Rusza kampania #BezSpiny. Sprawdź, gdzie w internecie znajdziesz zupełnie darmowe grafiki i muzykę

bez_spiny
Tytuł: bez_spiny
ccbysa
Autor: Ewelina Gąska Studio

Z czego można zupełnie legalnie i za darmo korzystać w internecie? Na to pytanie odpowie kampania #BezSpiny, promująca materiały z domeny publicznej i na licencjach Creative Commons.

 

Muzyka, filmy i zdjęcia, to tylko niektóre z materiałów, które każdy może swobodnie wykorzystywać – udostępniać, przerabiać, remiksować, używać do tworzenia własnych utworów. Nie trzeba się przy tym zastanawiać, czy łamane jest prawo. Jak mówi hasło kampanii: „Bez spiny – to wszystko legalne”. Wystarczy wiedzieć gdzie takich materiałów szukać i jak z nich korzystać. Na stronie kampanii znajdują się wszystkie potrzebne informacje. Tam też  internauci dowiedzą się, jak w sieci działa prawo cytatu.

 

 

Projekt #BezSpiny zainauguruje wspólny występ Marty Dymek i Klubu Komediowego. Spektakl inspirowany będzie najnowszą książką autorki Jadłonomia po polsku. W trakcie jej pisania Marta Dymek przekopała się przez stosy starych książek kucharskich dostępnych w domenie publicznej. W trakcie spektaklu opowie o procesie tworzenia nowych przepisów i kulisach swoich poszukiwań, a Klub Komediowy zmieni jej historie w prawdziwy kabaret, improwizując do nich na żywo. Wydarzenie będzie na transmitowane żywo na fan page’ach Centrum Cyfrowego i Klubu Komediowego 25 czerwca o 21:00.

To nie wszystko. W ramach projektu powstaną także między innymi autorskie filtry #ZeroWasteCulture. Swoją premierę będą miały już w lipcu. Będzie je można znaleźć na Instagramie. Zostaną stworzone z materiałów z domeny publicznej znajdujących się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz duńskiej Narodowej Galerii Sztuki. Zawierające fragmenty obrazów, na których rozkwita roślinność, pozwolą każdemu internaucie stać się częścią letniej kompozycji pełnej zieleni.

W kampanii #BezSpiny wezmą także udział autorzy Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński oraz youtuberzy Rafał Hetman i duet jakbyniepaczeć. Planowane są spotkania, webinary i wywiady m.in. podczas Big Book Festival i Pol’and’Rock Festival. W mediach społecznościowych Centrum Cyfrowego można już znaleźć grafiki i spoty stworzone w całości z darmowych materiałów znalezionych w internetowych zakamarkach – wszystkie pochodzą z domeny publicznej albo są dostępne na licencjach Creative Commons.

 

Odwiedź stronę kampanii: otwartakultura.org/bez-spiny

 


Grafika: Ewelina Gąska Studio, CC BY 4.0

Animacja: Tomasz Kucharczyk (noiyoosh), CC BY 4.0