Otwarty rząd – linki – 3.02.2011

Jak co tydzień poniżej zamieszczamy parę aktualnych linków związanych z otwartym rządem.

  • Z końcem stycznia zakończono konkurs Apps for Development, do którego zgłaszać można było aplikacje wykorzystujące dane Banku Światowego. Na konkurs napłynęło 107 zgłoszeń, w tym wiele z krajów rozwijających się. W lutym trwa etap głosowania na aplikacje – swoje zdanie wyrazić można tu.
  • Niedawno prezydent Obama wygłosił przemówienie „State of the Union”. Jak na swoim blogu pisze Andrea di Maio, pojawiło się w nim wiele pomysłów na wykorzystanie ICT dla rozwoju Stanów. Warto zobaczyć strony Białego Domu poświęcone temu wydarzeniu – znajduje się tam znacznie więcej, niż same nagrania wideo: komentarze, dodatkowe informacje, aplikacja na urządzenia przenośne, itp.
  • Ciekawy wpis o tym, na ile publikowane otwarcie dane przydatne są dla obywateli. Autor stwierdza, że potrzeba „psychologów danych”, którzy analizowaliby użyteczność poszczególnych zbiorów i wygodę obsługi katalogów.
  • Pozostając w temacie otwartych danych – na blogu Open Knowledge Foundation pojawiły się dwa ciekawe wpisy rozpatrujące możliwe konsekwencje otwierania zasobów. Pierwszy opisuje scenariusze, drugi pokazuje, jak ich uniknąć.
  • Jeden z dziennikarzy zajmujących się otwartym rządem opublikował na swoim blogu post, w którym opisuje co jego zdaniem nazwać można „open government”, a czego nie. Będący odpowiedzią na wpis na innym blogu, odbił się szerokim echem wśród osób zainteresowanych tematem. Polemikę można znaleźć m.in. tu i tu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Komentarz zostanie dodany po zatwierdzeniu przez administratora