Otwarty rząd – linki – 10.02.2011
Jak co tydzień poniżej zamieszczamy parę aktualnych linków związanych z otwartym rządem:
- W ostatnich latach wiele instytucji publicznych na całym świecie zaczęło korzystać z mediów społecznościowych. Obecność w tego rodzaju serwisach uważana jest za jeden z elementów otwierania instytucji publicznych. Temu tematowi poświęcił niedawno dwa wpisy Andrea Di Maio: tu i tu.
- Komisja Europejska zaproponowała zmiany w regulacjach dotyczących dostępu do informacji, co spotkało się z głosami krytycznymi. Sprawę opisuje na swoich stronach organizacja Access Info Europe.
- Open Knowledge Foundation uruchomiła nową aplikację, która pokazuje dane dotyczące energii w Europie. Znaleźć ją można pod tym adresem. Tu z kolei wpis z bloga fundacji opisujący narzędzie.
- GruziÅ„skie Transparency International opublikowaÅ‚o wyznaczniki otwartoÅ›ci danych – 10 reguÅ‚ stanowi listÄ™, która jak na razie wydaje siÄ™ być najbardziej kompletnym opisem open data. Do przeczytania tu.
- Jednym z często używanych w debacie o otwartym rządzie słów-kluczy jest partycypacja (participation). Okazuje się, że trudno precyzyjnie ją zdefiniować i odróżnić np. od współpracy (collaboration). Ciekawy wpis na ten temat znaleźć można tu.
- W pierwszych dniach lutego odbyÅ‚a siÄ™ w Kalifornii konferencja Strata: Making Data Work. Obszerne podsumowania wÄ…tków zwiÄ…zanych z wizualizacjÄ… danych znaleźć można na blogu infosthetics. Warto choćby przejrzeć, bo niektóre wizualizacje robiÄ… wrażenie. OdnoÅ›niki: dzieÅ„ 1; dzieÅ„ 2 – cz.1, cz.2, cz.3; dzieÅ„ 3; notatki z rozmów.
- Przy okazji konferencji Alex Howard przeprowadził krótki wywiad na temat implementacji modelu otwartego rządu w Australii z Nicholasem Gruenem, który przewodniczył grupie Government 2.0 Taskforce. Wywiad można obejrzeć w tym wpisie.
- Na koniec bardziej luźne przywołanie Australii. O głosowaniu na nową nazwę dla instytucji zajmującej się śmieciami w mieście Austin pisze blog eGov AU. W tym wypadku odwołanie się do opinii internautów nie przyniosło zapewne zamierzonych efektów. Osobiście jestem za Ministry of Filth.
Data
11 lut 2011PowiÄ…zane obszary
PowiÄ…zane projekty
Komentarz zostanie dodany po zatwierdzeniu przez administratora
Dodaj komentarz