"Otwarte Zabytki – zlot ekspertów" – podsumowanie
Pod koniec czerwca gościliśmy u siebie otwarotzabytkowych ekspertów. Odwiedziła nas grupa działaczy i działaczek, pracowników bibliotek i instytucji edukacyjnych, którzy zaangażowali w Otwarte Zabytki swoje lokalne społeczności.
Podczas „zlotu” dyskutowaliÅ›my o tym, jak uÅ‚atwić nauczycielom, bibliotekarzom czy animatorom kultury włączenie siÄ™ w projekt. ZastanawialiÅ›my siÄ™, jakie materiaÅ‚y sÄ… niezbÄ™dne do tego, by Otwarte Zabytki mogÅ‚y silniej zaistnieć np. w szkoÅ‚ach. I jak zachÄ™cać osoby w różnym wieku do angażowania siÄ™ w tworzenie obywatelskiego katalogu zabytków. Z rozmowy wynikÅ‚o, że na pewno potrzebne sÄ… materiaÅ‚y instruktażowe, scenariusze lekcji i warsztatów, przewodnik „krok po korku” po serwisie czy materiaÅ‚y promocyjne. PrzydadzÄ… siÄ™ też trenerzy, którzy bÄ™dÄ… mogli przeszkolić lokalnych aktywistów i wolontariuszy.
Uczestnicy zaproponowali znalezienie „lokalnych koordynatorów” prac nad katalogiem zabytków, którzy bÄ™dÄ… merytorycznie nadzorować uzupeÅ‚nianie profili zabytków w swoich regionach. PojawiÅ‚o siÄ™ też sporo pomysłów dotyczÄ…cych samego serwisu otwartezabytki.pl. Istotne okazuje siÄ™ wprowadzenie elementów grywalizacji, możliwość pokazania najbardziej aktywnych użytkowników czy najpeÅ‚niej opisanych miejscowoÅ›ci i gmin.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i dwa dni wytężonej pracy! Część pomysłów i propozycji na pewno uda nam się wdrożyć już w tym roku. Pozostałe uwzględnimy, planując kolejne działania.
Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.