OpenCon 2015 – w stronÄ™ otwartej wiedzy
Otwarty dostÄ™p, dane i edukacja – te trzy zagadnienia byÅ‚y kluczowe w dyskusjach, które toczyÅ‚y siÄ™ na konferencji OpenCon. Przez trzy dni (14-16 listopada) mÅ‚odzi naukowcy z caÅ‚ego Å›wiata mieli okazjÄ™ nie tylko przyjrzeć siÄ™ politykom otwartoÅ›ciowym wdrożonym przez kolejne instytucje, ciekawym otwartym projektom z różnych dziedzin, ale przede wszystkim wymienić siÄ™ wÅ‚asnymi doÅ›wiadczeniami i wyzwaniami, jakie napotykajÄ… na drodze do kreowania otwartej nauki.
Zagadnienia poruszane na konferencji obrazujÄ… ewolucjÄ™ ruchu otwartoÅ›ciowego – otwarty dostÄ™p jest tylko jednym z zagadnieÅ„, który jest równie ważny co otwarta infrastruktura, edukacja czy treÅ›ci. CaÅ‚ość dziaÅ‚aÅ„ ruchu otwartoÅ›ciowego traktuje otwartość jako narzÄ™dzie, które ma doprowadzić do otwartej wiedzy, z której każdy bÄ™dzie mógÅ‚ swobodnie korzystać. Dlatego też nic dziwnego że na konferencji spotkali siÄ™ przedstawiciele różnych dziedziÅ„, od biotechnologii po nauki humanistyczne. Â
Dla zespoÅ‚u Centrum Cyfrowego szczególnie ważne byÅ‚y zagadnienia zwiÄ…zane z otwartÄ… edukacjÄ… (zarówno z perspektywy projektów organizacji spoÅ‚ecznych, jak i polityk paÅ„stwowych) oraz eksploracjÄ… tekstu i danych (TDM). WÅ›ród innych inspirujÄ…cych inicjatyw warto zwrócić uwagÄ™ przede wszystkim na dziaÅ‚ania OOO Canada, PhD Starter Kit czy why open research. Na konferencji wystÄ…piÅ‚o też wiele osób, które od lat tworzÄ… otwartÄ… naukÄ™ –  historiÄ™ ruchu otwartoÅ›ciowego przypomniaÅ‚ nam Mike Eisen – biolog i aktywista na rzecz otwartoÅ›ci, a Jimmy Wales – jeden z zaÅ‚ożycieli Wikipedii – podzieliÅ‚ siÄ™ swojÄ… filozofiÄ… otwartoÅ›ci. GoÅ›ciem specjalnym wydarzenia byÅ‚a Julia Reda.
W Brukseli zaprezentowano niezwykle ciekawe projekty otwartościowe, jednak nadal widoczne były wyzwania dla ruchu. Co prawda już ponad 700 organizacji z całego świata opracowało i wdrożyło polityki dotyczące otwartego dostepu, nadal jednak w środowisku naukowym słyszalne są głosy o bezsensowności otwartości w nauce. Dlatego też warto myśleć o nowych narzędziach komunikacyjnych i przykładach, które mogę przekonać szczególnie przedstawicieli starszego pokolenia do wartości, jaką niesie ze sobą otwartości. Dużym wyzwaniem dla samej społeczności jest również budowanie narracji w pozytywny sposób, z podkreśleniem zalet jakie ma otwarty dostęp, bez skupiania się na wadach obecnie funkcjonującego systemu.
Centrum Cyfrowe byÅ‚o aktywnie zaangażowane merytorycznie w  konferecjÄ™ – Alek Tarkowski współprowadziÅ‚ dwie sesje w trakcie konferencji: pierwszÄ… poÅ›wiÄ™conÄ… dziaÅ‚aniom na rzecz otwartoÅ›ci i drugÄ… na temat barier i możliwoÅ›ci w zakresie współpracy na rzecz otwartej wiedzy. DziÄ™ki tym sesjom uczestnicy konferencji lepiej zrozumieli specyfikÄ™ dziaÅ‚aÅ„ rzeczniczych i znaleźli odpowiedź na pytanie, jak mÅ‚odzi naukowcy mogÄ… angażować siÄ™ w tworzenie polityk otwartoÅ›ciowych.
Konferencja OpenCon jest dowodem na to, że o otwartoÅ›ci trzeba myÅ›leć globalnie – otwarta nauka stanie siÄ™ rzeczywistoÅ›ciÄ… tylko w przypadku zaangażowania ludzi na różnych szczeblach rozwoju kariery naukowej, którzy realizujÄ… swoje projekty zarówno lokalnie jak i miÄ™dzynarodowo.
Dodaj komentarz