Ruszamy z „Poużywaj sobie! Kolekcje warszawskich instytucji kultury w sieci”!

Rozpoczynamy kampanię "Poużywaj sobie!", żeby pokazać, że ze zbiorów warszawskich instytucji kultury możecie korzystać na swoim komputerze i telefonie. Jesteśmy w znakomitym gronie instytucji, które razem z naszą Pracownią Otwierania Kultury przekonują, że uczestniczenie w kulturze to nie tylko przyjście do ich siedzib.

Z prowadzonych od lat przez Centrum Cyfrowe badań wynika, że pomimo rosnącej liczby materiałów dostępnych w sieci, dla wielu osób nie jest jasne, gdzie można znaleźć ciekawe zasoby, ani w jaki sposób można z nich legalnie korzystać. Postanowiliśmy to zmienić i pokazać bogactwo kolekcji warszawskich instytucji kultury, z których można korzystać do woli! Zapraszamy do pobawienia się cyfrowymi kolekcjami lokalnych muzeów, archiwów i bibliotek.

Jak znaleźć cyfrowe kolekcje instytucji kultury?

Na podstronie projektu krok po kroku pokazujemy, jak rozpocząć odkrywanie kolekcji instytucji kultury w sieci oraz jak zgodnie z prawem wykorzystywać publikowane tam dzieła.

pouzywajsobie_baner-12s-small
Tytuł: pouzywajsobie_baner-12s-small
ccby
Autor: Alicja Kobza Studio & Tomasz Kucharczyk (noiyoosh)

Zachęcamy też do włączenia się do akcji i opublikowania swoich ulubionych dzieł z cyfrowych kolekcji lub kolaży powstałych na ich podstawie. Skorzystaj z #pouzywajsobie i opublikuj post w mediach społecznościowych.

Nie wahaj się, poużywaj sobie!


Partnerami projektu jest Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Warszawy, Dom Spotkań z Historią, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa, Żydowski Instytut Historyczny, Wikimedia Polska.