Kserokopia #17 – przegląd linków o prawie autorskim (5 – 11 sierpnia)
Reforma prawa autorskiego została przyjęta przez Senat i znów trafia pod obrady Sejmu – oto news tygodnia. Poza tym, w tym wydaniu Kserokopii piszemy m.in. o problemie korzystania z utworów osieroconych, szkodliwości prawa autorskiego dla polskiego systemu edukacji oraz o debacie, jaką zapoczątkował nasz raport poświęcony danym finansowym organizacji zbiorowego zarządzania.
Reforma prawa autorskiego przegłosowana w Senacie – teraz trafi znów do Sejmu
Projekt nowelizacji prawa autorskiego, wraz z 21 senatorskimi poprawkami, został przegłosowany przez Senat 7 sierpnia 2015 r. Poprawki mają charakter głównie redakcyjny. Wśród nich znalazło się “doprecyzowanie” przepisu o dozwolonym użytku edukacyjnym (punkt 1. uchwały Senatu). Obecnie projekt ustawy trafi ponownie pod obrady Sejmu. O argumentach przeciwko rozszerzeniu dozwolonego użytku edukacyjnego, jakie padły w Senacie, pisze Koalicja Otwartej Edukacji. O zasadniczych elementach nowelizacji oraz przebiegu głosowania w Senacie pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Resort kultury zapowiada nową procedurę korzystania z utworów osieroconych
Wspomniana nowelizacja implementuje m.in. unijną dyrektywę dot. utworów osieroconych, czyli tych, których twórcy są niezidentyfikowani. Nowelizacja tworzy procedurę “starannych poszukiwań”, która daje instytucjom kultury możliwość korzystania z tych utworów bez zgody twórcy. Jak przekonuje przedstawiciel MKiDN, Karol Kościński, procedurę można uprościć zastępując “staranne poszukiwania” zbiorowym licencjonowaniem. Umożliwiłoby to szybki dostęp do utworów szerszemu kręgowi podmiotów, jednakże za cenę wnoszenia opłat licencyjnych na rzecz OZZ (o czym Karol Kościński już nie wspomina).
Dzisiejsze prawo autorskie szkodzi edukacji
Nigdzie indziej nie pojawia się tyle wątpliwości co do stosowania prawa, jak w prawie autorskim, a zwłaszcza w obszarze edukacji. O tym, dlaczego obecne prawo autorskie jest niedostosowane do wymagań współczesnego świata i w jaki sposób tworzy okazje do nadużyć, niszczących potencjał polskiej edukacji, pisze na łamach Rzeczypospolitej ekspertka Centrum Cyfrowego, Katarzyna Rybicka (tekst wcześniej opublikowany na stronie Centrum Cyfrowego).
“ZAiKS chomikuje pieniądze twórców”: echa po raporcie Centrum Cyfrowego
W weekendowym (7-9 sierpnia) wydaniu Dziennika Gazety Prawnej, na pierwszej stronie działu prawnego, pojawił się tekst Patryka Słowika “ZAiKS chomikuje pieniądze twórców”. Tak w skrócie autor tekstu przedstawia wnioski z raportu Centrum Cyfrowego, zwracającego uwagę na problem m.in. nieprzejrzystych zasad redystrybucji inkasa na rzecz twórców przez polskie OZZ. O podstawowej funkcji raportu – otwarcia debaty na ten temat – oraz problemie transparentności funkcjonowania OZZ piszą na stronie Centrum Cyfrowego Anna Mazgal i Jan Strycharz. Polecamy również dzisiejszą dyskusję na temat raportu z udziałem Anny Mazgal oraz Marka Hojdy (ZAiKS) w radiu TOK FM.
Dozwolony użytek prywatny osłabiony przez brytyjskich sędziów
Brytyjski High Court, w wyroku apelacyjnym, utrzymał w mocy orzeczenie znoszące legalność kopiowania utworów na użytek prywatny, pisze portal TorrentFreak. Postanowienie w praktyce uderza najsilniej w miliony (dziesiątki milionów) użytkowników, którzy co dzień robią min. backupy swoich dysków (co nieuchronnie pociąga za sobą czynność kopiowania), czyniąc ich tym samym przestępcami. Ucierpi także firma Apple, która w aplikacji iTunes oferuje m.in. usługę rippowania płyt do formatu MP3.