Kserokopia #3: Przegląd linków o prawie autorskim (15-22 marca 2015)
W Centrum Cyfrowym od kilku lat prowadzimy prace związane z reformą praw autorskiego w Polsce i na świecie. W związku z tym monitorujemy na bieżąco procesy legislacyjne, obserwujemy działania instytucji europejskich, ministerstw, sądów i trybunałów, śledzimy doniesienia prasowe. Zapraszamy do lektury „Kserokopii” – cotygodniowego przeglądu linków opracowywanego na ich podstawie.
„Kserokopie” możecie śledzić na naszym blogu oraz profilu na Facebooku i Twitterze. Są też dostępne jako newsletter, zapraszamy do zapisywania się tutaj.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o prawie autorskim
Rewolucji jednak na razie nie będzie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w grudniu ubiegłego roku podzieliło reformę prawa autorskiego na dwa osobno procedowane projekty ustaw. Pierwszy z nich, przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Radę Ministrów dotyczy jedynie wydłużenia czasu ochrony praw pokrewnych do artystycznych wykonań i fonogramów z 50 do 70 lat oraz kilku innych mniejszych związanych z tym zmian (UC123). Na regulacje w zakresie dozwolonego użytku czy utworów osieroconych będziemy musieli jeszcze poczekać.
Apel ministrów o niższy VAT na e-booki
Polska, Francja, Niemcy i Włochy w liście otwartym zwróciły się do Komisji Europejskiej o niezwłoczne zmiany w prawie europejskim umożliwiające stosowanie obniżonych stawek VAT “do wszystkich książek, niezależnie od tego czy są one drukowane czy cyfrowe”. Czy apel odniesie swój skutek? Może nie być to takie proste bez zmiany dyrektywy VAT. 5 marca Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że stosowanie obniżonych stawek VAT na e-booki przez Francję i Luksemburg jest niezgodne z prawem UE.
Zdjęcia kosmosu do swobodnego użytku
Amerykańska firma SpaceX, która świadczy usługi dla NASA udostępniła zdjęcia z kosmosu na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 2.0. W weekend Elon Musk, założyciel firmy SpaceX ogłosił, że początkowe ograniczenia dotyczące możliwości ich komercyjnego wykorzystywania zostały zniesione. SpaceX to prywatna firma, która umożliwia każdemu dostęp, możliwość remiksowania i komercyjnego ponad 100 świetnej jakości zdjęć z operacji kosmicznych i nie tylko.
Utwory pracowników instytucji kultury nie będą ponownie wykorzystywane
Niestety patrząc na nasze polskie podwórko nie mamy się czym pochwalić w kwestii możliwości wykorzystywania cyfrowych treści. I nie chodzi tu o dostęp do zasobów prywatnych firm, a o utwory tworzone za pieniądze publiczne m.in. przez pracowników instytucji kultury. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przesądziło, że utwory do których prawa autorskie mają instytucje kultury nie będą udostępniane do ponownego wykorzystywania na podstawie nowej ustawy. Nie pomogły zalecenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych (oraz Komisji Europejskiej), które wskazują, że możliwość ponownego wykorzystywania fotografii, skanów, opisów muzealiów i kolekcji w pełniejszy sposób realizowałoby cele wdrażanej dyrektywy. Jak wskazuje MSZ większa możliwość wykorzystywania publicznego dorobku kulturowego mogłaby pozwolić przedsiębiorstwom unijnym na przyczynienie się w bardziej znaczącym stopniu do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy.
Ruszyła kampania Save the Link
Linki to podstawa działania sieci www, która umożliwia rozprzestrzenianie się informacji. W wielu krajach, również w Polsce coraz częściej obserwujemy próby jego ograniczenia. Dlatego kanadyjska organizacja Open Media ruszyła z kampanią Save the Link, która sprzeciwia się wszelkim działaniom mającym na celu cenzurowanie możliwości linkowania do treści lub penalizowania usług wykorzystujących hiperlinki. Każdy może przyłączyć się do akcji (Centrum Cyfrowe już to zrobiło) i ocalić prawo do linkowania.