Naprawmy prawo autorskie dla edukacji. Zróbmy to razem. Zróbmy to teraz!
Czy każdy nauczyciel w Europie może na lekcji pokazywać filmy z YouTube? Albo skserować całą książkÄ™ swoim uczniom? Dzielić zdjÄ™ciami znalezionymi w sieci? Odpowiedź brzmi – nie, nie każdy i nie wszÄ™dzie.
Zasady dotyczące tego, co wolno, a czego nie wolno edukatorom są w krajach Unii Europejskiej bardzo zróżnicowane. Często nie nadążają za szybko zmieniającą się rzeczywistością, a szczególnie rozwojem nowych technologii. A tak być oczywiście nie powinno.
Dlatego w ramach stowarzyszenia Communia, którego jesteśmy członkiem,  przygotowaliśmy ogólnoeuropejską kampanię informacyjną. Jej cel jest jasny: poprawienie prawa tak, aby umożliwiało dobrej jakości edukację w całej Europie. Chcemy naprawić prawo autorskie dla edukacji. Okazją do tego jest trwająca właśnie w Brukseli reforma europejskiego prawa autorskiego.
Chcemy to zrobić razem z Wami – edukatorami z krajów UE.  I chcemy to zrobić teraz. Aby dowiedzieć siÄ™ wiÄ™cej, odwiedź witrynÄ™ naszej kampanii. I podpisz siÄ™ pod naszÄ… petycjÄ….
O co chodzi w kampanii
W ramach kampanii uruchomiliśmy stronę internetową w kilku wersjach językowych, w tym polskiej. Poprzez stronę zbieramy petycje od nauczycieli, pedagogów i wszystkich osób, którym bliski jest temat edukacji. Podpisanie petycji zajmuje chwilę, ale efekt może być istotny: dobre prawo dla edukacji. Chcemy, aby wszyscy edukatorzy mogli swobodnie prowadzić swoje działania, korzystać z nowych technologii, dzielić się wiedzą, zasobami bez obawy o konsekwencje prawne. Kampania potrwa do połowy maja, następnie jej wyniki przedstawimy w Parlamencie Europejskim.
Dlaczego prawo autorskie jest ważne dla edukacji?
Prawo autorskie pozwala twórcom decydować, gdzie i kiedy jego twórczość jest publikowana, wykorzystywana lub rozpowszechniana. Prawo autorskie definiuje też zakres swobodnego korzystania dla celów edukacyjnych.. Przepisy prawa autorskiego definiują jak nauczyciel może używać, dzielić się lub remiksować materiały wykonane przez kogoś innego.
Dozwolony użytek, okreÅ›lajÄ…cy zakres swobody, jest różny w poszczególnych krajach. W Polsce stosunkowo szeroki, w niektórych krajach – niemal nieobecny. Kraje europejskie w różny sposób wdrożyÅ‚y bowiem obowiÄ…zujÄ…ce prawodawstwo UE, dotyczÄ…ce praw autorskich. To sprawia, że ​​bardzo trudno jasno okreÅ›lić co, gdzie i w jakim zakresie jest dozwolone, szczególnie kiedy mowa o edukacji ponad granicami. Do tego swobody obowiÄ…zujÄ…ce w szkoÅ‚ach czÄ™sto nie dotyczÄ… edukatorów w innych instytucjach: bibliotekach, muzeach czy organizacjach pozarzÄ…dowych.
Chcemy to zmienić. Tak, aby edukatorzy mogli swobodnie uczyć w szkole i innych instytucjach. Bez żadnych konsekwencji.  Aby mogli bez ograniczeń korzystać z innowacji i możliwości jakie dają nowe technologie, a prawo autorskie nie było dla nich przeszkodą.
Dlaczego teraz?
Komisja Europejska przygotowaÅ‚a projekt zmian w prawie autorskim, który trafiÅ‚ do Parlamentu Europejskiego – to pierwsza tak kompleksowa inicjatywa  dotyczÄ…ca prawa autorskiego od ponad dekady. Niestety nie wszystkie zaproponowane zmiany sÄ… naszym zdaniem dla rozwoju edukacji dobre (z naszÄ… szczegółowÄ… ocenÄ… propozycji Komisji możecie zapoznać siÄ™ tutaj). Teraz jest moment, kiedy możemy wyrazić naszÄ… opiniÄ™ i sprawić, by niekorzystne dla edukacji propozycje zostaÅ‚y poprawione. JeÅ›li nie wykorzystamy tej szansy, zÅ‚e przepisy mogÄ… zostać przyjÄ™te i obowiÄ…zywać przez nastÄ™pnÄ… dekadÄ™ ze szkodÄ… dla rozwoju edukacji w caÅ‚ej Europie. Dlatego musimy dziaÅ‚ać teraz.
Dlaczego razem?
Nad propozycjÄ… Komisji Europejskiej bÄ™dzie gÅ‚osowaÅ‚ Parlament Europejski.  PosÅ‚owie zbierajÄ… opinie na temat zaproponowanych zmian i m.in. na ich podstawie podejmÄ… decyzjÄ™, jak zagÅ‚osujÄ…. JeÅ›li chcemy, by wziÄ™li nasze zdanie pod uwagÄ™, musimy sprawić, by nas usÅ‚yszeli, musimy dziaÅ‚ać razem. Dlatego tak ważne jest, by jak najwiÄ™cej osób podpisaÅ‚o petycjÄ™. PrzygotowaliÅ›my naszÄ… kampaniÄ™ w różnych wersjach jÄ™zykowych. Nadal uruchamiamy kolejne wersje – bo do inicjatywy włączajÄ… siÄ™ kolejne kraje. JeÅ›li chcemy dobrego prawa dla edukacji ponad granicami, to musimy dziaÅ‚ać razem, bo wtedy zostaniemy usÅ‚yszani. .
Co możesz zrobić?
Odwiedź witrynÄ™ kampanii, a jeÅ›li chcesz z nami naprawić prawo autorskie dla edukacji, podpisz petycjÄ™. NastÄ™pnie podziel siÄ™ informacjÄ… o kampanii z innymi – za poÅ›rednictwem poczty elektronicznej lub mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych.  Na stronie kampanii możesz znaleźć przykÅ‚adowe tweety, posty i zdjÄ™cia. Dołącz do nas!
Jeśli masz pytanie napisz do nas: ojurkowska@centrumcyfrowe.pl
Kampania to część projektu Copyright for Education finansowanego przez  Open Society Foundation.