Jak przygotować się do digitalizacji i udostępniania kolekcji w sieci? | Spotkanie online

W tegoroczny Dzień Domeny Publicznej porozmawiamy o najlepszych praktykach prowadzenia projektów związanych z digitalizacją i udostępnianiem cyfrowych kolekcji.

DDP 2023 grafika
Tytuł: DDP 2023 grafika

W 2023 roku rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Nowa perspektywa finansowa to dla instytucji kultury szansa na rozpoczęcie projektów cyfrowych, dlatego w tym roku Dzień Domeny Publicznej chcemy poświęcić rozmowie o najlepszych praktykach prowadzenia projektów związanych z digitalizacją i udostępnianiem cyfrowych kolekcji.

 

Kiedy? Wtorek, 31 stycznia, 11:00 – 12:15

Gdzie? Online via Zoom

Rejestracja: bit.ly/3WmyFIx 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny 

Prelegenci i prelegentki

Aleksandra Janus – dyrektorka Fundacji Centrum Cyfrowe, kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury

Agata Krawczyk – radca ministra, koordynatorka Zespołu Kultury Cyfrowej w MKiDN

Marcin Werla – Director of Digital Content and Engagement w Katarskiej Bibliotece Narodowej

Dorota Orzeszek – specjalistka ds. dostępności cyfrowej, projektantka i badaczka user experience (UX)

Rozmowę poprowadzi Natalia Cetera – project managerka w obszarze nowych technologii w kulturze, Fundacja Centrum Cyfrowe

O czym będziemy rozmawiać?

Domena publiczna to zasób, z którego wszyscy możemy czerpać niemal bez żadnych ograniczeń. Jednak bez digitalizacji i powszechnego dostępu do cyfrowego dziedzictwa kultury i sztuki możliwości twórczego wykorzystania domeny publicznej nie mogą być w pełni realizowane. Dyskusję oprzemy na przykładach prawdziwych wyzwań, przed którymi stanęli nasi rozmówcy i rozmówczynie, by pokazać Wam na co uważać i jak radzić sobie z wyzwaniami pojawiającymi się na różnych etapach projektu.

Digitalizacji, udostępnianiu i tworzeniu narzędzi cyfrowych przyjrzymy się od strony strategii, źródeł finansowania, prawa autorskiego, technologii, organizacji pracy zespołu i zagadnień kulturowo-etycznych.

  • Od czego zacząć i czemu najlepiej od badań i opracowania strategii?
  • Jakie pytanie zadać sobie jeszcze przed napisaniem wniosku o dofinansowanie?
  • Dlaczego projekty prowadzone w partnerstwie mają większą szansę na sukces?
  • Na co uważać i jak przygotować się na perturbacje w projekcie?

Jak zaplanować projekt cyfrowy – poradnik dla instytucji kultury

Wyjściem do dyskusji będzie poradnik “Jak przygotować się do digitalizacji i udostępniania kolekcji w sieci?” przygotowany przez Centrum Cyfrowe na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Znajdziecie w nim praktyczne wskazówki i porady, omawiające etapy projektu digitalizacyjnego, od strategii i planowania przedsięwzięć digitalizacyjnych, poprzez zarządzanie projektem, a następnie szczegóły dotyczące samego procesu digitalizacji (w tym także korekcji cyfrowej zbiorów audiowizualnych), aż po udostępnianie i tworzenie narzędzi cyfrowych.