dlaczego jest to dla nas ważne wydarzenie? Bo otwartość ma dla nas charakter międzynarodowy – wierzymy, że internet może być dobrem wspólnym, a kultura, nauka i edukacja powinny być dostępne dla każdego. Dlatego też jesteśmy częścią Creative Commons – ruchu, który już drugą dekadę wspiera wolną kulturę, działa na rzecz reformy prawa autorskiego i promuje powszechny dostęp do badań i edukacji. A zjazd to dla nas okazja do zaprezentowania działań, uczenia się od innych, spotkania ludzi, z którymi na co dzień współpracujemy na odległość.

cc-tiles-cropped-3-1024x351
Tytuł: cc-tiles-cropped-3-1024x351
ccby
Autor: Creative Commons
Jak co roku staramy się aktywnie współtworzyć zjazd, prowadząc sesje na ważne dla nas tematy. W tym roku będą to:
  • Open Education Co-creation project (SpołEd) - na sesji zaprezentujemy metodologię współtworzenia otwartych zasobów edukacyjnych, z której korzystamy w ramach naszego programu SpołEd - bo wierzymy, że jest ona do zastosowania bez względu na szerokość geograficzną.
  • From openness to digital transformation in GLAMs: the impact of open content - celem sesji jest przedstawienie i omówienie w jaki sposób w różnych kontekstach geograficznych i kulturowych otwartość jest wprowadzana i wdrażana w instytucjach GLAM oraz w jaki sposób zmienia je i ich praktyki. W trakcie sesji zostaną porównane doświadczenia polskie i … kolumbijskie.
  • Establishing a Global OpenEd Coaching Network - celem sesji jest ewaluacja pomysłu stworzenia Global OpenEd Coaching Network, która miałaby pomóc rządom, instytucjom i organizacjom edukacyjnym we wdrażaniu polityk i praktyk otwartej edukacji z zastosowaniem metody coachingowej. Sieć coachingowa może zapewniać wsparcie polityczne, łączyć rządy i instytucje z lokalnymi ekspertami ds. otwartej edukacji, zbierać i dzielić się zasobami i najlepszymi praktykami oraz pielęgnować globalną społeczność zaangażowaną w aktywne wspieranie otwartej edukacji.
  • Internet is for the people - na bazie doświadczenia naszej kampanii “Internet jest dla ludzi” chcemy porozmawiać z uczestnikami zjazdu, jakiego internetu potrzebujemy, żeby jak najlepiej odpowiadał on na nasze potrzeby społeczno-kulturalne. Nie chcemy się skupiać na apokaliptycznych scenariuszach, ale rozmawiać o pozytywnych wizjach.
  • Platforms and commons - how to foster access to knowledge and openness? - współcześnie wiele aspektów życia społeczengo uległo platformizacji - od medycyny po rynek pracy. Fundamentalnym jest pytanie, jak w świecie zdominowanym przez platformy dbać o otwartość i prawa użytkowników i czy Creative Commons może być ku temu skutecznym narzędziem.