Podsumowanie 2010

Idea otwartego rządu jest w Polsce nowa. Na świecie inicjatywy wdrażania tego modelu zaczęto jednak podejmować przed kilkoma laty, a z roku na rok o open government coraz więcej się mówi i pisze. W przedsięwzięcia i działania obfitował szczególnie rok 2010.
Wiele portali i blogów zajmujących się tematem opublikowało podsumowania minionego roku. Poniżej zamieszczamy krótkie ich zestawienie.
Szerokie zestawienie wątków z całego świata przygotował Alex Howard, zajmujący się tematem government 2.0 publicysta O’Reilly Media. Wpis znaleźć można pod tym adresem. Przeczytamy w nim o rozwoju inicjatyw open government i open data w różnych krajach, wdrażaniu narzędzi opratych o open source i cloud computing, aplikacjach oraz platformach dzięki którym obywatele na nowy sposób włączać się moga w życie publiczne.
W inicjatywy otwierania administracji chętnie włączają się sami urzędnicy. Doskonale pokazuje to skierowany szczególnie do osób pracujących w różnych instytucjach w USA portal GovLoop, nazywany “Facebookiem dla rządu”. Pod tym adresem opublikowano listę “Best of 2010”, na której zamieszczono zestawienia podcastów, wpisów na blogach, video, oraz innych przykładów wykorzystania mediów społecznościowych przez władze publiczne.
Rolę inicjatywy urzędników we wprowadzaniu modelu otwartego rządu podkresla w swoim podsumowaniu 2010 roku Andrea DiMaio, analityk pracujący dla Gartner Research. Wskazuje też, że proces otwierania administracji publicznej nie dotyczy tylko rządu centralnego, ale jest istotny na lokalnym, np. miejskim, poziomie.
Rok 2010 to także rok, w kórym powstało Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. Rozpoczęliśmy działalność w październiku i w ciągu kilku minionych miesięcy podjęliśmy prace nad projektem “Otwarty rząd w Polsce”, finansowanym z grantu Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe. W jego ramach pracujemy nad dokumentem stanowiącym „mapę drogową” wprowadzenia modelu otwartego rządzenia w Polsce, a także tworzymy „laboratorium”, w którym rozwijane są praktyczne narzędzia i aplikacje wdrażające idee tego modelu. Pierwszym dużym projektem laboratorium jest narzędzie do publikacji i wizualizacji danych budżetu państwa. W grudniu w naszej nowootwartej siedzibie odbył się także hackaton „otwarte dane publiczne”, czyli otwarte warsztaty dla osób zainteresowanych pracą z danymi publicznymi.
Wszystkim wspierającym nas osobom bardzo dziękujemy i zapraszamy do śledzenia naszych stron w tym, 2011, roku!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Komentarz zostanie dodany po zatwierdzeniu przez administratora