Polska powinna przystąpić do Open Government Partnership
W ostatnich dniach Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej i Piotr Waglowski zaapelowali do rządu o przystąpienie Polski do Open Government Partnership (Partnerstwa na Rzecz Otwartego Rządu). Centrum Cyfrowe oczywiście przyłącza się do tego apelu (przystąpienie Polski do OGP postulowaliśmy już 6 lutego, w stanowisku opublikowanym w trakcie debaty na temat ACTA w KPRM).
Open Government Partnership (o którym pisaliÅ›my kilkakrotnie na naszym blogu) to inicjatywa zainaugurowana 20 wrzeÅ›nia 2011 roku, dziÄ™ki współpracy rzÄ…dów Brazylii, Indonezji, Meksyku, Norwegii, Filipin, RPA, Wielkiej Brytanii i USA. Jej celem jest miÄ™dzy innymi zwiÄ™kszanie przejrzystoÅ›ci, walka z korupcjÄ…, wzmacnianie pozycji obywateli i wdrażanie nowoczesnych technologii w celu poprawy jakoÅ›ci pracy administracji. W przyjÄ™tej we wrzeÅ›niu deklaracji przeczytać można miÄ™dzy innymi, że paÅ„stwa uczestniczÄ…ce w Partnerstwie przestrzegajÄ… „zasady otwartoÅ›ci w kontaktach z obywatelami, tak aby Å›wiadczone usÅ‚ugi byÅ‚y jak najlepsze, przy optymalnym wykorzystaniu zasobów publicznych, zastosowaniu innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ i zapewnieniu bezpieczeÅ„stwa wspólnotom. PostÄ™pujemy wedÅ‚ug zasad przejrzystoÅ›ci i otwartoÅ›ci rzÄ…du(…)”. DeklarujÄ… „zwiÄ™kszenie dostÄ™pu do informacji na temat dziaÅ‚aÅ„ rzÄ…dowych (…), wsparcie uczestnictwa w życiu spoÅ‚ecznym (…), wdrażanie najwyższych standardów rzetelnoÅ›ci zawodowej w caÅ‚ej administracji” (tÅ‚umaczenie polskie przygotowane przez PC DIP). Obecnie w inicjatywie uczestniczy 51 paÅ„stw.
Naszym zdaniem istotna jest przede wszystkim nie tyle formalna przynależność Polski do OGP, ale fakt iż wiąże siÄ™ z niÄ… przyjÄ™cie zobowiÄ…zaÅ„ dziaÅ‚ania na rzecz otwartoÅ›ci, wraz z harmonogramem ich realizacji. Jakiego rodzaju dziaÅ‚ania powinny być podjÄ™te przez polski rzÄ…d opisaliÅ›my w naszym raporcie „Mapa drogowa otwartego rzÄ…du w Polsce”. Wymieniamy tam 21 rekomendacji, które dotyczÄ… m.in. sposobu udostÄ™pniania publicznych zasobów informacyjnych czy demokratyzacji procesów decyzyjnych.