Otwarty rząd – linki – 18.03.2011
Nowości w temacie otwartego rządu – zaczynając od Europy:
- W Hiszpanii organizacjom pozarządowym zrzeszonym w ramach Coalición Pro Acceso udało się, m.in. po kampanii prowadzonej na Twitterze, skłonić rząd do dyskusji na temat dostępu do informacji. Efektem spotkania była deklaracja, że w ciągu miesiąca podjęta zostanie decyzja, czy rząd skieruje do parlamentu ustawę dotyczącą przejrzystości w działaniach administracji. Koalicja sformułowała 9 postulatów, które powinny być podstawami przyszłej legislacji. Więcej o temacie można przeczytać na stronach Access Info.
- Ukazał się nowy European Journal of ePractice, w całości poświęcony tematyce otwartego rządu. Powstał też pierwszy newsletter traktujący o inicjatywach otwartego rządu w krajach frankofońskich.
- W Holandii w Rotterdamie rozwija się społeczność zainteresowana otwartymi danymi. Z kolei Enschede nazwało się „Miastem otwartych danych”, wraz z decyzją lokalnej administracji o udostępnieniu miejskich zasobów, a w Amsterdamie w ostatni weekend odbył się doroczny hackfest „Hack de Overheid”.
- Trwa Sunshine Week, wydarzenie poświęcone promocji przejrzystości i otwartości w USA. Na tę okazję Biały Dom zmodyfikował swoją stronę internetową, oraz uruchomił portal poświęcony ustawie o dostępie do informacji. Warto przeczytać komentarz na stronach Electronic Frontier Foundation oraz na Wired.
- Na Government in The Lab pojawił się bardzo ciekawy wywiad z Fadi Salemem z Dubai School of Government na temat roli government 2.0 na Bliskim Wschodzie.
I kilka innych ciekawych linków:
- Fundacja Forda opublikowała nagrania z konferencji „Wired for Change”.
- Yochai Benkler, autor książki „Bogactwo sieci” (o której przeczytać można na blogu Edwina Bendyka) broni WikiLeaks.
- Publicysta Guardiana pisze, że nie ma już różnicy pomiędzy byciem online i offline.