Rusza Open Data Challenge

Open Data Challenge rozpoczyna się w tym tygodniu. Nagroda – 20.000 Euro – ma zachęcić do zastanowienia się jak w interesujący i pożyteczny sposób można wykorzystać dane publiczne.
Ten ogólnoeuropejski konkurs zachęca programistów do stworzenia wymarzonej aplikacji wykorzystującej dane publiczne. Jeśli jednak nie jesteś komputerowym maniakiem, nic nie szkodzi. W konkursie jest część o nazwie „Czy nie byłoby super, gdyby…?”, która pozwala każdemu zgłosić pomysł na to, jak wykorzystać dane publiczne.
Instytucje publiczne generują ogromne ilości danych, dotyczące wszystkich obszarów naszego życia, od informacji na co przeznaczane są podatki, po statystyki o liczbie wypadków rowerowych. Większość tych danych nigdy nie ogląda światła dziennego, kurząc się w segregatorach lub zalegając na twardych dyskach urzędników. Ale to się zmienia.
Społeczność programistów występowała w ostatnich latach z inicjatywami, w ramach których przekształcono dane rządowe w użyteczne, internetowe i mobilne aplikacje, dostępne dla wszystkich. Na przykład, w Wielkiej Brytanii mieszkańcy mogą korzystać z takich serwisów, jak  TheyWorkForYou.com, by dowiedzieć się, co ich lokalni reprezentanci mówią w parlamencie, czy WhereDoesMyMoneyGo.org, gdzie mogą sprawdzić, jak wydawane są ich podatki. W Polsce mamy Sejmometr czy Moją polis.
 
Twórcy aplikacji mobilnych wykorzystują dane publiczne, by ułatwić ludziom dostęp do takich informacji, jak rozkłady jazdy pociągów, rozmieszczenie skrzynek pocztowych czy umiejscowienie zabytków.
Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej do spraw Agendy Cyfrowej, skomentowała: „Wierzę, że rządy powinny wspierać otwarte dane. Ten konkurs to wspaniała okazja, by pokazać dlaczego. Odbywa się on we właściwym momencie, bo wpisuje się w naszą pracę nad nowelizacją unijnej dyrektywy o ponownym wykorzystaniu informacji gromadzonych przez sektor publiczny, która ustanawia prawne podstawy korzystania z większości dostępnych obecnie publicznych otwartych danych.”
Sir Tim Berners-Lee, twórca World Wide Web i doradca rządu brytyjskiego ds. przejrzystości i otwartości danych, jeden z sędziów w konkursie powiedział: „Aplikacje internetowe mogą być bardzo przydatne, dzięki wykorzystaniu otwartych danych pochodzących z różnych źródeł i pokazaniu ich w sposób ciekawy i intuicyjny”.
Profesor Nigel Shadboldt, członek Rady Przejrzystości Sektora Publicznego przy rządzie Wielkiej Brytanii, zauważył: „Otwarte dane czynią rządy  przejrzystymi, odpowiedzialnymi i wydajnymi. Mogą stworzyć wartość społeczną i ekonomiczną. Na poziomie europejskim, otwarte dane mogą przyczyniać się do postępu i ten konkurs pokaże, w jaki sposób.”
Open Data Challenge organizują: Open Knowledge Foundation i Openforum Academy, organizacja siostrzana  Openforum Europe , pod patronatem inicjatywy Share-PSI.eu. Centrum Cyfrowe jest partnerem konkursu.
Więcej informacji można znaleźć na: http://opendatachallenge.org/ lub u osób kontaktowych, wymienionych poniżej:
Daniel Dietrich (Berlin) / daniel.dietrich@okfn.org
Jason Kitcat (Brighton) / jason.kitcat@okfn.org
Paul Meller (Brussels) / paul@openforumeurope.org
Justyna Hofmokl (Warszawa) / jhofmokl@centrumcyfrowe.pl
Pobierz jako pdf.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Komentarz zostanie dodany po zatwierdzeniu przez administratora