Prawdziwa wielkość Afryki
Infografika to nie tylko dobrze zaprojektowane plakaty i wizualizacje. Przede wszystkim jest to narzędzie zmiany społecznej, którego najwieksza moc tkwi w bezpośredniości komunikacji z odbiorcą. Dobrze zaprojektowany komunikat wizualny jest w stanie poruszyć najtrudniejsze choćby zagadnienia kierując naszą uwagę w stronę spraw istotnych, choć często marginalizowanych.
Pomimo tego, że Kai Krassue nie zajmuje siÄ™ zawodowo wizualizacjÄ… danych, jego plakat „True Size of Africa” zdecydowanie zasÅ‚uguje na miejsce na liÅ›cie najciekawszych wizualizacji roku 2010. Prosta, pomysÅ‚owa wizualizacja uderza każdego odbiorcÄ™ przedstawionymi faktami. Bez koniecznoÅ›ci czytania dodatkowych opisów, bez koniecznoÅ›ci posiadania wczeÅ›niejszej wiedzy na temat geografii Afryki, niemal momentalnie orientujemy siÄ™, jakiego rodzaju informacjÄ™ przekazuje nam plakat. I coÅ› siÄ™ zmienia.
PracujÄ…c ze swoimi studentami Krausse zorientowaÅ‚ siÄ™, że mówienie o Afryce zostaÅ‚o zamkniÄ™te w prostym nic nie znaczÄ…cym szeÅ›cioliterowym haÅ›le „Afryka”. Nic w tym zaskakujÄ…cego – jest to klasyczny mechanizm dobrze opisany przez autorów z krÄ™gu krytyki postkolonialnej. Wystarczy zadbać o odpowiedni poziom abstrakcji, by trudne do przyjÄ™cia szczegóły nie wywoÅ‚aÅ‚y kolejnej fali wyrzutów sumienia Zachodu. Pomoc humanitarna zostaÅ‚a zatem wysÅ‚ana do Afryki, w Afryce walczy siÄ™ z HIV i AIDS, Afryka siÄ™ digitalizuje itp. OczywiÅ›cie wszyscy wiemy, że Afryka to de facto spory kontynent i ciężko go tak Å‚atwo ujednolicić, ale jak duża ta Afryka i jak urozmaicona – z tym już gorzej.
Plakat „True Size of Africa” jest trudny do wyparcia. Kiedy nastÄ™pnym razem powiemy „Afryka”, trudno bÄ™dzie zapomnieć, że Afryka, czyli równoważność Chin, USA, Indii, wiÄ™kszoÅ›ci Europy… I choć jednym z zarzutów jest to, że plakat zestawia powierzchniÄ™, a nie liczbÄ™ ludnoÅ›ci, to nie ma to chyba wiÄ™kszego znaczenia. Celem Krausse jest podminowanie naszych codziennych praktyk dyskursywnych zwiÄ…zanych z Czarnym LÄ…dem, a nie wyczerpujÄ…ca analiza wielkoÅ›ci tego kontynentu. A to udaÅ‚o mu siÄ™ wyjÄ…tkowo dobrze.