Polski rząd podpisze ACTA w przyszłym tygodniu
Wczoraj na spotkaniu grupy „Dialog” (organizacje spoÅ‚eczne, izby gospodarcze i internauci) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele rzÄ…du wreszcie poinformowali o planach zwiÄ…zanych z, wywoÅ‚ujÄ…cym wiele kontrowersji, porozumieniem ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Polski rzÄ…d ma podpisać dokument 26. stycznia.
Jak informuje strona Ministerstwa Gospodarki, „ACTA to umowa miÄ™dzynarodowa, której celem jest lepsze egzekwowanie praw wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej (…). Zapobiega głównie naruszeniom wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej, bez wzglÄ™du na rozmiar prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, w szczególnoÅ›ci w sektorach takich jak rolnictwo, przemysÅ‚, sztuka, kultura i nauka.”
Jednakże zarówno treść, jak i sposób prac nad ustawÄ… (podczas negocjacji opinia publiczna nie byÅ‚a informowana o ustaleniach) wzbudziÅ‚ szereg protestów organizacji pozarzÄ…dowych. Grupa organizacji (w tym Centrum Cyfrowe) wystosowaÅ‚a (jeszcze przed wspomnianym spotkaniem grupy „Dialog”) w tej sprawie apel do premiera Donalda Tuska. Zwraca siÄ™ w nim uwagÄ™ na fakt, iż „ACTA stwarza poważne ryzyko naruszenia praw podstawowych – prawa do prywatnoÅ›ci i wolnoÅ›ci sÅ‚owa”. PrzyjÄ™cie ustawy może prowadzić do blokowania legalnych treÅ›ci dostÄ™pnych w internecie, ponieważ w ramach „Å›rodków zabezpieczajÄ…cych” przewiduje odcinanie użytkowników od konkretnych usÅ‚ug telekomunikacyjnych. Dopuszcza też monitorowanie i rejestrowanie dziaÅ‚aÅ„ podejmowanych w sieci przez użytkowników,  nawet w wypadku braku uzasadnionych podejrzeÅ„ o niezgodność ich zachowaÅ„ z prawem.
Po spotkaniu grupy „Dialog” minister MichaÅ‚ Boni zwróciÅ‚ siÄ™ do premiera z proÅ›bÄ… o ponownÄ… dyskusjÄ™ ws. ACTA.